Соціальна екологія: захист підростаючого покоління

Валентина ОВОД,
заступник голови ХООВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка, письменниця,
Інна КУЦЕНКО,
заступник голови екологічної асоціації “Геопланетарна безпека”, біолог, педагог, Харків

Техніка йде вперед, неухильно, поступально. Винахід другої половини ХХ століття — Інтернет. Чудо техніки. Він розширив можливості комунікації, зробив те, що раніше важко було уявити. Але разом із великими плюсами це чудо техніки породило і значні мінуси, нові типи загроз, злочинів. Цього року тема так званих “груп смерті”, де підлітків намагаються підштовхувати до самогубств, дісталася до України. Про це заговорили українські ЗМІ. Тепер у нашій країні важливо розробити зрілу соціально-екологічну концепцію захисту підлітків від таких видів загроз.
Неможливо зупинити прогрес, не варто займатися закриттям усього Інтернету або соціальних мереж, без цього зараз важко уявити життя сучасних людей. Важливо виробляти грамотну стратегію захисту від злочинних дій, а саме злочинною визначають діяльність кураторів суїцидальних груп. З осені 2015 року харківський психолог Р. П. Єслюк почав виявляти суїцидальні спільноти, проводив експертизи, представляв інформацію громадськості, бив на сполох заради захисту молоді. Наш земляк одним із перших, або навіть першим з експертів заговорив про те, що в “групах смерті” систематично використовуються психологічні технології, що це не робота дилетантів (є і такі теж), а добре організовані злочинні дії.
Приблизно в той час канал “Україна” порушив тему про схиляння до суїциду через Інтернет. Історія трапилася кілька років тому — інженер із Запоріжжя довів до самогубства 9 осіб. Одна жертва маніпуляцій вижила і розповіла все. Винуватця затримали, але притягнути до відповідальності не змогли через недосконалість законодавства. З ініціативи журналістів юристи розробили новий законопроект, але поки що він у Верховній Раді, більше року чекає винесення на розгляд, ухвалення. Чинна стаття 120 КК України (доведення до самогубства шляхом погроз, шантажу та ін.) не включає нових видів злочинів. Можна припустити, що наші законодавці приділять увагу новому законопроекту — тема “груп смерті” стала актуальною для нашої країни. Тут потрібно не панікувати, не впадати в крайнощі, а робити оптимальні кроки в плані безпеки.
Президент Всесвітньої ради з психотерапії Альфред Прітц висував ідеї психотерапії не тільки індивідуальної, або групової, а психотерапевтичної роботи з усім суспільством. Ми помічаємо, що харківський психолог Р. П. Єслюк творчо розвиває таку концепцію, робить багато для припинення, профілактики девіантних форм поведінки серед молоді, звертає велику увагу на те, щоб психологічні технології не використовувалися на зло (як це роблять куратори “груп смерті”). Вважаємо, що Харківське відділення Українського Союзу психотерапевтів (УСП) зверне увагу на запити часу, побажання громадськості і зможе ефективно інтегрувати в свою роботу проекти харківського колеги. Давно назріла актуальна необхідність створити, в руслі професійних організацій, спеціальні відділення, які реалізуватимуть програми моніторингу використання психологічних технологій, ресурсів, комплексні програми психологічної екології.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment