Лік на весь вік

Іван ПРОСЯНИК, зелейник

“Той вічний, хто вважає себе часточкою приРОДи”

Цілющі властивості Латаття білого

Латинська назва — Nymphaea alba. Народні: купава біла, водяна лілія, ладний цвіт, маків’янка, маковиця. Родина лататтєвих.

Вперше я доторкнувся до цілющих властивостей цієї, без перебільшення, дивовижної рослини, уже у зрілому віці. Матінка мого приятеля, викладачка рідної мови та літератури, користувала купавою своїх подруг, сільських бабусь при запаленнях жіночих органів, при ерозіях шийки матки. І завжди з безперечним успіхом.

Отож беремо старий (він схожий на бурячок) корінь латаття білого, добре подрібнюємо й чайну ложку його заливаємо 0,5 л окропу. Кип’ятити на окріпному ключі до 10 хвилин у щільно закритій посудині. Настоювати вкутаним до охолодження. Пити, казала Лідія Степанівна, по три невеликі ковточки 4 рази на день незалежно від їжі, водночас цим же теплим наваром спринцюватися. Бажано в цей час уникати любощів. За три тижні недуж покине вас. Можна зробити й горілчану настоянку 1:3. 60 % спирт. Два тижні в посудині з темного скла в теплому місці, щоденно збовтуючи. Процідити, вживати по 1 десертній ложці тричі на день, три тижні.

Астма бронхіальна, радикуліт, ревматизм, різні суставиці

Свіжозірвані в середині літа пелюстки 1:3 (60 % спирт) настоюють у темному теплому місці в посудині з темного скла два тижні. І старанно втирають під час приступів кашлю чи болю. Кашель дуже швидко гаситься, біль гамується. Хутірське знахарство широко використовує латаття біле при найрізноманітніших недужах (кореневище, квіти і листя). Листя застосовують при нирко-кам’яній недузі, чергуючи з корінням шипшини. Подрібнене листя купави, розпарене в гарячій воді, прикладають на дві-три години до запалених місць на шкірі. Знаючі відунки радять вживати ліки з квітів при надмірній збудженості, безсонні, лихоманливих станах, маткових кровотечах. Проте застерігаю: з рослиною потрібно поводитися вкрай обережно. Вона сильнодіюча й потребує суворого дозування. До того ж снодійна. Ось звідки її болезаспокійливі властивості й народна назва. Кореневище ж, окрім перерахованих, має й протираковий чинник, але застосовується тільки в зборах.

Безсоння. Нервові зриви

1 чайну ложку пелюсток залити 250 мл окропу, кип’ятити до 5 хвилин. Настояти вкутаним до охолодження. Пити, починаючи з другої половини дня о 15-й, 19-й за годину вживання їжі. А перед сном — через годину після їжі. По 1 столовій ложці два тижні. Тиждень перерва й продовжити лікування глухою кропивою.

Випадання волосся

30—50 грамів кореня залити 3 літрами окропу, кип’ятити до 5 хвилин на слабкім вогні. Настояти вкутаним до охолодження. Мити голову з яйцем. Сполоснути настоєм. Вкутувати голову полотняним рушником. Двічі в тиждень. Можна водночас втирати настоянку чемериці 1:50 на 60 % спирті. Але потім старанно мити руки, бо ж рослина, особливо часничинки, вкрай отруйна.

Серцева недостатність

Узяти по 2 столові ложки квіток латаття білого та квіток глоду криваво-червоного. Залити 400 мл окропу. Настояти вкутаним до охолодження. Вживати по 1—2 столові ложки щодві години.

Парша, вугри, виразочки, ластовиння

Дві столові ложки пелюсток латаття залити 400 мл окропу. Настояти ніч вкутаним. Обмивати тіло.

Омолодження обличчя

Беруть порівну по вазі пелюстки латаття, віск, мед, млоять на окріпному ключі годину. Цідять теплим, втирати в шкіру обличчя ввечері. На 1 годину. Змити теплою водою перед сном. Знадіб’я зберігати в холодильнику. Хутірське лікарство з успіхом застосовує купаву для гасіння статевої збудливості і при різноманітних маткових кровотечах (тут краще чергувати з РОДовиком, а чи гвоздикою польовою) і навіть при ракових пухлинах. Проте, на мою думку, тут латаття виступає як заспокійливий, болезаспокійливий засіб. Окрім того, квіти напарюють у торбинці й прикладають, утеплюючи, до хворих суглобів. Проте тато називали квіти липи кращим засобом. В одному цілющому ряду поряд з лататтям білим стоїть і латаття жовте. Офіційна назва — глечики жовті. Латинська назва — Nuphar Iutea. Народні назви: маків корінь, водяні маківки, водяний жовтець, жовті плавунці, латаття жовте, жовта водяна лілія. Родина лататтєвих.

Глечики мають схожі, проте дещо й відмінні від купави білої властивості. Ще здавна їх використовували при враженні статевих органів грибковими недугами, вживаючи корінь всередину й для спринцювання. Водночас хутірське лікарство застосовує навар кореня (1 столову ложку добре подрібнити на 300 мл окропу, пити по 1 столовій ложці 3—4 рази на день за 30 хвилин до їжі), при запаленнях травного шляху, лихоманці, захворюваннях шкіри, надмірних місячних, жіночій холодності та статевому безсиллі. Хоч при останній недузі тато настійно радили вживати звичайну свиріпу під час цвітіння в салати, смак, ліпший редису.

Настоянку ж готують із розрахунку 100 г квітучої рослини на 1 л міцної горілки в посудині з темного скла. Настоювати два тижні, щоденно струшуючи, тримати в темряві. Вживати по 1 столовій ложці тричі на день за 15 хвилин до їжі. Випити все без перерви. Або ж узяти 40 г подрібненого кореня нарциса на 0,5 літра міцної горілки. Настояти так само. Пити по столовій ложці тричі в день за півгодини до їжі. Як закінчиться, по двох тижнях перерви, вживати настоянку гвоздики польової. 30 грамів сухих квітів на 0,5 літра міцної горілки, по столовій ложці тричі на день за півгодини до їжі.

Далі буде.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment