У Національному музеї історії України Державна архівна служба України презентувала архівно-музейний проект “Декомунізація: архівні хроніки”. Виставка приурочена до другої річниці ухвалення Верховною Радою України законів “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки”, “Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України”, “Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939—1945 років”, “Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917—1991 років”.
На презентації виступили Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті; Тетяна Сосновська, директор Національного музею історії України; Тетяна Баранова, голова Державної архівної служби України; Ольга Бажан, директор Центрального державного архіву громадських об’єднань України та Олена Чижова, директор Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України.
На виставці представили документи та експонати з фондів Центрального державного архіву громадських об’єднань України, Центрального державного архіву громадських об’єднань України, Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України, Державного архіву міста Києва та Державної наукової архівної бібліотеки.
Вперше презентували оригінали документів з архівних кримінальних справ репресованих громадян. В експозиції представили справи щодо видатних українських громадських і культурних діячів Олександра Грушевського, Остапа Вишні, Людмили Старицької-Черняхівської, Василя Вишиваного (Вільгельма Габсбурга-Лотрінгена) та інших. І це лише фрагменти великого комплексу документів, що зберігаються Центральному державному архіві громадських об’єднань України і є незаперечним свідченням жахливих проявів радянського тоталітарного режиму.
Архівісти мовою документів розповіли про свою роботу щодо пошуку та об’єднання родин, які, потрапивши у лещата великого терору і втративши назавжди один одного в далекі 30-ті роки ХХ століття, через 80 років відновили родинні зв’язки.
Підготував Едуард ОВЧАРЕНКО
Фото автора