Погром проти українців у Польщі

Книга, яка повинна була змінити світ, сьогодні має змінити Україну…

Мґр. Олег ПАВЛІВ, автор-упорядник книги “Погром проти українців в Польщі”, спеціально для “СП” Прага—Хмельницький—Київ

У статусі члена ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка повідомляю просвітян, істориків та всіх тих українців, кого цікавить правдива і неперекручена історія України про те, що у хмельницькому видавництві “Лілія” вийшов друком репринт перекладеної з чеської мови українською і упорядкованої мною книги під назвою “Погром проти українців в Польщі”, яку свого часу в чеському оригіналі видав Виконавчий комітет українських емігрантських організацій ЧСР (Чехословацької Республіки) в Празі 1930 року…

Завдяки лояльності представників української діаспори в Чеській Республіці, а саме голові Української ініціативи в Чеській Республіці пану Віктору Райчинцю і подружжю Наталії та Камілу Касановим, які фінансово підтримали видання, та за безпосередньої підтримки наукового співробітника Національного архіву Чеської Республіки д-ру Ленці Клочковій, у співпраці з якою мені вдалося віднайти відповідні матеріали для упорядкування книги, в квітні 2017 року книга змогла побачити світ.

1930 року, коли розпочалася акція польської влади в справі т. з. “пацифікації” українців західноукраїнських земель, які на межі 1918—1939 перебували під окупацією т. з. 2-ї Речі Посполитої Польської, українська діаспора в ЧСР тоді намагалася усіма культурними, просвітницькими та іншими цивілізованими способами боротьби підтримати багатостраждальний український народ, над яким у контексті т. з. “пацифікації” польський уряд проводив масові та умисні щодо усіх українців — жінок, дітей і людей похилого віку зокрема, озвірілі акції “заспокоєння” та “примирення”. З метою оприлюднення справжніх причин та наслідків т. з. “пацифікації”, звертаючись до усього культурного світу в Європі й поза океаном, до Чехословацької Республіки передусім, Виконавчий комітет українських громадських організацій ЧСР 1930 року у Празі видав за власний кошт чеською мовою книгу під назвою “Погром проти українців в Польщі” з унікальними фотографіями польських погромів українського мирного населення в часі проведення т. з. “пацифікації”.

Сьогодні, в перекладі українською мовою та в упорядкуванні, з висвітленням історичної ретроспективи польсько-українського конфлікту 1918—1947 рр. спільно з фотографіями як репринтне видання повторно побачила світ. У 1930-му році, коли книга вперше чеською мовою вийшла друком, Європа мовчала… Ось уже чверть сторіччя незалежності України про польський шовінізм щодо української діаспори в Польщі та до українців загалом продовжують мовчати українські президенти і українська влада, сподіваючись на примирення з Польщею… А Польща тим часом ухвалює антиукраїнські закони про т. з. “Волинську різанину” 1943 року та продукує антиукраїнську кінематографію на кшталт художнього фільму “Волинь”, відзнятого 2016 року.

І тому, не розраховуючи на підтримку українських архівів та міністерств і їх співробітників, але за підтримки безпосередньо чеських архівів та міністерств і їхніх співпробітників, мені, зусиллями української діаспори в Чеській Республіці вдалося заповнити ще одну сторінку вистражданої української історії правдивою і беззаперечною в її достовірності книгою, матеріали якої вдалося віднайти в Національному архіві Чеської Республіки, і які в Україні сьогодні друкуються окремим виданням вперше…

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment