Від днів українського кіно до нового пам’ятника

Як цьогоріч на Полтавщині й Харківщині відзначатимуть 330!річчя гетьманства Мазепи

У день народження Івана Мазепи, біля його пам’ятника у Полтаві обласне об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка влаштувало брифінг для журналістів і громадських активістів. Згодом відбулася прес-конференція за участю представників Державного агентства з питань кіно.

“Мазепа-фест”. Дні кіно

Кінофестиваль, який Полтавське обласне об’єднання ВУТ “Просвіта” спільно із Державним агентством у справах кіно влаштовує у Полтаві — данина пам’яті великому гетьману-державнику. На цьому наголосив очільник просвітян Полтавщини, ініціатор і організатор кіноднів “Мазепа-фесту” Микола Кульчинський. За його словами, покажуть новий художній фільм про УПА “Жива” (режисер Тарас Химич), мультфільм “Кирило Кожум’яка” та кінострічку Тараса Ткаченка про болючі проблеми вимушеної трудової української еміграції “Гніздо горлиці”. А ще продемонструють д/ф “Переломний момент” режисера Олеся Саніна про події новітньої російсько-української війни та історичний художній фільм Юрія Іллєнка “Княгиня Ольга” у новій редакції. Отож “Просвіта” представить на суд полтавського глядача нові стрічки, зняті протягом попереднього року.

“Полтавцям пощастило, бо ми перші, хто побачить таку подію”, — зазначив на прес-конференції Сергій Неретін, перший заступник голови Державного агентства України з питань кіно.

За його словами, нині триває робота над 80 проектами, які “курує” Держкіно. Отож наприкінці року варто очікувати мінімум три прем’єри загальнодержавного масштабу у великих кінотеатрах. А ще три роки тому прем’єр узагалі не було, домінувало російське кіно, яке охоплювало 20 % репертуару кінотеатрів по всій Україні й решта — 80 % — голлівудське та європейське кіно. “Зараз, після ухвалення закону 2015 року щодо заборони фільмів із РФ, російське кіно становить якихось 5 %, тобто ніша звільнилася і її треба заповнити. Чому це має бути не українське кіно? Час для цього настав”, — вважає Сергій Неретін.

“Просвіта” ініціює створення вистави про Мазепу авторства видатного драматурга

Полтавське ОО ВУТ “Просвіта” ініціюватиме перед облдержадміністрацією, обласною радою та Полтавським українським музично-драматичним театром ім. Гоголя створення вистави за мотивами драми “Іван Мазепа” (1927 рік) Людмили Старицької-Черняхівської. Про це сповістив журналістам голова організації. Він негативно відгукнувся про виставу облтеатру ім. Гоголя “Остання любов гетьмана”. “Ми вважаємо п’єсу “Остання любов гетьмана” невдалою. На нашу думку, у ній спотворено українську історію, образ гетьмана неправдивий, необ’єктивний, зрештою, недолугий. Є сцени, за які просто соромно”, — заявив Кульчинський. Він повідомив, що “Просвіта” ініціюватиме широке обговорення цієї проблеми.

Полтавська мерія саботує взяття пам’ятника гетьману Мазепі на баланс міста?

“Уже майже рік, як у Полтаві встановлено пам’ятник великому українському гетьманові Іванові Мазепі на Соборній площі, але питання з балансоутримувачем досі не вирішено”, — розповів журналістам Микола Кульчинський. За його словами, півроку як документ з оцінки вартості пам’ятника зареєстровано у Полтавському міськвиконкомі. “Ми, просвітяни, як законослухняні громадяни виконали рішення постійних комісій міськради щодо рекомендації “Просвіті” надати документ з оцінки майна як необхідний при взятті на баланс у комунальну власність. Тобто потрібний документ ми зробили і зареєстрували його у міській раді. Відтоді минуло майже півроку, але ж нічого не зроблено. Ні слуху, ні духу. Вхідний номер реєстрації у нас є. Мерія не реагує. Прагнемо, щоб пам’ятник взяли на баланс, щоб його охороняли, встановили камери відеоспостереження”, — обурився Кульчинський. Отож досі балансоутримувачем є обласне об’єднання ВУТ “Просвіта”.

Рок-частина фестивалю “Мазепа-фест” 2017 року відбудеться на Харківщині

Ще влітку 2016 року на Харківщині створили Громадську раду з відзначення 330-річчя обрання Івана Мазепи гетьманом України, яка спільно з облдержадміністрацією розробила план заходів. Вшанувати пам’ять гетьмана у день його народження до Полтави приїхала і делегація з Коломака, що на Харківщині. Є дані, що саме там понад три століття тому відбулася Генеральна рада, на якій Івана Мазепу обрали гетьманом. Тепер селище Коломак переймає естафету Полтави й збирається також встановити пам’ятник Івану Мазепі та провести рок-частину фестивалю “Мазепа-фест”.

“Ще 10 років тому в Коломаці встановили великий пам’ятний камінь із написом, що тут буде пам’ятник Мазепі. Але різні події не дозволили цього зробити до сьогодні. На Харківщині були такі ж протидії, як і в Полтаві у попередні роки. Зараз ми вже по другому колу ініціювали встановлення пам’ятника, провели конкурс на кращий проект. У ньому перемогли харківський скульптор Володимир Кочмар і молодий архітектор Назар Божинський. Є проект меморіального комплексу з пам’ятником заввишки 2,5 м, а за ним 5 рельєфів, де в бронзі будуть відображені історичні події. Ми громадою збираємо на нього кошти, бо не хочемо, аби зводили його за бюджетні кошти. Тому 10 гривень з портретом Мазепи — найкращий мінімальний внесок у будівництво цього пам’ятника”, — повідомив співголова Харківської обласної громадської ради з відзначення 330-річчя обрання Івана Мазепи гетьманом Війська Запорізького Віктор Козоріз.

“Постать Мазепи треба очистити від міфічного намулу”

На базі Харківського регіонального інституту державного управління планують провести Міжнародну наукову конференцію, присвячену темі гетьманської влади в Україні й постаті гетьмана. На основі виступів науковців видадуть збірник наукових праць. Також у планах харків’ян — постановка опери “Іван Мазепа” на відкритому майданчику в селищі Коломак та на сцені Харківського національного академічного театру опери та балету ім. М. Лисенка.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment