Митці вшановують Героїв

Едуард ОВЧАРЕНКО

Фото автора

У столиці України відбулися культурно-мистецькі заходи, присвячені памяті Героїв Небесної Сотні.

В Українському домі відкрили фотовиставку “У фокусі подій” — це роботи фотожурналістів, які переживали революційні події пліч-о-пліч із протестувальниками. Інколи вони навіть не усвідомлювали, що їхні знімки стануть історичними, вони просто робили свою справу. Вони пам’ятають не підписання угод по асоціації з ЄС; побиття студентів у ніч із 29 на 30 листопада; криваве 1 грудня; ніч штурму з 10 на 11 грудня; парламентський диктаторський день 16 січня; перші смерті 22 січня і апогей 18—20 лютого — Дні Небесної Сотні. Вони пам’ятають як збиралися депутати на засідання 20 лютого, як шукали голоси для екстрених рішень. І хочуть, щоб це пам’ятали всі.

Серед світлин знімки Віктора Гурняка (1987—2014) та Сергія Ніколаєва (1972—2015). Віктор — український кореспондент, боєць 24-го батальйону територіальної оборони “Айдар”, пластун. Загинув, вивозячи поранених із поля бою під час визволення 32-го блок-посту. А Сергій трагічно загинув внаслідок мінометного обстрілу під час так званого перемир’я в зоні АТО, виконуючи свій професійний обов’язок. За час роботи в газеті “Сегодня” він часто знімав в зонах гарячих конфліктів у таких країнах як Грузія, Лівія, Іран, Туніс, Сомалі, Сирія і Туреччина.

У рамках цього проекту відбулася презентація нового видання відомої української поетеси Тетяни Домашенко “Ангели-охоронці”. За плечима поетеси уже кілька збірок духовної та патріотичної поезії.

Наступний проект Українського дому — виставка-пленер “Шляхами наших перемог”, ініціатором якої виступив художник-монументаліст Тарас Більчук. Тут свої картини представили митці з Хорватії, Білорусі, України, Німеччини. Серед них відомі імена: Микола Білик, Ігор Мікула, Володимир Шолудько, Микола Король, Статс Нінік, Анатолій Слободян, Євген Ригн, Наталка Черній, Тарас Король, Юрій Козерацький, Мар’ян Король, архітектор Олександр Дудка.

Київський академічний театр “Колесо” представив в Українському домі виставу “Ми Майдан” за п’єсою Надії Симчич. У заході взяла участь Чоловіча хорова капела імені Левка Ревуцького.

Одним із центральних заходів стало відкриття виставки художниці Марини Соченко “Заради майбутнього України”. У творчому доробку мисткині 22 персональні виставки. Вона учасниця понад 40 всеукраїнських і міжнародних виставок. Під час Революції гідності була зі своїм мольбертом на Майдані Незалежності. Серед її героїв козаки і активісти Руху та КУНу, бійці сотні самооборони, вартові Руху — Українці, які прагнули в Європу і заплатили високу ціну за власні цінності.

“Такі заходи як ця виставка неможливо зробити офіційними. Тут зібралися близькі люди, які днювали й ночували на Майдані. Це люди, які разом пережили 3 роки тому холод й голод, але були одержимими йти вперед.

На жаль, ворог і сьогодні намагається знищити нашу державу. Але вже зараз можна говорити, що ми вистояли. Наші хлопці зупинили одну з найагресивніших армій світу. Мені боляче за наших побратимів, які загинули на Майдані і на Сході. Ми маємо стояти один біля одного в цей складний час. Лише в єдності наша сила”, — наголосив під час відкриття виставки міністр культури України Євген Нищук.

Серед картин, представлених в експозиції, портрети видатних українців — Тараса Шевченка, Василя Стуса, Ліни Костенко, Сергія Єфремова, Володимира Леонтовича. А поруч наші сучасники — Олег Гіллякін, який був поранений на Майдані; Василь Демиденко воював у Дебальцевому; Сергій Дімчук, позивний “Золотий”, поранений під Іловайськом; Тарас Сеник після трьох інфарктів вистояв весь Майдан. Усього виставка складається зі 120 робіт художниці.

Київський муніципальний академічний театр опери і балету для дітей та юнацтва присвятив пам’яті Героїв Небесної Сотні концерт-виставу “Я — романтика!” Програму вечора побудували на поєднанні художнього слова з музичними творами у виконанні артистів хору та солістів оркестру театру. Герой вистави познайомив глядачів із поезіями авторів “Розстріляного Відродження” та їхніх сучасників. Через твори Василя Еллана-Блакитного, Михайла Семенка, Олекси Влизька, Олекси Слісаренка, Михайла Драй-Хмари, Павла Филиповича, Майка Йогансена, Максима Рильського творці вистави намагалися осмислити життя і трагедію 223 щезлих у СРСР українських письменників, які постраждали за прагнення зберегти письменницьку честь і національну гідність.

А Національний музей історії України запросив на концерт, в якому взяли учать артисти — активні учасники Революції гідності. Серед учасників концерту Лесик Якимчук — представник студентства Національного університету “Києво-Могилянська академія”. Разом із могилянцями він ходив від барикади до барикади і співав пісень. Тендітна дівчина з сильним голосом Марина Тюнькіна теж була учасницею Євромайдану. Ті події сильно вплинули на подальшу творчість Марини. Також до участі в концерті запросили відомого українського та вірменського художника, активного учасника Євромайдану Бориса Єгіазаряна, гурт старовинної музики “Хорея Козацька”, співаків Живосила Лютого, Валерія Гладунця, гурт “Рутенія”, Лесю Рой і гурт “Телері”, Сергія Фоменка і гурт “Мадри”, Сергія Василюка та Піаніста-Екстреміста.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment