З Україною в серці

З Україною в серці

Н. БАСИСТА,

старший науковий співробітник Шевченківського національного заповідника, м. Канів

 

З нагоди 45-ліття творчого шляху талановитого художника Олекси Близнюка з міста Городище, що на Черкащині, у науково-дослідному відділі “Народне декоративне мистецтво Канівщини” Шевченківського національного заповідника міста Канева відкрито персональну виставку “З Україною в серці”.

Народився майбутній художник 30 жовтня 1955 року в містечку Городище. Фахову освіту здобував у Київському художньо-промисловому технікумі, Львівському училищі прикладного мистецтва імені Івана Труша та на художньо-графічному факультеті Криворізького педагогічного університету. Художник володіє різними видами мистецтва: станковим живописом, графікою, ілюструє книги.

Олекса Олексович — людина із сильним, яскравим характером; впевнено і наполегливо досягає поставленої мети. Звідси і певні образні рішення його пейзажних творів. Художник впевнений: сама природа рідного краю об’єднує людські душі народу, характеризує національну належність. У його картинах мальовничі куточки рідної Черкащини і Західної України, Криму та сходу. Привертають увагу відвідувачів роботи О. Близнюка “Богданова церква в Суботові”, “Холодний Яр — Мотронинський монастир”, “Куточок старого Городища”, “Золоті пороги на річці Рось”, “Фортеця Хотин”, “Фортеця Кам’янець-Подільська”.

Митець енергійними, експресивними мазками створює гармонійну картину, що відтворює певний пейзажний мотив та деталі архітектурних будівель.

“Пам’ять, звідки ти і що ти є?” — ця поетична строфа лейтмотивом звучить у серії робіт художника “Крим. Україна”, аби глибше увійти у складний світ історичного літопису, цього унікального краю, він об’їздив весь півострів, вивчав його міфи і легенди, писав замальовки й етюди знаменитих фортець і руїни старих міст. Роботи “Фісташковий гай у підніжжі Кара-Дагу”, “Панорама Кара-Дагу”, “Монастир Сурб-Хач” та інші прикрашають його нову персональну виставку.

У довколишньому світі Олекса Олексович бачить неперевершену радість буття, жадобу до життя — він справжній співець української природи. Ось назви деяких робіт, що яскраво розкривають зміст творів автора: “Річка Рось у селі Карашин”, “Дуб Шевченка у селі Будище”, “Дуб Залізняка у Холодному Яру” та інші.

Вивчаючи і осмислюючи творчу спадщину Тараса Шевченка, художник написав триптих “Козак Мамай — Янгол-охоронець Кобзаря України”. У цьому триптиху поєднав історичні образи Козака Мамая, молодого Тараса Шевченка і його Катерину, що символізують нескорену Україну. Епіграфом до твору автор узяв слова: “Вставайте… І вражою злою кров’ю волю окропіте”.

Олекса Близнюк — учасник багатьох обласних, всеукраїнських та зарубіжних виставок. Керівник народної, аматорської студії образотворчого мистецтва “Шевченків край” при районному Палаці культури імені С. Гулака-Артемовського з 1996 р. Він засновник та президент Вільної академії красних мистецтв “Великого Кобзаря України”. Організатор щорічних пленерів-практикумів, художників, студентів та школярів з різних регіонів України “Стежками Шевченківського краю” та “Стежками Холодного Яру”.

Роботи митця прикрашають приватні колекції у Польщі, Німеччині, Австралії, Бельгії, Голландії, є у багатьох музеях України. Дві свої роботи “Крилатий птах” (вітряк) та “Кобзар Олекса Чуприна на козацькому цвинтарі у Трахтемирові” дарує музею.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment