На ювілей Івана Франка

Георгій ЛУК’ЯНЧУК

фото автора

У приміщенні Музею Лесі Українки відкрилася постійна музейна експозиція, присвячена Іванові Франкові. Виставка є презентацією майбутнього музею “Іван Франко і Київ”.

Сьогодні колекція нараховує близько 700 експонатів. Ці експонати надані Львівським національним літературно-меморіальним музеєм Івана Франка, Інститутом літератури імені Т. Г. Шевченка НАНУ, Київським державним інститутом декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені М. Бойчука, Музеєм історії міста Києва, дослідницею життя і творчості великого генія України, завідувачкою науково-дослідного відділу “Музей “Іван Франко і Київ” Ларисою Каневською, меценатами. Долучилися до створення майбутнього музею й дослідниця життя і творчості Лесі Українки Тамара Скрипка, директор Інституту франкознавства у Дрогобичі Євген Пшеничний, онук відомого громадського діяча Євгена Чикаленка — Євген Іванович Чикаленко, які передали до фондів чимало цінних видань, меморіальних речей та документів тієї епохи. Копії фотооригіналів надали зі своїх приватних архівів Роланд Франко, родина Якимовичів, Володимир Подборзький.

Уперше в Києві представлені унікальні експонати (меморіальні речі, світлини, рідкісні друковані видання), що розкривають маловідомі широкому загалу сторінки життя та творчості Івана Франка, його родинні зв’язки, творчу співпрацю й дружні стосунки з діячами культури Наддніпрянщини. Київ у житті Івана Франка мав непересічне значення. Тут мешкали його колеги-літератори, з якими був особисто знайомий та листувався. У Києві в кінці ХІХ—на початку ХХ століття виходили періодичні видання, з якими письменник активно співпрацював. Тут з’являлись окремими виданнями його твори. У Києві був осередок діячів Старої і Молодої громади, з якими Франко мав тісні особисті та творчі взаємини. Тут письменник зустрів свою майбутню дружину — Ольгу Хоружинську й обвінчався з нею в церкві Колегії Павла Галагана.

В окремій залі шанувальники творчості Франка мають змогу оглянути роботи з франківської тематики, подаровані художниками: Андрієм Александровичем-Дочевським, Андрієм Чебикіним, Михайлом Туровським, Катериною Маркуш, Катериною Калініною. Тут же можна оглянути та обережно погортати сторінки величезної книжки з вишитими на її сторінках безсмертними поезіями великого поета. Унікальна книга — результат восьмимісячної праці мисткині-вишивальниці з Рівного Олени Мєдвєдєвої.

Відкриття постійної виставки, присвяченої життю і творчості національного генія, відбулося в урочистій мистецькій атмосфері. У високохудожньому і майстерному виконанні Муніципального камерного хору “Київ” (художній керівник — Микола Гобдич), Національного ансамблю солістів “Київська камерата” (художній керівник — народний артист України Валерій Матюхін), народної артистки України Лариси Кадирової, соліста Національної опери України Олександра Бойка, хору Товариства “Просвіта” та тріо “Жайворонок” прозвучали музично-поетичні твори на слова Великого Каменяра.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment