Приходьте в музей Затуливітра!

Приходьте в музей Затуливітра!

 

Лідія КОВАКА,

директор музею

“…у пісні легко все, якщо ні разу

бджолиними стежками не летів…»

Володимир Затуливітер

 

У цій невеликій кімнаті особлива аура. Рукописи, записники, книжки, особисті документи, речі — все, до чого доторкалася рука митця несе сліди потужної енергетики поета Володимира Затуливітра. Він був людиною мужніх, сильних, пристрастних почуттів і глибоких роздумів про життя. У його поезії не випирають ці почуття, а тліють в глибині незгасним жаром і зігрівають увесь твір. Самобутній, оригінальний художник, автор мужньої, сильної, високоінтелектуальної філософської лірики. Його інтелектуалізм це не банальна розсудливість, а вияв найвищої духовності, яка не принижує поезію, а навпаки стає джерелом її оновлення. Навіть у найінтимніших його віршах звучить голос покоління, голос історії. Його поезія аналізує, рефлексує. Дума — ось предмет його натхнення. В українській поезії Володимир Затуливітер — один із найвизначніших творців поезії мислі; він — символ української інтелектуальної поезії. Його місце в українській літературі назавжди. Так писав академік Іван Дзюба у грунтовній передмові до книжки вибраних творів “Тернова гора», так говорив акдемік Борис Олійник в інтерв’ю на ДТРК “Культура». Учні Яблучненської школи й учні Черкащини знайомляться з творчістю земляка на уроках рідного краю, а хотілось би вивчати його грунтовніше у рамках шкільної програми, бо наш Поет не лише тримав рідну мову на достойній висоті, він творив її, збагачував природними неологізмами. Наші вчителі вважають, що дві години на тиждень української літератури мало. Вважаємо, що рідну літературу потрібно вивчати ширше, бо вона закладає основи духовності особистості, вчить любити рідну культуру. Ось маленька цитата із прози Володимира Затуливітра: “Самотній і слабкий, не спиш, мучишся, силкуєшся осягнути цей світ, втиснути його в себе, зігріти, перелікувати, поліпшити. Щоб люди стали рівні, щасливі й вільні, щоб зникли війни, расизм, злидні. Немає в тебе сил переліпити світ. Але у тебе слово є, а світ почався зі слова». Та яке багатство духу! Совісті! Пропозицію вмістити мову й літературу світову у дві щотижневі години вважаємо шкідливою.

Кажуть, часто звучить на радіо і поезія, й проза Володимира Затуливітра, та до нас радіо “Культура» не досягає, на жаль, хоч маємо аудіо та відеозаписи творів поета та спогадів про нього. Це завдяки допомозі Літературно-мистецького благодійного фонду Володимира Затуливітра. Підтримує нас і Національна спілка письменників України, і Черкаський та Сумський обласні краєзнавчі музеї, які теж мають експозиції про життя і творчість земляка. Зараз працюємо з Національним Шевченківським заповідником — розроблюємо експозицію про творчість Володимира Затуливітра до “Літературної Канівщини». І не доходять руки до Бобрицької школи — це сусіднє з Бучаком село, — де теж є наші експонати, але виставлені частково, потрібне дооформлення. Багато чого потрібно. Наприклад, транспорт, яким могли б доїхати до нас учні з інших шкіл району. Чи лекторій фахівців з літератури для людей, які цікавляться художнім словом, як-от члени літературної студії “Джерело натхнення» імені Володимира Затуливітра з Великої Писарівки. Вони цікавляться життям і творчістю Поета. 6 січня студійці приїхали в музей, щоб вшанувати День пам’яті Володимира Затуливітра. Керівник студії Ольга Котельникова (вона родом з Веселого) написала спогади про свої шкільні роки, про своїх сусідів Затуливітрів. Дружина двоюрідного брата Поета Надія Коваленко досліджує родовід Володимира Івановича. На святі Володимира Затуливітра 2016 р. зробила цікаву доповідь про його діда Кузьму, який вивіз сім’ю на Донбас, та прадіда Миколу. Цікаві і змістовні у школі уроки рідного краю. Вчителі української мови та літератури О. О. Сирота, О. П. Ткаченко, разом із учнями 8—11 класів вивчають життєвий та творчий шлях поета — земляка В. Затуливітра. Педагоги ведуть учнів поетичними сторінками його творів, складають презентації: “Я вже земля, а вам ще треба неба…», “Наш хліборобський рід ще не втомився…» та представляють їх на загальношкільних виховних заходах. Музей відвідують педагоги з інших шкіл району, частими гостями в літературному музеї є працівники місцевого будинку культури, сільський бібліотекар, мешканці села. Зараз у школі можна побачити виставкову експозицію “Чотирнадцяті Затуливітрівські читання». Вони були цікавими й багатогранними. Як і завжди, Читання художники та народні майстри прикрашають своїми роботами і дарують нашому музею. А цього разу художники Ганна Носенко та Генрі Ягодкін так захопилися Бучаком (вони були тут уперше), що провели кількаденний пленер, і вже в січні 2017 р. явили світу 35 картин живопису, які зараз виставляються в Києві, згодом поїдуть на Черкащину. Цікаво було б запросити їх і на Сумщину, щоб земляки побачили Бучак очима художників, побачили й захотіли поїхати на 15-ті Затуливітрівські читання цього літа.

Запрошуємо всіх: відвідайте Літературний музей Володимира Затуливітра. Наші учні проведуть вам цікаву екскурсію, почитають твори Поета, покажуть подаровані музею картини та книжки. Приходьте на наше традиційне Свято Володимира Затуливітра в кінці лютого. Погостюєте у нас. Поводимо вас “бджолиними стежками» нашого Поета. Ви переконаєтесь: попри усі тяжкі й сумні труди (бо таке життя!), вони духмяні й солодкі!

 

 

На фото: у музеї Володимира Затуливітра директор музею Лідія Ковака та літстудійці Ольга Котельникова, Любов Гавриленко, Галина Харченко, Марія Примак, бандурист — Олександр Завалій.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment