Освячена любов’ю до отчого краю

Людмила ТОЦЬКА,

м. Бориспіль

Бориспільський край: [краєзнавчий альманах] / гол. ред. і упоряд. В. Литвин; ред. рада: А. Федорчук, Л. Пасенко, Л. Ковальова, Н. Погребна та ін. — Біла Церква: ТОВ “Білоцерківдрук”, 2016. — Вип. 3. — 368 с.: іл.

Аура Бориспільського краю світить із таємничих висот всепроникною енергією слова Івана Некрашевича, Павла Чубинського, Олеся Бердника, Миколи Карпенка, Василя Швеця, Бориса Мамайсура, підживлюється енергією духу наших талановитих сучасників.

Про одного з них, бориспільця Володимира Литвина, у передньому слові автора.

Поет, публіцист, літературознавець і краєзнавець, саме він започаткував і виносив ідею створення літературномистецького альманаху “Бориспільський край”, саме він став головним редактором і упорядником попередніх двох випусків, а наразі — третього. Володимиру Миколайовичу вдалося очолити команду однодумців, об’єднати їх у спільному задумі — подарувати сучасникам і залишити для нащадків могутній духовний пласт нашого покоління. Велику моральну і фінансову підтримку у виданні книги він відчував з боку місцевої адміністрації, зокрема Анатолія Федорчука, міського голови, Людмили Пасенко, заступника міського голови з гуманітарних питань.

Розгортаючи черговий випуск альманаху, дивимося на нього очима зацікавленого читача. На титульній сторінці на тлі смарагдового орнаментованого вишивкою поля — географічна мапа. Ні, це не мапа книжкового острова скарбів Стівенсона — це мапа Бориспільського краю. Вона своєрідний путівник для читача, бо йому цікаво буде дізнатися, яка ж земля народила й виплекала того чи того письменникалюдинолюбця, вченогодослідника, учителямайстра.

Усім, хто захоплюється прозою, справжнім відкриттям стане романтрилогія “Біла ріка” (І частина) молодого письменника Сергія Дячука (народився й живе у Борисполі, але рід його з Буковини). Читач відкриє для себе автентичний світ буковинців періоду від 1914 до 1970 років, матиме нагоду зануритися у їхні звичаї, традиції, торкнутися місцевої говірки (діалектні слова містяться у тлумачному словнику в кінці роману), переконатися, як трепетно ставилися горяни до свого світу, намагалися захистити й зберегти його від непроханих чужинців.

На жовтоблакитному тлі вимальовані образи героїв творів знаної бориспільської новелістки Світлани Тимченко.

Для дитячої аудиторії пропонуються твори українських письменників Івана Чумака (оповідання) та Михайла Конончука (казки).

Поетична вітальня зустріне творами Григорія Тименка, якого Мирослав Лазарук назвав “феніксом української поезії”, а Олесь Бердник — “метеором на небосхилі шістдесятих”, та поетеси Ніни Ігнатенко, гарного лірикапейзажиста.

Заступник директора Бориспільського державного історичного музею Володимир Литвин прокоментує події Першого Міжнародного фестивалю ронделя, що проходив у місті 2015 року і зібрав поетів цього жанру з України й зарубіжжя, а розділ “Бориспільська ронделіана” запросить у світ Миколи Боровка, знаного в Україні та за її межами.

У розділі “Студії. Рецензії. Огляди” уважний читач обов’язково перегляне рецензії на книгу Сергія Дячука “Біла ріка”, порівняє власне бачення з рецензованим.

Історичне краєзнавство представлене дослідженням Павла Кислого, відомого академіка, доктора технічних наук, під назвою “Бориспільщина на хвилях історії України”, розвідками про Летську божницю Володимира Мономаха старшими науковими співробітниками Бориспільського державного історичного музею Наталією Йовою, Тетяною Гойдою, Ярославом Костіним.

Цікаво буде ознайомитися з казками, записаними П. Чубинським у Борисполі в середині ХІХ століття, які увійшли до другого тому “Трудов этнографическостатистической экспедиции в ЗападноРусский край”, які упорядкували Олена та Сергій Кравчуни.

Спадщина Павла Чубинського, творчість Івана Чумака, Бориса Мамайсура представлена методичними розробками уроків педагогівмайстрів Бориспільського ліцею “Дизайносвіта” імені Павла Чубинського.

Розділ “Мистецький вернісаж” запропонує кольорові репродукції портретів представників давнього українського роду Сулим, знаних в історії, Павла Чубинського, ілюстрації до казок цього відомого етнографа й фольклориста у виконанні місцевого художника Сергія Кравчуна.

Безперечно, вдумливий читач поповнить свої знання важливою інформацією про цікавий куточок Київщини, назва якому Бориспільський край.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment