У світовому мовному контексті

Зоя ДІДЕНКО,

голова Хмельницького міського об’єднання “Просвіти”

 

О, слово рідне!

Хто без тебе я…

Дмитро Павличко

 

Для кожного народу рідна мова — як рідна мати.

Українська мова звучить на всіх континентах Землі не тільки в колах емігрантів з України чотирьох чи вже й п’яти хвиль еміграції…

Зберігають рідну мову українці, що живуть далеко від України і давно виїхали з неї… Цивілізований світ шанує нашу діаспору, бо саме вона, найпершою складає думку про Україну та її мову. Наприклад, у Канаді українці мають свою культурну автономію: школи, видавництва, центри українознавства і т. ін. І, до речі, не вимагають, щоб українська стала третьою державною — шанують Конституцію землі, яка дає їм притулок.

Найпотужніша вища школа Європи, а це університети Сорбонна (Франція) та Оксфорд і Кембрідж (Англія) мають кафедри українознавства, де вивчають українську мову, літературу, культуру, перекладають “Кобзар” англійською мовою.

Важливою структурою знаменитого Гарвардського університету (США) є Український науково-дослідний інститут, заснований 1968 року. Відтоді авторитет української мови ще більше утвердився на американському континенті. Це давно засвідчив директор Інституту Любомир Гайда під час візиту до міста Хмельницького з відвіданням Народного Дому “Просвіти” та НАДПСУ імені Богдана Хмельницького. А один із батьків-засновників Інституту, відомий український історик Омелян Пріцак відзначив: “Українська ідентичність не може розвиватися без мови, найважливішого коду національного розвитку, без якого українство втратить шанс існувати достойно”.

Українське зарубіжжя береже рідну мову, пропагуючи українські книжки, часописи, друковані видання в українських бібліотеках: імені Симона Петлюри (Париж), імені Михайла Драгоманова (Прага) та інших. І ніхто там не накладає арешт ні на бібліотеку, ні на її директора, як це сталося в Москві…

Утверджує українську мову в світі й видавнича діяльність діаспори: часописи “Українське слово” (Канада), “Рідна школа” (США), “Дукля” (Словаччина), “Український календар” (Польща), “Самостійна Україна” (Німеччина) та інші. Ці видання є в читальні Народного Дому “Просвіти” міста Хмельницького.

Відзначення Міжнародного дня рідної мови має велике значення. Цей день нагадує всім, що мова живе тільки тоді, коли кожен народ розмовляє своєю рідною мовою: українці — українською, поляки — польською, німці — німецькою, кожен народ — своєю рідною, шануючи мову держави, де він живе.

Нагадує про це експозиція Музею міжнародних зв’язків міста Хмельницького в Народному Домі “Просвіти”.

Традиційно, з нагоди Міжнародного дня рідної мови, правління міської “Просвіти” проводить тематичні заходи, учасниками яких є учні та вчителі навчальних закладів, курсанти НАДПСУ імені Богдана Хмельницького, працівники Хмельницької обласної поліції (на фото).

Не забуваймо ж, як багато значить рідне слово — безцінний Божий дар для кожного народу!

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment