Карпатські мандрівки

Зоя ШАЛІВСЬКА,

заст. голови Конотопського осередку ВУТ “Просвіта”

 

Для львівських просвітян подорожі Україною вже стали доброю традицією. А цього липня просвітяни з Галицького районного об’єднання обрали маршрут до Довбушевого гірського краю, оспіваного незабутнім Володимиром Івасюком. Організували краєзнавчу поїздку заступниця голови ради об’єднання Ольга Манюк та секретар голови Марія Козак. У Косові гостей зустрічав директор гімназіїінтернату Віктор Барчук, який розповів про основні напрямки роботи закладу. Пізнавальною була бесіда з ректором Косівського інституту прикладного мистецтва Галиною Юрчишин. Саме збереження та розвиток традиційних народних ремесел гуцульського краю складають основу його діяльності, а роботи вихованців відомі далеко за межами України. Для школи та інституту львів’яни привезли цікаву літературу. Не оминули мандрівники і знаменитий косівський базар з розмаїттям виробів місцевих майстрів на всі смаки.

Далі шлях проліг до мальовничої Криворівні, де свого часу жили й працювали Іван Франко та Михайло Грушевський. Просвітяни оглянули надзвичайно захопливі музеї цих видатних українців. Дорогою до гуцульської столиці Верховини милувалися дивовижною красою полонин із гостроверхими стіжками сіна, долинами квітів, стрімкими, прозорими потічками. І ось ми в гуцульській хатімузеї фільму “Тіні забутих предків”, у якій разом із господарями жив режисер Сергій Параджанов. Слухаючи розповідь екскурсовода п. Ганни, ми були зачаровані лагідною, мелодійною говіркою.

Несподіванкою для нас була зустріч із молодими просвітянами, яку організував голова Верховинського осередку ВУТ “Просвіта”, заслужений журналіст України Василь Нагірняк. Саме за його книжкою “Орфей собору нації” талановиті аматори з просвітянського гурту “Струни Орфея” представили музичнолітературний проект “Володимир Івасюк повертається”. Чарівні голоси виконавців заслуговують, щоб їх почули на великих сценах країни. Разом із ними співали й гості, згадуючи незабутні твори композитора. Я ж розповіла про славні сторінки історії Конотопа, участь конотопців у бою під Крутами та діяльність ОУНУПА на Сумщині.

Яскраве враження залишилося після огляду Музею музичних інструментів етнографії та побуту ім. Романа Кумлика. Самобутні народні музики з гуцульської капели “Черемош” під його орудою підкорювали своєю віртуозною грою слухачів у багатьох країнах світу. Справу батька продовжила його дочка Наталя, самотужки опанувавши гру на 15 музичних інструментах. Гуцульські співанки в її виконанні викликали справжнє захоплення.

У Космачі просвітян зустрічали голова Косівської райради Павло Ванджурак та сільський голова Космача Дмитро Бербеничук, а ще чотири музики — протяжним кличем трембіт. Багатьом хотілося бодай потримати цей легендарний гуцульський інструмент.

Короткий відпочинок у Шешорах біля каскаду водоспадів, і ми в с. Уторопи в музеї відомого поета, лауреата Шевченківської премії — Тараса Мельничука, поряд — пам’ятник дисидентові. У цьому ж селі з 1888 до 1905 р. жила, вчилася й працювала народна вчителька і поетеса Марійка Підгірянка, про що свідчить меморіальна дошка.

Милуючись розкішними гірськими краєвидами, хотілося співати. Завдяки енергійній, голосистій Ірині Грицюк, науковцю з Академії мистецтв, у нас склався своєрідний хор, що підбадьорював і допомагав долати втому.

Швидко промайнула ця мандрівка зі щільною пізнавальною програмою, залишивши у пам’яті спогади про чарівний карпатський край та його надзвичайно талановитих людей.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment