Українськочеська презентація стародруків

Ондржей СТАРЖИНСЬКИЙ,

літературний критик

Прага—Наместово—Львів

спеціально для “СП”

Фото Йосипа МАРУХНЯКА

У Народному музеї Тараса Шевченка Львівського палацу мистецтв за підтримки його завідувачки Зеновії Філіпчук та її чоловіка, письменника Зеновія Філіпчука відбулася урочиста презентація стародруків із Приватної бібліотеки Олега Павліва ім. Григорія Сковороди, який завітав із Праги (Чехія) до Львова.

Празький українець і колекціонер українських, білоруських та російських стародруків Мгр. Олег Павлів протягом 10 літ зібрав близько 300 книжок 1870—1940 рр., а його книгозбірня має сьогодні вже близько 7000 видань.

У Народному музеї Тараса Шевченка Львівського палацу мистецтв Мгр. Олег Павлів презентував українські та російські стародруки, видані українською та російською діаспорою в міжвоєнній і воєнній Чехословацькій Республіці в 1918—1945 рр.

Серед стародруків є унікальні примірники, деяких немає навіть у збірці Слов’янської бібліотеки в Празі.

Це книжки українських і російських видавництв у ЧСР в 1918—45 рр.: “Нова Україна”, “Вільна Спілка”, “Пробоєм”, “Хутор”, “Пламя”, “Русское Дело”, “Славянское Издательство” та ін., а також книжки, видані українськими та російськими інституціями в ЧСР в 1918—45 рр., а саме: Українська Господарська Академія в Подєбрадах, Український Інститут Громадознавства в Празі, Російський Закордонний Архів у Празі та ін. Слід відзначити перше видання М. А. Ціммермана “Начерки нового Міжнародного права” (Вво “Пламя”, 1929), у якому (в час, коли Міжнародне право було наукою молодою та маловивченою) російський автор публічно відстоював міжнародне право на незалежність УНР у 1918 р.

Перлина колекції — Празький “Кобзар” Т. Г. Шевченка за редакцією проф. Дмитра Дорошенка 1941 р. (наклад 1000 прим.) із нагоди 100річчя з часу видання першого “Кобзаря” (1840—1940). Мгр. Олег Павлів поки що в Україні та світі єдиний власник цілих 3х примірників Празького “Кобзаря” 1941 року видання (які він купив у вірменки п. Асаргсян, яка проживає в Чеській Республіці). 10 років тому Зеновія Філіпчук у співпраці з проф. Миколою Мушинкою перевидала репринт Празького “Кобзаря” 1941 р., та саме Мгр. Олег Павлів, диспонуючи 3ма поспіль примірниками, вперше дослідив, що під суперобкладинкою палітурка у кожного з Празьких “Кобзарів” 1941 р. інакша, що свідчить про унікальність видання, адже, як виявляється, в 1000му накладі обсяг хоча й був однаковий, та палітурки були різні…

Бібліотека Олега Павліва ім. Григорія Сковороди — одна з провідних сучасних приватних книгозбірень, матеріалами якої користуються вчені не тільки з України, а й зі США та Канади.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment