«Пізнаєш красу — пізнаєш Бога»

Світлана ОРЕЛ, Кропивницький

У цьому переконаний художник Олександр Охапкін, чия виставка відкрилася у галереї “Єлисаветград”. Виставка незвичайна для нашого міста. Це — не традиційні картини, хай і у різних стилях та техніках (часті виставки нас привчили до різноманіття), і не ікони, які ми звикли бачити у наших храмах. Це — так званий релігійний живопис або домашні ікони, хоча певна частина з них і виконана у канонічному ключі.

Наш земляк із Олександрії зображає Спасителя, Матір Божу, святих, янголів світлими яскравими барвами, в обрамленні квітів, плодів, пшеничного колосся. Традиційні облачення художник поєднує з вишиванками, живим українським колоритом. Цей стиль мистецтвознавець і богослов Дмитро Степовик назвав необароко.

Олександр Ігорович ішов до нього не один рік. Від простого, ще дитячого захоплення красою рідної природи, інтуїтивного відчуття у ній божественного начала до глибокого вивчення стилів написання ікон давніми українськими майстрами, наполегливої роботи за мольбертом, відточування неповторної образної мови. Своєю матір’ю у мистецтві Олександр Охапкін вважає Роману Кобальчинську, спілкування з якою відкрило художникові цілі пласти знань, розуміння, смислів, які несли і українська релігійна, і народна традиції.

Ікони Олександра Охапкіна (вікони, як казали наші бабусі, бо це вікна у інший, небесний світ) могли б стати образотворчою канвою нової помісної української церкви, бо вони несуть органічне, ментально-українське відчуття і розуміння Бога і духовності загалом. На жаль, не всі священики сприймають такий стиль написання ікони. Кількасотлітнє насаджування візантійського, аскетичного, далекого від художності стилю дає про себе знати. Але уже у десяти храмах (а це і Франція, і Росія, і його рідна Олександрія, і Кропивницький) до вірян промовляють іконостаси, виконані Олександром Охапкіним. Отець Олександр (Кривко) привітав виставку, зазначивши: те, що зроблене з Богом, буде жити і перемагати.

Та найперше важливо донести цю естетику духовності до молоді, на чому наголосила під час відкриття виставки керівник Музею історії освіти обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського Лариса Гайда. Очевидно, за її порадою вчителі будуть частими гостями виставки, яка експонуватиметься у галереї до 7 квітня.

Заступник директора обласного художнього музею Ганна Осипова та завідувачка відділу науково-просвітницької роботи Олена Степанок, привітавши художника, запросили його з виставкою до свого музею.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment