Час згадати нашу славу, брате!

На Шполянщині відбувся історикопросвітницький фестиваль «Товмацький курінь»

Олена ФЕЩЕНКО,

голова Черкаського ОО ВУТ “Просвіта”,

Наталія СТОРЧАК,

співорганізатор фестивалю

Ідея започаткувати у Товмачі патріотичний захід на честь двох видатних отаманів Холодного Яру Івана ЛютогоЛютенка (Гонти) та Чорного Ворона зародилася у місцевого активу давно. Головним поштовхом для неї став вихід у світ відомого українського бестселера письменника Василя Шкляра “Чорний Ворон”, а також книжкидослідження президента історичного клубу “Холодний Яр” Романа Коваля “Коли кулі співали”, у якій вперше подано біографічні відомості про отамана Івана ЛютогоЛютенка кінця 1980х років. Пролити світло на приховувані довгими десятиліттями факти визвольної боротьби українців проти московського окупанта, зокрема на Шполянщині Черкаської області, продемонструвати молодому поколінню справжню історію українців у їхньому прагненні відстояти свої права на рідній землі — ось головна мета цього патріотичного заходу, який успішно стартував 24—25 червня 2016 року.

Відомо, що наступний рік проголошено Роком Української революції 1917—1921 років. Відповідний Указ підписав Президент України Петро Порошенко. Цим Указом одним із пріоритетів діяльності органів державної влади на 2017—2021 роки визначено вшанування подій і видатних учасників Української революції 1917—1921 років.

Тож на початку нинішнього року за пропозицією просвітянина Олексія Пірогова Громадська рада при Шполянській райдержадміністрації розробила проект проведення фестивалю, який запланували на 24 червня — до дати народження отамана Івана ЛютогоЛютенка. Наступного року відзначатимемо 120річчя від дня його народження — саме в рік 100річчя Української революції.

До організації фестивалю активно долучилися сільський голова Товмача Сергій Коваль, депутат районної ради Анатолій Козленко, їхній земляк, колишній начальник відділу культури райдержадміністрації, заслужений працівник культури України Дмитро Вовк, голова районної громадської організації спілки учасників АТО, боєць батальйону ім. генерала Кульчицького Віктор Савчук, колектив районної газети “Шполяночка+”, просвітяни, підприємці району.

Ідею підтримали керівники району — голова Шполянської райдержадміністрації Володимир Потапенко і голова районної ради Олександр Кузуб. Фестиваль має стати доброю традицією, а для нинішніх і майбутніх поколінь — ще одним приводом краще пізнати історію свого краю, пишатися сильним духом, героїчним патріотизмом своїх земляків.

Напередодні у Товмачі активісти встановили камінь у центрі села — пам’ятний знак борцям за волю України, який урочисто відкрили 25 червня. “Богу — душа, Україні — життя, честь — для себе! Борцям за волю України, Холодноярським отаманам с.Товмач Івану ЛютомуЛютенку (Гонті) та Івану Черновусову (Чорному Ворону) та всім землякам, які боролися за свободу й незалежність рідного краю. Слава Україні! Героям Слава! Час згадати нашу славу, брате”. Такий напис відтворили на гранітній стелі.

Вшанування розпочалися 24 червня. У лісопарковій зоні в центрі села розгорнули намети гості, які прибули на фестиваль. Спочатку на шкільному спортивному полі молодь взяла участь у футбольному турнірі, присвяченому пам’яті холодноярських отаманів.

Увечері біля сільського Будинку культури залунали повстанські пісні й розпочалося віче, на яке приїхали учасники і зі Шполи, і з сусідніх сіл. До присутніх звернулися сільський голова, його побратим Олег Добруха, який приїхав із Києва, голова районної громадської організації спілки учасників АТО Віктор Савчук, начальник відділу культури і туризму Шполянської райдержадміністрації Анатолій Лозовий. Під реквієм “Пливе кача” учасники зібрання пом’янули загиблих у всі часи боротьби українських героїв.

Наступного дня зранку до Товмача прямували численні гості. Написи на будівлях центральної вулиці свідчили, що її перейменували на честь Івана ЛютогоЛютенка. Делегації сільських громад району розгорнули справжнє наметове містечко, де можна було ознайомитися з декоративноужитковими виробами майстрів, вражали колоритом столи достатку, національне вбрання, вишукане оздоблення у національному стилі. Не забули і про дітей — для них діяли різноманітні розважальні осередки.

І ось настала урочиста мить — біля пам’ятного знака розгорнули 21метровий державний прапор України, а на імпровізованій сцені залунала відома повстанська пісня місцевого гурту “Гайдамаки” “Ой, у лузі червона калина”. А тим часом вся громада зустрічала почесних гостей фестивалю — письменників України Василя Шкляра та Романа Коваля, барда, ведучого Євромайдану в Києві Володимира Гонського, кобзаря Тараса Силенка, внучку Івана ЛютогоЛютенка Валентину Бурківську з родиною, Василя Швеця, активіста, співавтора книги “Село моє Товмач”, першого заступника голови Черкаської облдержадміністрації Віталія Коваля, депутата обласної ради, поетесу Валентину Коваленко.

Після виступів почесні гості відкрили пам’ятний знак, а освятили його святі отці Шполянського району — Олександр Шпак та Ігор Лозіцький — ієреї УПЦ КП.

Потім учасники заходу переглянули концерт повстанської пісні. На завершення гурт “Шанс” міського будинку культури організував благодійну концертну програму, а отримані кошти направили на потреби бійцям у зоні АТО.

Фест планують проводити щорічно як конкурс повстанської пісні. Буде затверджений директорат фестивалю, склад комунікаційної служби, розроблено концепцію створення в Товмачі історикопросвітницького центру, який символізуватиме відроджену й відкриту історичну правду про борців за незалежність і свободу України. Заплановано встановити сторожові вежі на в’їзді до села, побудувати схронкриївку як музейний об’єкт. У натхненників свята багато ідей, які належить втілювати в життя.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment