Вшанування Володимира Симиренка

Президенту України

Порошенку П.О.,

Голові Верховної Ради України

Парубію А. Б.,

Прем’єр-міністру України

Гройсману В. Б.

 

Про вшанування 125-ліття від дня народження видатного українського вченого-садівника, помолога та організатора віт­чизняної садівничої науки професора Володимира Симиренка

 

Високоповажні панове!

 

У грудні 2016 року виповниться 125 років від дня народження видатного українського ученого-садівника, помолога й організатора вітчизняної садівничої науки, професора Володимира Симиренка, репресованого на початку 1933 року і знищеного сталінським режимом 1938 року.

Разом із своїм батьком та учителем всесвітньої слави, ученим Левком Симиренком вони створили унікальну українську садівничу школу, яка на той час посідала провідне місце у світі.

Великий учений і полум’яний патріот України, професор Володимир Симиренко загинув у розквіті творчих сил, на 47-му році життя. Він залишив Україні свій величезний творчий спадок: кілька десятків фундаментальних наукових монографій, тисячі учнів і послідовників, низку науково-дослідних станцій, найбільший Інститут помології НААН України на Черкащині та перший у країні Всесоюзний науково-дослідний інститут плодових і ягідних культур (нині Інститут садівництва НААН у Києві).

Далекоглядний учений мріяв перетворити Україну на провідну садівничу державу світу. Під його керівництвом уперше в світовій науці ще у 20—30-ті роки минулого століття в Україні провели породно-сортове районування плодових порід, визначили оптимальні природно-кліматичні зони для промислового вирощування не лише для кожної плодової культури, а й для окремих сортів.

Вперше у світовій практиці професор Володимир Симиренко запровадив в Україні державне сортовипробування та створив розгалужену сортовипробувальну мережу. Учений один із основоположників розвитку в Україні не лише промислового садівництва, а й розсадництва.

Обстоюючи необхідність розвитку в Україні промислового садівництва як провідної та економічно важливої галузі та рішуче протидіючи сповзан­ню вітчизняної науки на рейки підтримуваної Кремлем авантюрної мічурінської схоластики, світового виміру вчений, садівник та біолог, професор Володимир Симиренко став першою жертвою широкомасштабного сталінсько-мічурінського терору у вітчизняній агрономічній та біологічній науках.

Після арешту Володимира Симиренка створений ним у Києві Інститут садівництва перестав існувати як всесоюзна наукова установа. Його науково-матеріальну та наукову базу кремлівські мародери перемістили до провінційного тамбовського містечка Козлове (нині м. Мічурінськ). Туди ж депортували майже всіх науковців і навіть техперсонал.

Славетний симиренківський Інститут і виплекану Симиренком українську садівничу наукову школу на початку 1930-х рр.

Москва та мічурінці знищили вщент. Широкомасштабні погроми тоді торкнулися всіх дослідних установ, створених професором Володимиром Симиренком. Його ім’я та визначний творчий спадок на довгі роки викреслили з вітчизняної історії, садівничої науки та людської пам’яті. Лише нещодавно за клопотанням громадськості та доньки ученого Тетяни Симиренко, громадянки Канади, в Україні зробили перші кроки із вшанування пам’яті видатного ученого й великого патріота України.

Тетяна Симиренко після здобуття Україною незалежності привезла з Канади рукопис батьківської праці і за свій кошт та за сприяння Української академії аграрних наук видала двотомну монографічну працю професора Володимира Симиренка: “Часткове сорто­знавство плодових рослин”, Київ, Аграрна наука, 1995, 1996.

Ще на початку 2002 року за нашим поданням Верховна Рада України ухвалила Постанову “Про вшанування пам’яті великих українських учених садівників Л. П. Симиренка та В. Л. Симиренка” (Постанова Верховної Ради України від 7 лютого 2002 р. № 3067-ІН). На її виконання Кабінет Міністрів України підготував відповідне Розпорядження № 281-р від 1 червня 2002 р.

На жаль, жодного із запланованих заходів, передбачених цими документами, стосовно Володимира Симиренка так і не виконали.

Усі виконавці — маніпулятори, відзвітували заходами, які були передбачені вшануванням 150-ліття від дня народження Л. П. Симиренка. Наше клопотання про необхідність виконання урядових постанов і вшанування 120-ліття від дня народження професора Володимира Симиренка (2011 р.) не знайшло підтримки з мотивацією майбутнього відзначення його 125-х роковин.

Враховуючи ситуацію, яка склалася з виконанням уже ухвалених урядових постанов і прийдешню ювілейну дату видатного ученого, Кримська філія Наукового товариства ім. Т. Шевченка та інші громадські організації звертаються до Вас, шановні добродії, з проханням, незважаючи на воєнний стан та економічну скруту в державі, гідним чином вшанувати в Україні пам’ять цієї видатної людини і великого патріота України.

Ця важлива для нашої держави ювілейна дата не потребує великих фінансових витрат.

Йдеться лише про наступне:

1. Створення ювілейного комітету.

2. Проведення всеукраїнської науково-практичної конференції.

3. Видання монографії про життя та працю професора Володимира Симиренка.

4. Видання вибраних праць ученого.

5. Надання імені професора Володимира Симиренка Інституту садівництва НААН, який він створив 1933 року.

6. Встановлення меморіальних дошок ученому в місцях, пов’язаних із його життям і діяльністю.

 

Петро ВОЛЬВАЧ,

голова Кримської філії НТШ, академік УЕАН, дійсний член НТШ, лауреат Премії ім. Л. П. Симиренка НАНУ, симиренкознавець

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment