Брудні танці «гімназистки»

Брудні танці “гімназистки»

 

Емілія ФРОЛОВА,

член НСЖУ, член ВУТ “Просвіта» ім. Т. Шевченка

 

Уже майже півтора року “Слово Просвіти» інформує громадськість про конфлікт навколо українськомовної ЗОШ № 1 у прифронтовій Костянтинівці Донецької області. Про нього знає вся Україна, але навіть це не спонукає владу нарешті його вирішити. Нині виникли суперечки з приводу нового законопроекту про мову, то чи потрібно когось переконувати, як важливо саме зараз боротися за кожну таку школу, особливо в Донбасі? Справжню, українськомовну, а не якусь гібридну, двомовну?

У цьому конфлікті найбільше вражає зневага, з якою чиновники від освіти, починаючи від міського управління до Міністерства, відмітають аргументи батьків, педагогів, активістів щодо збереження школи, заплющують очі на порушення законодавства головною освітянкою Костянтинівки Ольгою Барабаш.

Свого часу до школи приїжджав заступник міністра освіти та науки України Павло Хобзей, на підтримку якого дуже сподівалися батьки та педагоги закладу. Але дива не сталося: київський гість не почув їх, він відразу дав зрозуміти, що захищатиме честь мундиру. І справно робив це разом із директором Департаменту освіти і науки Донецької ОВЦА Надією Оксенчук, яка знає про численні порушення О. Барабаш, та чомусь її підтримує. Після візиту високоповажного гостя чиновники міста та області знахабніли ще більше, бо зрозуміли, що їхнім діям дали “зелене» світло.

Але батьки не здалися. Міжвідомча комісія у складі спеціалістів Державної інспекції навчальних закладів України та МОНУ, що відвідала місто пізніше, здавалося, вивчила підводні рифи конфлікту. А розпочався він, коли О. Барабаш у серпні 2015-го на зборах батьків і педагогів ЗОШ № 1 заявила, що навчальний заклад ліквідують у травні 2016-го, а після ремонту в його приміщення переведуть  російськомовну гімназію. Чиновниця хвацько взялася за руйнацію українськомовної школи, і вже 3 вересня 2015 р. протиправними наказами перевела дітей чотирьох класів в інші школи, ігноруючи письмові заяви батьків, які були з цим не згодні. Конфлікт між ЗОШ № 1 і начальником управління освіти набирав обертів. Сьогодні школа, як і раніше, відстоює право на існування, а “керівниця» освітою відвойовує свій план її ліквідації та продовжує готувати гімназію до переїзду в приміщення ЗОШ № 1.

26 січня 2017 р. відбулася сесія міської ради. Напередодні на офіційному сайті міськвиконкому анонсували проект рішення щодо утворення ОПОРНОГО навчального закладу (увага!) шляхом злиття ЗОШ І—ІІІ ступенів № 1 та Навчально-виховного комплексу “Гімназія із загальноосвітною школою І ступеня». На світ мав з’явитися “Навчально-виховний комплекс “Гімназія—загальноосвітня школа І—ІІІ ступенів». У проекті “забули» вказати мову так званої опорної школи, адже ЗОШ № 1 — українськомовна, а російськомовна гімназія стала двомовною тільки з 1 вересня 2016-го. Але з цим рішенням не згодна частина батьків гімназії.

Проект рішення, який запропонували депутатам, не витримував жодної критики, він не мав нічого спільного зі створенням опорного закладу. Насправді чиновниця за підтримки міської влади просто вирішила переселити в школу гімназію, бо її будівля не відповідає багатьом санітарним нормам. А невже влада та О. Барабаш, яка завзято опікується гімназією, “не бачили» плачевного стану закладу, поки це не встановила міжвідомча комісія, що працювала в Костянтинівці в жовтні 2016 року? Отже, “реорганізація» передбачала ліквідацію ЗОШ № 1, а незаконне створення опорного навчального закладу мало замаскувати цю операцію.

О. Барабаш, працюючи над проектом, порушила Постанову КМУ від 20 січня 2016 року, якою затверджено Положення “Про освітній округ» і детально викладено алгоритм створення опорного закладу в освітньому окрузі. Чиновниця, намагаючись створити незрозумілий гібрид двох навчальних закладів, проігнорувала п. 2 Положення, де сказано, що “засновниками (співзасновниками) освітнього округу (опорного закладу, його філій) можуть бути представницькі органи місцевого самоврядування об’єднаних територіальних громад, районні ради. Але ж у Костянтинівці об’єднаної територіальної громади не створено, тоді й освітнього округу не може бути, то й опорного закладу теж.

Нема сенсу далі аналізувати “бездоганно» підготовленний проект, бо з ним трапилася прикра “несподіванка».

Напередодні сесії на засіданні депутатської комісії з питань освіти представники батьківського комітету школи поінформували депутатів про довготривалий конфлікт, підкріплюючи аргументи щодо протиправних дій чиновниці фактами, документами, розпорядженнями і наказами. Батьки висловили непохитну позицію щодо неможливості об’єднання школи з гімназією, попросили комісію детально вивчити ситуацію і не виносити питання на розгляд сесії.

Щодо спірного проекту, то батьки, педагоги та активісти підняли на ноги всі інстанції — від міської влади та Департаменту освіти і науки Донецької ОВЦА до МОНУ. Тобто документ несподівано набув розголосу, на що не розраховували його автори, плануючи швиденько його «проштовхнути». Але секретар міської ради Юрій Разумний, який до того надсилав батькам, учителям та активістам відверті відписки на звернення до нього і абсолютно не реагував на дії начальника управління освіти, таки ризикнув внести на розгляд сесії проект рішення.

Але це вже був… інший документ. У кулуарах міської влади його переробили. Новий текст на сайті не з’явився, депутати з ним не ознайомилися, на сесії О. Барабаш просто зачитала його! І це тоді, коли вирішується найважливіше для міста питання! Коли кожне речення, кожне формулювання, кожна фраза та кома в документі мають величезне значення.

Але чи варто дивуватися таким маніпуляціям, коли основна мета — ухвалити це рішення! Депутатам запропонували перероблений проект, а вони обговорювали той, що був на сайті і який вони ґрунтовно проаналізували.

На сесії було гаряче, бо учасники конфлікту та їхні однодумці розуміли, що від рішення депутатів багато що залежить.

У депутатів, які мали стосунок до сфери освіти, виникло багато запитань до О. Барабаш, її пропозиція щодо розміщення в одній будівлі школи та гімназії — деструктивна та неприпустима. У батьківського комітету були свої контраргументи, які вони змогли частково озвучити депутатам попри всі намагання Ю. Разумного не дати їм слова.

А новий проект був занадто цікавим. Ішлося вже не про ОПОРНИЙ навчальний заклад, а “Навчально-виховний комплекс “Гімназія—загальноосвітня школа І—ІІІ ступенів» міської ради м. Костянтинівка» № 1». Проект-абракадабра,  де на першому місці, звичайно, стоїть гімназія, датований чомусь 2016 роком.

На захист школи стали активісти громадської організації, яку “освітянка» чомусь уперто називає партією, тому звинуватила школу в політичній ангажованості, про що заявила високому начальству Донецької ОВЦА, яке приїздило подивитися, як іде ремонт школи. Та ще зробила заяву, що представники першої школи та “партійці» зірвали сесію. Це була цинічна брехня. На “зірваному» засіданні депутати продовжили ухвалювати рішення ще з 15 питань. Просто Ю. Разумний, відчувши настрій депутатів, які, судячи з їхніх виступів і реплік, не проголосували б за проект про створення такого навчального закладу, зняв питання з розгляду, наголосивши, що проект необхідно доопрацювати і його розглянуть на іншій сесії.

Але чиновниця не здавалася і намагалася реабілітуватися. На зустріч з обласним начальством вона з’явилася з групою підтримки, запросила тележурналістів, привезла делегацію вчителів і влаштувала дешеву виставу “Рятуйте гімназію!». “Актори» вимагали у начальства зберегти статус гімназії і назву. Чиновниця намагається знищити школу будь-яким шляхом.

Можна говорити красиві слова про українську мову, звинувачувати всіх у зраді, робити з себе неперевершеного борця з корупцією, а реально бути махровим чиновником, цинічним, брехливим, який заради особистих амбіцій готовий зруйнувати навіть українськомовну школу і її колектив.

Вихід із цієї заплутаної ситуації є: залишити ЗОШ № 1 ШКОЛОЮ і після ремонту відчинити її двері для дітей будь-якої школи, зокрема й гімназії, які матимуть бажання навчатися державною мовою.

Але поки ця чиновниця керує освітою в Костянтинівці, на жодні позитивні зрушення, на переконання батьків, у школах і дитячих садках чекати не доводиться.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment