На зорі національного відродження

Надія ОНИЩЕНКО

Документальну виставку з такою назвою у Київському будинку вчителя відкрив Центральний державний архів зарубіжної україніки до 100-річчя Української революції та Української Центральної Ради. Документи більш ніж із десяти фондів розповідають про складні й суперечливі процеси політичного та громадського життя впродовж 1917—1918 років, пов’язані з поступовими світоглядними змінами українців на майбутнє спочатку як автономії у складі Російської федеративної республіки, а згодом — незалежної держави.

За хронологічним принципом представлені тогочасні історичні події: Лютнева революція та утворення Української Центральної Ради, ухвалення Конституції України в останній день існування УЦР, діяльність різноманітних українських політичних партій, підписання Україною як суверенною державою мирової угоди у Брест-Литовську, бій під Крутами, проголошення універсалів.

На думку голови Спілки архівістів України, доктора історичних наук, професора Київського національного університету імені Тараса Шевченка Миколи Щербака, особливої уваги заслуговують документи української еміграції міжвоєнного та повоєнного періодів. Відзначення річниць вікопомних подій змусило українців на чужині вдатися до аналізу причин поразки.

Віддаючи належне діячам Української Центральної Ради, представники діаспори вказували також і на їхню нерішучість у розриві відносин з Росією та формуванні національних збройних сил, здатних протистояти і більшовикам, і Добровольчій армії.

Вшанування дат, пов’язаних із діяльністю УЦР, для розпорошених по світу українців стало важливим консолідуючим чинником і можливістю привернути увагу світового демократичного суспільства до становища, в якому опинилася Україна під більшовицькою окупацією. На це вказували доктор історичних наук, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Марина Палієнко, завідувач відділу джерелознавства новітньої історії України Інституту української археографії та джерелознавства імені М. С. Грушевського НАН України, доктор історичних наук Валентина Піскун, завідувач відділу зарубіжної україніки Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського, доцент Тетяна Антонюк.

Живого голосу унікальним документам надала головний науковий співробітник Центрального державного архіву зарубіжної україніки Катерина Романова, яка провела першу екскурсію для науковців, викладачів та студентів вишів. Вона підкреслила, що їхній заклад, створений 2007 року, повернувши історико-культурну спадщину зарубіжного українства на Батьківщину, покликаний заповнити ті інформаційні лакуни, які поки що не дозволяють нашій пам’яті позбутися певної ущербності.

До ретельного вивчення наявних документів закликали присутніх директор ЦДАЗУ Ірина Мага та директор Київського міського будинку вчителя Руслана Рудковська, завідувач Музею української революції (1917— 1921 рр.) Олександр Кучерук.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment