ВІА “Карпати” – вчора і сьогодні

Олена ГОРОБІЄВСЬКА,

науковий співробітник Чернівецького обласного музею Володимира Івасюка

 

13 вересня 1970 року вперше на всю Україну пролунали “Червона рута” і “Водограй”, 13 вересня 1995 року вважається днем народження музею Володимира Івасюка, а також 13 вересня 2007 року відбулося перше Свято української пісні. Автор ідеї проведеня свята — директор музею Володимира Івасюка, заслужений діяч мистецтв України Мирослав Лазарук. І цьогоріч, уже традиційно, на Театральній площі Чернівців було людно. Шанувальники творчості композитора й української пісні із задоволенням слухали твори В. Івасюка та інших авторів…

13 вересня 1970 року можна вважати святом музики й поезії Володимира Івасюка. 46 років тому із Чернівецької Театральної площі у програмі “Камертон доброго настрою” 21-річний студент-медик Володимир Івасюк і викладач музичного училища Олена Кузнєцова вперше виконали “Червону руту” і “Водограй”. Але не всім відомо, що звучали ці пісні у супроводі ВІА “Карпати”, що саме завдяки цим музикантам твори Володимира Івасюка стали відомими не лише в Україні, а й далеко за її межами.

ВІА “Карпати” створили 1966 року. Валерій Громцев, перший керівник “Карпат”, нині мешкає в Ізраїлі і 2009 року приїздив до Чернівців, відвідав музеї. Репертуар складався з пісень, які писав композитор на вірші відомого українського поета Миколи Бучка. Згодом, 1967 року, В. Громцев познайомився із В. Івасюком, коли той працював на заводі “Легмаш” слюсарем, а через якийсь час і керівником хору. Там Валерій керував художньою самодіяльністю, а при Будинку культури легкої промисловості (нині — ЦПК) — “Карпатами”. Хлопці захоплювалися музикою, вона їх поєднала: 1970 року з’явилася пісня “Залишені квіти”, або “Жовтий лист”. У фондах музею зберігається рукопис тексту цього твору. В. Івасюк написав слова, а В. Громцев — музику.

І студентом-медиком Володя співпрацював із “Карпатами”. 1968 року в програмі “Камертон доброго настрою” звучить пісня “Мила моя” у виконанні В. Івасюка й ВІА “Карпати”. Цей виступ високо оцінили глядачі, про що йдеться у газеті “Радянська Буковина” від 20 грудня 1968 року. 1971 року в м. Яремче знімали перший український музичний фільм “Червона рута”. Головні ролі виконували Софія Ротару і Василь Зінкевич. У фільмі звучать пісні В. Івасюка і В. Громцева, беруть участь ансамблі “Смерічка”, “Росинка”, “Буковина”, “Евріка”, а також славнозвісні “Карпати”. 1972-го ВІА “Карпати” нагороджені дипломом І ступеню і Великою золотою медаллю за високий художній рівень і виконавську майстерність. Далі ансамбль мандрував Україною. 1974-го він змінив самодіяльний статус на професійний і музикантів запросили до Хмельницької філармонії, де ВІА отримав назву “Товтри”. Наступного, 1975-го ансамбль перебував у Волинській філармонії під назвою “Світязь”, до якого згодом зі “Смерічки” долучився Василь Зінкевич. А вже 1976-го ВІА повернувся до Чернівців і йому присвоїли звання “народний”.

У складі нинішнього ансамблю студенти ЧНУ ім. Ю. Федьковича факультету педагогіки, психології та соціальної роботи, кафедри музики. З 1993 року керує ВІА “Карпати” композитор Віктор Рурак. Саме завдяки наполегливій праці Віктора Корнійовича та великій любові до української естради “Карпати” залишаються вірними пісенним традиціям і завжди на часі — могутні та сучасні!

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment