Щедрий дар митця

Василь МАРУСИК,
заслужений журналіст України
Новина, що зібрала багатьох мистецтвознавців і музейників на закриття виставки декоративних тарелей народного художника України професора Петра Печорного за мотивами творів Кобзаря у Національному музеї декоративно-прикладного мистецтва України (НМДПМУ), стала надзвичайною подією. Видатний митець — монументаліст, кераміст, живописець і графік передав майже всі свої твори державним установам. Перед численною аудиторією засвідчили подвижницький дарунок художника діячі літератури і мистецтва.
Сергій Гальченко, заступник директора Національного інституту літератури ім. Т. Шевченка НАНУ: “Видатний художник-кераміст, лавреат Шевченківської премії Петро Петрович Печорний робить мужній і нелегкий для нього крок: він прощається зі своїми дітьми — мистецькими творами,
передаючи їх до трьох національних музеїв України. Найповніша добірка кераміки зберігатиметься віднині у найсвятішому місці: в Національному музеї декоративно-прикладного мистецтва України, що на території Києво-Печерського історико-культурного заповідника. Найвишуканіші високомистецькі твори на шевченківську тематику передають до Національного музею Т. Шевченка та Шевченківського національного заповідника в Каневі. Хотілося б почути від керівників названих музеїв запевнення, що мистецькі шедеври художника Печорного не заляжуть назавжди у фондосховищах, а знайдуть місця в експозиціях, а також експонуватимуться на тематичних і ювілейних виставках.
А Петрові Петровичу, талант якого загартувався біля вогню, — ще довгих і успішних років життя і творчості!”
Людмила Строкова, директор НМДПМУ: “Вважаю, що художник світового визнання Петро Печорний ухвалив зважене і правильне рішення на порозі свого 85-річчя, яке відзначатимемо на початку вересня. Відтепер в експозиції і фондах нашої установи зберігатимуться 72 керамічні шедеври митця”.
Тетяна Чуйко, заступник генерального директора Національного музею Тараса Шевченка в Києві: “Керамічні декоративні тарелі, що графічно і живописно ілюструють милі серцю кожного українця поетичні рядки, стануть окрасою всієї мистецької Шевченкіани нашого музею”.
Мар’ян Піняк, генеральний директор Шевченківського національного заповідника в Каневі: “Канівці дуже вдячні Петру Петровичу за неоціненний вклад у мистецьку Шевченкіану, за щедрий дарунок всеукраїнського значення. 16 декоративних тарелей, які він нам подарував, стануть постійною експозицією нашої нової концепції оформлення музею, що поновлює задум видатного українського митця В. Кричевського”.
Ігор Ліховий, перший заступник генерального директора Шевченківського заповідника: “Твори П. Печорного, мов українські ікони, зустрічатимуть всіх відвідувачів Тарасової гори. Лишень такі величні ілюстрації, як “Не вмирає душа наша…”, “Учітеся, брати мої…”, “Наша дума, наша пісня…” чи “Затихло все, тільки дівчата…”, даруватимуть відвідувачам образну, хвилюючу енергетику поетових афоризмів”.
До цих щедрих дарів автор, професор П. Печорний додав музейникам свої фотоальбоми-каталоги про кераміку, декоративні розписи, пейзаж, натюрморт у його виконанні, а також мистецтвознавчі монографії В. Підгори та О. Ханка про його творчість. Для експозиції музеїв художник додав ілюстровані видання “Шевченкіана: кераміка, малюнки” і авторську книгу спогадів “На отчій землі”.
Божий дар митця — його талант, надзвичайна працьовитість, допомогли художнику “безсмертної поезії Тараса Шевченка, яка ніби акумулювала генетичний код української нації” (інтерв’ю Т. Головка). У моєму двогодинному відеоінтерв’ю з Петром Печорним і мистецтвознавцем Володимиром Підгорою п’ятнадцять років тому художник говорив: “Маю справу з вічним матеріалом, що у вогні не горить і у воді не тоне”.
Шануймо подвижника української культури, патріота, маестро Петра Печорного. Очевидно, міській владі слід надати професорові П. Печорному звання Почесного громадянина Києва, Міністерству культури України подбати про нагородження видатного художника Петра Петровича державною відзнакою,
Національній спілці художників України подати клопотання до Адміністрації Президента України про президентську стипендію для митця. Зауважмо: за найскромнішими підрахунками, Петро Печорний подарував Українській державі свої твори вартістю щонайменше півмільйона доларів…
Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment