Тетяна СИДОРЕНКО,
м. Ніжин
Виповнилося 135 років з часу встановлення першого в світі пам’ятника Миколі Васильовичу Гоголю. Місце встановлення — повітове містечко N, яке Гоголь тонко й глибоко відтворив у своїй дивовижній прозі. Це місто Ніжин.
Тут майбутній великий письменник здобував освіту, закінчивши Ніжинську гімназію вищих наук імені князя Безбородька 1828 року. Значно пізніше, перебуваючи в Неаполі, він напише: “…найбільше, ніж будь-коли, я люблю старовинні мої зв’язки і давніх друзів моїх, особливо тих, з якими від незабутнього Ніжина починалася моя дружба”. А ще: “…ані розкіш цих країн, де я живу нині, ні південь, ні чудесні небеса, ніщо не в силах завадити мені думати про тебе, з ким почали союз наш під алеями Ніжинського саду…” (з листа до М. Я. Прокоповича 2 липня 1834 року).
Автор пам’ятника — Пармен Забіла. На зрізі лівого плеча Гоголя геніальний скульптор лишив автограф — суворий і аскетичний свій профіль.
По всьому світові — в Києві, Петербурзі, Москві, Полтаві, в Сорочинцях, за кордоном — також височать пам’ятники геніальному письменникові. Їх сотні. Але найперший пам’ятник, що увіковічнив цього велета духу, неперевершеного Майстра слова, — це пам’ятник, встановлений 4 вересня 1881 року в Ніжині. У Гоголівському сквері по вулиці Гоголівській, — в історичній частині міста.