«Іван Франко: ідея державності»

Іван Франко належить до найвидатніших діячів української культури другої половини ХІХ—початку ХХ століть. Феноменальна особистість, геніальний письменник, перекладач (володів 14 іноземними мовами), видатний вчений у галузях літератури, етнографії, історії, філософії, політології, соціології, журналістики, економіки. За своє недовге життя учений написав близько шести тисяч художніх та публіцистичних творів і наукових досліджень. У 80х роках ХХ ст. видано його праці у 50ти томах. Твори Івана Франка перекладено шістдесятьма мовами народів світу.

Із нагоди 160річчя від дня народження Івана Франка у Національному музеї літератури України 25 серпня відкрилася виставка “Іван Франко: ідея державності”.

Виставку розміщено в меморіальному приміщенні бібліотеки колишньої Колегії Павла Галагана, тепер експозиційна зала музею. Саме тут, під час приїзду до Києва Іван Франко працював над раритетними виданнями та рукописними зібраннями.

На виставці — прижиттєві видання Франкових творів, світлини, його рукописи та документи. Українська національна ідея відображена у творах Івана Франка: “Мойсей”, “Національний гімн” (Не пора…), “Моя любов”, “Розвивайся ти, високий дубе”, “Ляхам” (1880—1883 рр.). На виставці представлено автограф вірша “Розвивайся ти, високий дубе”, який він готував до видання у збірці “З вершин і низин”. Експонується також лист І. Франка до М. Драгоманова, його анотація (німецькою мовою) до “Історії УкраїниРуси” М. Грушевського, матеріали про його діяльність у Науковому товаристві імені Тараса Шевченка. Державницькі ідеї самостійності і соборності української нації знайшли своє бачення в працях І. Франка: “Що таке поступ”, “Гадки на межі”, “Великі роковини”, “Одвертий лист до галицької української молоді” та ін.

Привертає увагу машинопис праці І. Франка “Гадки на межі”. Поради своєму народові про українське державотворення не втратили актуальності і сьогодні. Увагу відвідувачів привертають першодруки художніх творів та наукових праць І. Франка. Виставку доповнюють ілюстрації В. Лопати, А. Базилевича, Є. Безніска.

Особливий експонат виставки — сорочка Івана Франка, передана на виставку Львівським літературномеморіальним музеєм Каменяра. Окрім раритетних видань із колекції музею, на виставці експонуються рукописи І. Франка, що зберігаються в Інституті літератури НАНУ ім. Т. Г. Шевченка та копії документів із Центрального державного історичного архіву України в м. Києві.

Виставка діятиме до кінця вересня 2016 року. Адреса музею: вул. Богдана Хмельницького, 11.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment