Лік на весь вік

Іван ПРОСЯНИК, зелейник
Продовження.
Поч. у ч. 14, 15, 16 за 2017 р.
Приворотень звичайний

Латинська назва — Аlchemilla vulgaris. Народні назви: Божа сльоза, орлє око, росинник, вовча лапа, міжперстник, баранник, зірочник. Родина — трояндові. Низенька рослина до коліна заввишки, із легким бальзамічним духом і характерним сімдесятилопатевим у волосинках листом на довгих ніжках. Головна відмітина рослини — посередині отого лапатого листочка майже до полудня зблискує крапелька роси. Та зовсім не роси, а біологічно-активної речовини, яка надзвичайно цілюща. Як вона  утворюється — не розгадано й досі. Але тато були впевнені — саме ось ці краплини спивають орли та соколи для поліпшення гостроти зору. Тому й самі, в повесні, раз на рік забивалися до Чорної Гурівської діброви — не близький світ, щоб пiпeточкою наволшебствувати, як вони говорили, манюній темного скла каламарчик цієї цілющої “роси” для своїх гаснучих очей.

Здавна хутірське знахарство обожнювало цю рослину, приписуючи їй дивовижні, почасти, магічні властивості. Може, тому, що помітили: дев’ять довгих років приворотень накопичує сили, щоб зацвісти, непомітними зірчастими квіточками. Тому тато його величали ще й дев’ятисильцем.

Бронхіт хронічний, задавнені кашлі, ларингіт
1 ст. л. приворотня з коренем та стільки ж моху ісландського (росте на лісових із північного боку   деревах, сріблястий) залити 0,5 л окропу. Настояти вкутаним дві години. Пити гарячим, ковточками, з медом: 0,5 літра — денна частка. Настій запобігає подальшим ускладненням, зокрема запаленню легень.

Відновлення сил по виснажливій праці, тяжких недужах
Українське знахарство радить пригорщ трави-кореня приворотня залити 0,5 л крутого окропу. Додати корінчик родовика (5—10 г). Вкутати. Настояти дві години. Пити з медом. 1 літр на день. А тато вважали, що добре відновлює сили сосновий пилок навпіл із медом, кленовий сік, бульбочки зозулинців, свіжий лист подорожника, молодило (очиток малий), заяча конюшина дрібнолиста та всі лісові ягоди.

Виразкове запалення товстої кишки
Взяти дві ст. л. кореневища приворотня на 400 мл води. Варити на слабкому вогні до 5 хв. Настояти. Процідити.  Вживати по півсклянки три-чотири  рази на день. Три тижні. Тиждень перерви й повторити.

Безпліддя. Зниження діяльності яєчників, надмірні місячні, білі
Беруть 10 г коріння приворотня на 200 мл окропу. Настоюють дві  години.  Вживають  по чверті склянки чотири рази на день. Міцним наваром 25 г кореня на склянку окропу роблять підмивання,  спринцування.

Доповнення. Українське знахарство радить при безплідді взяти по ст. л. квітів липи, зібраних на початку цвітіння на молодику, волоття гадючника звичайного, квіти черевної (краще дикої, де головка аж бурякова) конюшини. Залити 1 л окропу. Настояти дві години вкутаним. Пити по склянці двічі на день за 30 хв. до їжі. Або ж: 0,5 кг меду,100 г насіння кропу, по 50 г насіння анісу, селери та кропиви дводомної (жалької). Старанно перемолоти, розмішати. Настояти тиждень у темряві, теплі. І вживати по 3 ст. л. за раз, тричі на день, до їжі. При непрохідності маткових труб. 1 ст. л. насіння подорожника залити 200 мл окропу, кип’ятити 5 хв на слабкому вогні. Настояти годину. Пити по 2 ст. л. 3-4 рази на день до їжі. Зберігати в холодильнику, бо швидко закисає. А вживати в цей час овече-козяче молоко, помідори, моркву, горіхи, кавуни, дині, гарбузи, бобові, часник, петрушку, абрикоси, шипшину (ягоди).

Нетравлення шлунка, здуття кишківника, млява перистальтика кишок

Окрім лікувальних властивостей настій із приворотня збуджує апетит, виділення шлункового соку, сприяє засвоєнню їжі. Можна застосовувати як у попередньому приписі за 30 хв перед їжею напар із кореня-трави, так і настій на чистому виноградному вині. 50 г рослини на 1 літр “Кагору”. Тричі на день по 50 мл до їжі.

Послаблення
Приворотень дуже сильний скріплюючий засіб. Беруть порівну коріння приворотня, квітучих верхівок чорнобильника, коріння алтеї. 4 ст. л. на 1 л окропу. Злегка підкип’ятити. Настояти дві години вкутаним. Пити теплим по 50— 70 мл 5-6 разів на день. Тато радили при “швидкій насті” корінь родовика, заячу крівцю, деревій. Або просто жувати галузки дуба.

Особливо цінний приворотень при опіках
Якщо на вашому тілі лишилися рубці, то сільські бабусі ще й досі радять робити на враження щедрі примочки саме з приворотня. Він добре заживлює рани, не лишаючи й значки. Добре гоїть садна. Адже рослина ця і знеболююча, і ранозаживляюча. До того ж в’яжуча, сечогінна, молокогінна. А саме коли не вистачає в породіллі молока, крім звичайно го засобу — кропу, що варять на молоці, сметані, сільські бабусі радять пити саме приворотень. Радять відунки його вживати й тим дівчаткам, в яких нерозвинуті груденята. Дуже допомагає. І в кого лущиться шкіра на голові. Приворотень дає чудовий, під хну, колір волосся. Зміцнює його. Робить шкіру з шовковисто-оксамитовим відблиском, ніжною на дотик. Можливо, саме тому, що рослину використовує жіноцтво, її назвали приворотнем.

Давньоруські волхви вважали, що листя приворотня — слід таємничого Бога Симаргла — крилатого Небесного Пса, що люто проганяє Бога Зими Зюзю з наших Рінь земних. Тому рослина й належить до Перунового кола, і корінь її носили на шиї всі від смерда й до князя. Десятипромінний охоронний знак — лист вирубувався на одвірках, главнях, лутках, на повозах, на ладдях. Подекуди на старих хатах, тато ним вичолили причілкове вікно, зустрічається й досі. Цей знак також прикрашав леза мечів. Така означена зброя вражала ворога люто й нещадно. Вважалося, що трава розбиває найміцніші кайдани. А діви княжої доби підмішували це зело, зібране вночі на першім молодику, тим, хто припав до серця, на все життя привертаючи любчика. Безперечно, ще віддавна знало жіноцтво й косметичні приваби рослини.

Волхви ж додавали оту сріблисту росинку, що накопичується посередині ребристого листочка, яку збирали до схід сонця, в суру довголіття,    поліпшуючи    зір,   пам’ять, множачи бадьор.
А давньоруською мовою рослина називалася камчуга. Саме так волхвилічці староукраїнської держави йменували подагру, яку успішно лікували цією рослиною. Як? Прадавня ведична наука, на жаль, винищена провідниками абрамістичної релігії.

 

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment