«Не можна перетворювати хресну ходу на політичну», — Митрополит Львівський і Сокальський УПЦ КП Димитрій (Рудюк)

— Ми живемо в надскладний час. Ця епоха ще неодмінно буде позначена в історії України якоюсь спеціальною, характерною тільки для неї, назвою. Надзвичайно важко нам вдається будувати державність та відстоювати її в цю постмодерну добу, якій притаманні гібридні війни, терористичні акти та нове переселення народів. Ще кілька днів тому ми всі на сторінках соцмереж обговорювали Святий і Великий Собор Православної Церкви. Але все! Про нього вже ніхто не згадує.

Натомість, маємо наступну тему — хресна хода віруючих УПЦ МП від обох кінців України, від лавр: Святогірської на Слобожанщині та Почаївської на Волині. Здавалося б, що тут такого. Люди на заклик речників УПЦ МП вирішили пройтися хресною ходою з молитвою за мир в Україні й зійтися 27 липня у Золотоверхому Києві. Нагадую, так було заявлено. Але ж справжнім є латинське прислів’я “Vox populi vox Dei”. Народ, громадськість, журналістів не можна обдурити. Якщо в ЗМІ ця акція набула такого розголосу, то необхідно задуматися над цією подією, перш за все тим, хто її організував. Але ж “благими намірами” вистелена їхня дорога… Одразу відчулося, що заявлена молитва за мир в Україні більше схожа на молитву за “русскій мір”, підтриманий цією Церквою і навіть народжений та виплеканий в її лоні, її ж адептами. Якщо це така справедлива молитва за мир в Україні, то скажіть, для чого цю хресну ходу перетворювати на політичну маніфестацію з іконами царя та “георгієвськими стрічками”? Для чого їх така видима кількість у цьому заході? Отже, хресна хода має інший намір, передбачає іншу мету? Зазвичай хресні ходи мають одну ціль — це благочестива хода людей в переднесенні Хреста Господнього для заявлення любові, миру, побожних настроїв віруючого люду. Але в історії Церкви були хресні ходи з вимогами до влади — на кшталт “Кривавої неділі” 1905 року. Чим це все закінчилося, ми добре знаємо, бо не можна хресну ходу перетворювати на політичну, нацьковувати віруючих до того, щоб вони замість побожного настрою, раптом просили в Бога іншого ладу, наприклад, монархічного, чим “заражені” адепти “русского міра”, особливо у Києві — і це нещодавно було продемонстровано.

Отже, чи не схожі ті, хто закликає до такого духу й організації хресної ходи, на сучасних “попів Гапонів”? Для чого маніпулювати тонкою релігійною свідомістю простих вірян? “Коли праве око твоє спокушає тебе, — то вийми його, і кинь від себе: бо краще тобі, щоб загинув один із твоїх членів, аніж до геєни все тіло твоє було викинене. І як правиця твоя спокушає тебе, — відітни її й кинь від себе: бо краще тобі, щоб загинув один з твоїх членів, аніж до геєни все тіло твоє було вкинене”, — навчає нас Господь (Мф., 5:29—30). Якщо ця хресна хода спокушає багатьох, і нею так всі переймаються та тривожаться, то чи не варто було її зупинити й вибачитися перед українським суспільством за заподіяну шкоду й ще більший розбрат? Яка користь від хресної ходи, яка, прямуючи від обох кінців України, від обох лавр, не зшиває Україну, а навпаки, розділяє, освячуючи її дороги “філософією русского міра”? Навіщо така хресна хода, і кого вона покликана вивести з себе? Для кого і для чого вона покликана створити картинку “гнаної Церкви”? Як бачите, більше запитань до тих, хто її організував, аніж відповідей. Відповіді, пояснення, звісно, є, але, здебільшого, лукаві, притрушені гарними словами про роль хресних ходів, про молитви за мир тощо.

Останнім часом боровся з думкою, чи варто на цю подію звертати так багато уваги? Аж поки не звернулися до мене за відповідним коментарем. Скажу вам, що з огляду на те, як ця хресна хода рухається, немає там тисяч вірян, так помпезно заявлених на початку акції. Наприклад, з Почаєва вийшло заявлених 10 тисяч, а до Крем’янця дійшло з владиками близько 1 тисячі. Владики зникли, пішли “восвоясі”, і вже Хмельниччиною в хресній ході йшло 700—800 людей, а в тій, що йде зі Сходу, — наполовину менше. Отже, не вартує ця хресна хода нічого, крім того, що заявлено під їхніми “благими намірами” антиукраїнські настрої. Героїня п’єси Марка Кропивницького “Супротивні течії” панна Ольга сказала такі слова: “Боже-Боже! Коли ти здіймеш полуду з очей цього темного люду?” Нічого додати…

 

Церква.info

за матеріалами прес-служби Львівсько-Сокальської єпархії

 

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment