Огієнківські лауреати 2017-го

Микола ЦИМБАЛЮК

Нещодавно в Житомирі відбулося засідання Комітету з присудження премії ім. Івана Огієнка. Відбувалося воно в коледжі культури і мистецтв, що носить його ім’я. Премія цього видатного діяча українського відродження початку ХХ ст., одного із державотворців часів Української Народної Республіки, всесвітньовідомого вченого, перекладача, редактора, видавця, освітянського і церковного діяча (митрополит Іларіон) з кожним роком набуває все більшої престижності в Україні. Як відомо, її засновниками є Всеукраїнське товариство І. Огієнка, Житомирські обласні держадміністрація та рада, НСПУ, Фонд сприяння розвитку мистецтв і Товариство “Просвіта” ім. Тараса Шевченка. Премію присуджують за видатні досягнення у галузі літератури, мистецтва, освіти, науки, громадсько-політичної і духовної діяльності.

Цьогоріч Комітет розглянув подання на 11 претендентів. Переможцями, після прискіпливого та об’єктивного розгляду досягнень кожного, стали тільки п’ятеро. У номінації “Мистецтво” лауреатами стали одразу двоє: Микола БУТКОВСЬКИЙ, художник-живописець, викладач тутешнього коледжу культури і мистецтв і Микола БУРАВСЬКИЙ, народний артист України, художній керівник Київського Академічного театру українського фольклору “Берегиня”. У номінації “Наука” — Георгій ФІЛІПЧУК, член Головної ради Товариства “Просвіта”, співголова ГО “Українська Альтернатива”, академік НАПУ за активну громадсько-політичну, освітянську, наукову діяльність і низку праць останніх років із питань державного будівництва, педагогіки, освіти: “Сталий розвиток та екологізація суспільства”; “Філософія екологічної освіти сталого розвитку”; “Учитель мистецьких дисциплін у дискурсі педагогічної майстерності”; “Національна освіта: особистість і суспільство”; “Націєтворчість освіти”; “Духа не вгашайте” (у 3-х частинах — 2014, 2015, 2016), “Освітній україноцентризм Георгія Філіпчука”; “Національна ідентичність: культурно-освітній вимір”. У номінації “Освіта” — Галина ДАЦЮК, журналістка, громадська діячка, головна редакторка головної редакції інформаційно-пізнавальних передач ТО “Культура” Національної радіокомпанії України за серію радіопередач і книжку “Янголи небесної сотні”. У номінації “Література” — Віталій МАЦЬКО, доктор філологічних наук, завідувач кафедри української мови і літератури Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії за книжки останніх років: “Він з нами був (Поет Борис Мамайсур у спогадах і листах)”; “Мирон Степняк: епістолярний та літературно-критичний дискурс”; “Мовний орнамент в ліричній прозі Ігоря Качуровського”; “Шевченкіана Хмельниччини”. Його ж перу належить і монографія, присвячена життю і діяльності І. Огієнка. У номінації “Громадська, політична та духовна діяльність” — Володимир СВЯТНЕНКО, письменник-краєзнавець за книжки, які фактично становлять трилогію про Брусилівщину — малу батьківщину І. Огієнка: “Рідний край над Здвижень-рікою. Відлуння сивої давнини”; “Рідний край над Здвижень-рікою. У терновому вінку”; “Рідний край над Здвижень-рікою. Дві великі перемоги”.
Як і в попередні роки, новими лауреатами-огієнківцями стали не лише представники національної еліти Житомирщини, а й Києва, Хмельниччини. Це свідчить про те, сказав під час дебатів голова Комітету з присудження премії ім. Івана Огієнка, голова Товариства “Просвіта” ім. Тараса Шевченка Павло МОВЧАН, що ця високоавторитетна премія фактично давно вже є всеукраїнською. Тому варто звернутись до влади і подбати про те, щоб їй було надано статус “Націо­нальної” з відповідним грошовим еквівалентом. Нині він становить всього-на-всього 3 тисячі грн. Хоча, зрештою, найголовнішим у престижності цієї високої нагороди є суспільно-моральне визнання заслуг лауреатів у праці на терені української культури, освіти, науки і духовності.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment