Марійка Підгірянка повернулася в Буркут

Василь НАГІРНЯК,

член Національної спілки письменників України

 

У славному гірському селі Буркут на Верховинщині в липні—серпні 1907 року відпочивала українська поетеса, відома галичанка Марійка Підгірянка — Марія ЛенертДомбровська — з чоловіком та родиною Кобринських. З ініціативи завідувача музею поетеси в селі Білі Ослави Надвірнянського району Василя Левицького за сприяння Верховинської районної ради, районних об’єднань “Просвіти” та “Гуцульщини”, Зеленської сільської ради та ДП “Верховинське лісове господарство” 8 липня у селі Буркут на приміщенні лісництва було встановлено меморіальну дошку знаній поетесі та народній вчительці. Духовним керманичем делегації білоославців виступив парох УПЦ КП “Святого Дмитрія” о. Василь Ужитчак — цьогорічний лауреат Премії ім. Марійки Підгірянки, почесний громадянин Білих Ослав.

Відкрив народне віче біля Буркутського лісництва завідувач Білоославського музею, член НСЖУ, лауреат Премії ім. Марійки Підгірянки Василь Левицький. Наступного літа виповнюється 110 років з того часу, як Марійка ступила на благодатну гуцульську землю в надії вилікуватись. Важка недуга, за словами чоловіка Августина Домбровського, підступила до неї 1906 року, і лікарі порадили обрати народний метод лікування у горах.

Василь Левицький щиро подякував художникугравірувальнику Олегу Музиці, який виготовив меморіальну дошку, меценатамземлякам Василеві Івасишину та Ярославові Гуменюку, усім присутнім надвірнянцям і верховинцям, які прилучилися до справді історичної події в літературному житті Прикарпаття та України. Особливу подяку висловив голові Верховинської районної ради Івану Шкіндюку за допомогу в організації проведення такого заходу в Буркуті.

“Краю милішого, ріднішого, як Україна, в світі нема”, — ці пророчі слова, виписані на пам’ятній дошці, обрали з надією, — підкреслив Василь Юрійович, — що ми прославимо Марійку Підгірянку так, як вона прославила Україну.

Після о. Василь Ужитчак освятив меморіальну дошку та звернувся до Всевишнього зі словами благословення на честь перебування поетеси Марійки Підгірянки у Буркуті в пам’ять про її творчий, письменницький дар.

Письменник Василь Нагірняк привітав надвірнянців з нагоди встановлення та освячення меморіальної дошки Марійці Підгірянці — від імені голови районної ради Івана Шкіндюка, за дорученням голови ІваноФранківського обласного об’єднання товариства “Просвіта” ім. Т. Шевченка Степана Волковецького та голови обласної письменницької організації Євгена Барана: “Селище Буркут славне своєю історією, тут відпочивали і працювали корифеї українського красного письменства Іван Франко, Леся Українка, Ольга Кобилянська, Марійка Підгірянка та інші. Будемо робити все для того, щоб селищу Буркут повернути добру славу туристичновідпочинкового краю і славної літературної місцини для творчих особистостей всієї України”.

Сільський режисер, вчитель, заступник громадської організації “Рідне село Білі Ослави” Валентина Щербак запросила усіх присутніх причаститися до слова Марійки Підгірянки, до її високої поезії, бо вона змальовує природу так, як ніхто інший, а природа наша карпатська, українська надихає на творчість.

На народному віче виступили також голова Верховинського районного товариства “Гуцульщина”, директор НПП “Верховинський” Михайло Нечай та Зеленський сільський голова Володимир Феркаляк. Михайло Нечай привітав поважне товариство із знаменною подією від імені голови Всеукраїнського товариства “Гуцульщина” Дмитра Стефлюка, який також прилучився до організації встановлення пам’ятної дошки.

Над Буркутовим лісництвом полинули у височінь, аж ген до зелених верховин, чудові поезії Марійки Підгірянки.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment