Поети нескореного покоління

Ярослава ШОЛУДЬКО

 

Держава не твориться в будучині, держава будується нині…»

О. Ольжич

У Сумській обласній універсальній науковій бібліотеці відбувся вечір пам’яті видатних українських поетів і громадських діячів Олега Ольжича та Олени Теліги.

З проникливою розповіддю про їхнє життя, творчість, трагічну долю та довгий шлях до визнання в Україні розповіла поетеса, музикант, педагог Сумського державного педагогічного університету ім. А.С. Макаренка, активістка Сумського товариства “Просвіта» Ганна Приходько. Вона одразу зазначила, що буде ділитися своїм набуттям, яке вона переживала вивчаючи глибоку творчість О. Теліги та О. Ольжича.

Олега та Олену єднало дуже багато. Народилися вони обоє 1907 року в липні. Через українську революцію 1917—1920 рр. та її поразку обох доля закинула на еміграцію до Чехословаччини, де вони познайомилися і здружилися. Тісно співпрацювали у культурно-освітній референтурі Організації українських націоналістів (ОУН). Але трагічно закінчилися їхні життя: Олег Ольжич загинув у німецькому концентраційному таборі Заксенхаузен, а Олену Телігу фашисти розстріляли разом з її чоловіком Михайлом у Бабиному Яру, але довідатись від них про підпільні структури ОУН фашистам так і не вдалося.

На вечорі, крім творчості Теліги та Ольжича, згадували поетів Празької школи. До Празької школи входили українські письменники, які після захоплення Радянським Союзом України у 1920-х роках виїхали за кордон, переважно до Європи. Ці письменники жертвували власним життям за високі ідеали та намагання очистити національне життя від брехні з намірами побудови міцної держави.

Ганна Приходько зачитувала цитати про подвиги Ольжича, Теліги і загалом представників Празької школи з книжки “Поезія визвольних змагань» Юрія Русовського. На цьому місці вона зупинилася, кидаючи погляд на молодих людей, які сиділи в кінці аудиторії і пригадала, що цю книгу їй подарував хлопчик під час Євромайдану. І якби не ці лицарські чесноти наших поетів, може, сьогодні українці, а особливо сучасна молодь, бо як ми знаємо, в них зовсім інші інтереси, навіть не намагалися б стати на бій зі злом.

Поетеса, член НСПУ, просвітянка Людмила Ромен виконала хвилюючу пісню “Лелека», присвячену Олегу Ольжичу. Протягом усього вечора звучали прекрасні поезії О. Теліги та О. Ольжича у виконанні активістки товариства Алли Ластовецької.

Молодь — майбутнє кожної нації, але не забуваймо знамениті слова Олега Ольжича: “Держава не твориться в будучині, держава будується нині…». Саме в духовності цих історичних постатей нація зростала, ставала державою. Вони були, є і будуть нашими духовними орієнтирами — лицарі українського духу, О.Ольжич та О. Теліга. Їхнє життя — варте наслідування.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment