УПА очима східняків

Євген ДЗЮБА, м. Сватове

У 1942 р., готуючись до другого приходу (після 1939 р.) більш звірячого окупанта, ніж поляки та німці — більшовиків-садистів, головний провід ОУН провів реорганізацію своїх збройних загонів самооборони. Вони були структуровані в однакові військові підрозділи на всіх теренах України, поділені на військові округи, не дивлячись на адміністративні структури окупантів — Німеччини, Румунії, Угорщини, Словаччини. Створено єдине командування (штаб), призначений єдиний командувач — ним став військовий референт ОУН Роман Шухевич. Збройні сили України отримали назву Українська Повстанська Армія (УПА).

Символічна дата утворення УПА — 14 жовтня, на День Покрови Святої Богородиці, покровительки Українського Козацтва. А тепер це і День Захисника Вітчизни.

До речі, з приходом московських окупантів на Правобережну Україну Тарас Чупринка (псевдо Р. Шухевича) віддав наказ усім відділам УПА замінити німецьку зброю на московську. Що і зробили за 1 місяць. Це викликало шок у Кремлі — звідки взялося понад сто тисяч стволів московського виробництва. Просто ОУН складало її в магазини (склади) під час панічної втечі Красної армії у 1941 р.

2017-го виповнюється 75 років з дня творення УПА та 110 років командувачу УПА генерал-хорунжому Роману Шухевичу. У низці областей України обласні ради оголосили 2017-й роком УПА або роком Р. Шухевича. У 2015 р. Луганське ОО ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка (виконував обов’язки голови на неокупованих територіях області Євген Дзюба), за підтримки просвітян інших областей, обласних братств ОУН-УПА, осередків ВО “Свобода”, місцевих органів влади, українських церков та кредитних спілок започаткувало проект “Рабів до раю не пускають. (УПА очима східняків)”.

Технічна допомога: фірма “Спеціаліст” м. Сватове та фахівці обласних телекомпаній. В інтернеті можна переглянути документальні фільми-репортажі.

1. “УПА — Схід: сонце України зійде на Заході” (22 сюжети з Львівщини та Івано-Франківщини).

2. “Волинь — 5 травня 1943 р.” (про знищення друга Гітлера, обергруппенфюрера СС Віктора Лютце).

3. “Зимова Гроза: подвиг сотенного “Кривоноса” Мирослава Симчича” (сотня на чолі з чотовим розгромила дивізію НКВД, знищивши і генерала).

4. “Славетний Острог: Ми вас били і будемо” (про знищення генерала Н. Ватутіна).

5. “Волинь — пуповина УПА” (чота спеціального призначення УПА знищила кількасот німців під мурами монастиря у Нижньому Загорові. Це не липовий подвиг панфіловців).

6. “Поділля у вогні” (серед іншого — останній збройний бій упівців у 1960 р. Якби вони просто переховувалися, то, можливо, дожили б до 1991 р., а вони нищили офіцерів НКВД-КГБ).

Маємо гарні відгуки Міністерства освіти і науки України, Українського інституту національної пам’яті, відомих істориків. У планах: “Збруч об’єднує” (Хмельницька та сусідні області), “Батько і син — герої України” (про славну родину Шухевичів), окремі фільми про Львівську, Івано-Франківську області, Буковину і Срібну землю. Закликаємо українців переглянути названі фільми і надсилати свої зауваження, побажання, нові матеріали на електронну адресу Evgen_dzuba@ukr.net

Фільми можна переглянути, зайшовши в інтернеті на сайт www.youtube.com, потім через “пошук” знаходимо блог Євгена Дзюби та обираємо плейлист “Рабів до раю не пускають (УПА очима східняків)”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment