Мистецький спротив окупації

У Музеї театрального, музичного та кіномистецтва України працює виставка “ART спротив окупації”, де представлені матеріали про виступи українських митців у військових частинах, звільнених містах та в зоні бойових дій, волонтерську і творчу діяльність театральних колективів.

Відвідувачі можуть дізнатися про мистецький проект “Народна філармонія”, що покликаний підіймати бойовий дух української армії у непростий для держави час. До проекту долучилися відомі українські митці — лауреат всеукраїнських і міжнародних конкурсів, координатор проекту Руслана Лоцман, народні артисти України Раїса Недашківська, Фемій Мустафаєв, Володимир Талашко, заслужені артисти Леся Горова, Тарас Компаніченко та багато інших знаних виконавців.

Експозиція також розповідає про народну артистку України Аду Роговцеву, яка разом з Ахтемом Сеїтаблаєвим і Катериною Степанковою в рамках проекту “Мистецький десант на Схід” побувала у Сєверодонецьку, Лисичанську, Артемівську, Слов’янську. Також мисткиня відвідала базу добровольчого українського корпусу в Дніпрі, де разом з іншими акторами показала комедії “Схоже на щастя” за п’єсою П’єра Пальмада та Крістофа Дютюрона “Втікачки”. У Києві Ада Миколаївна разом із колегами зіграла у Центральному будинку офіцерів України виставу “Варшавська мелодія-2”, а всі зібрані кошти передали до шпиталю, де лікуються поранені бійці.

Для поранених воїнів АТО у Дніпровському військовому шпиталі виступили актори Націо­нального академічного драматичного театру ім. І. Франка Анатолій Хостікоєв, Наталія Сумська, Анатолій Гнатюк, Олексій Паламаренко. За словами Анатолія Хостікоєва, виступати перед цими хлопцями — велика честь. Це саме ті люди, які “тримають над нами небо, за що їм низький уклін”.

Український актор Олексій Горбунов відвідав поранених бійців АТО у Дніпрі. Крім цього, відомий артист виступав у військових шпиталях Одеси та Києва. Митець переконаний, що саме така підтримка сьогодні дуже потрібна нашим воїнам, після концертів у них і рани швидше загою­ються.

Римма Зюбіна — актриса Київського академічного Молодого театру, заслужена артистка України. Вона організувала відпочинок для дітей із зони АТО в Закарпатській області, звідки сама родом. Свою театральну нагороду “Київська пектораль”, яку отримала 2003 року за роль Соні у виставі “Дядя Ваня” виставила на аукціон зі збору коштів для АТО.

Артистка цього ж театру Ірма Вітовська виготовляє ляльки-мотанки, а всі зібрані кошти передає на потреби українських військових. Діяльність пані Ірми — чудова ілюстрація того, що навіть за умов фінансових труднощів можна знайти шлях для підтримки воїнів. “Якщо не пожертвувати для армії сьогодні, то потім гроші можуть просто не знадобитися”, — зазначила І. Вітовська.

Свої спогади про одну з поїздок до зони АТО залишив український кінорежисер Михайло Іллєнко. Ось що він зазначив: “Цього разу, крім фільму “Той Хто Пройшов Крізь Вогонь” і короткометражок із колекції “Відкритої ночі”, я взяв із собою фрагмент “Толоки”. Не трейлер, а саме фрагмент як окрему двадцятихвилинну короткометражку з завершеним сюжетом. Відомо, нікому не показують півроботи. А добровольцям у Пісках не побоявся, бо знав, що показую однодумцям, які зрозуміють. Щасливий, бо бійці відгукнулися на актуальність того, що побачили: вони побачили себе. Поки що не можу повернутися до зйомок “Толоки”. Їздитиму з волонтерами, аби хоч так продовжити життя фільму. Хочу відчути актуальність нашого часу. Без цього сьогодні безглуздо завершувати “Толоку”.

Крім цього, на виставці розповідається про ту діяльність, яку здійснюють українські театри заради того, аби швидше настала перемога. Так, Національний академічний драматичний театр ім. І. Франка підтримує українську армію благодійними виставами для бійців, організовує безкоштовні перегляди для переселенців, проводить концерти у військових шпиталях.

На запрошення Луганської та Донецької адміністрацій Київський муніципальний академічний театр ляльок побував зі своїми виставами у Кремінній, Сєверодонецьку, Попасні, Новоайдарі, Старобільську і Новопсковську.

Київський академічний драматичний театр на Подолі здійснив доброчинний показ вистави “Лист до Бога” Анатолія Крима, підтримує тимчасових переселенців із зони бойових дій і воїнів АТО. Циганський академічний музично-драматичний театр “Романс” побував в одній із військових частин Ірпеня. А на відкритті 33-го театрального сезону Київського муніципального академічного театру опери і балету для дітей та юнацтва глядачі долучилися до акції “Україна: війна, мир та любов”, через малюнки, аплікації, листи-звісточки вони передали багато теплих, щирих слів і почуттів для воїнів.

Влітку 2014 року фактично припинив своє існування один з провідних театральних колективів України — Донецький національний академічний український музично-драматичний театр. Але частина творчого складу залишила місто й об’єдналася в новий проект “New stage” під мистецьким керівництвом режисера Ігоря Матвіїва, художника Андрія Романченка та адміністратора Ольги Байбак. “У кожного свій шлях до театру і свої з ним взаємини. Особисто ми зрозуміли, що для нас театр не просто розвага, не час дозвілля і вже зовсім не якась конкретна будівля. Це те, чим хочеться займатися весь час, повертатися думками”, — наголошують творці нового театру.

Зі стендів експозиції можна дізнатися і про те, що в Києві діє проект під назвою “Театр переселенця”, головними акторами якого стали звичайні люди, які залишили свої будинки в зоні бойових дій на сході України. Автори проекту — німецький режисер Георг Жено, українські драматурги Наталія Ворожбит і Максим Курочкін, військовий психолог Олег Карачинський. Як зізналися організатори цього незвичайного театру, його мета полягає в тому, щоб дати можливість почути тих, хто щодня відстоює свої права і гідність. А Наталія Ворожбит зазначає, що до їхньої команди може долучитися будь-який переселенець.

Окремий розділ виставки присвячений підпільному показу в Москві вистави “Людина війни”, про бойові дії на сході нашої країни.

Як зазначають організатори “ART спротиву”, експозиція триватиме доти, доки не закінчиться війна в Україні.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment