Ласе середмістя. Кому в центрі столиці заважає «Енциклопедичне видавництво»?

Алла КИРИДОН, доктор історичних наук, професор, директор ДНУ “Енциклопедичне видавництво” (2015—2017)

28 березня 2017 р. у великій конференц-залі НАНУ презентували перший том “Великої української енциклопедії” (ВУЕ). Видання побачило світ за підтримки Держкомтелерадіо в рамках державної програми “Українська книга”. Це перша універсальна енциклопедія в умовах незалежної України. Проект реалізують за Указами Президента України “Про Велику українську енциклопедію” (№ 1 від 2 січня 2013 р.) та “Питання підготовки та видання Великої української енциклопедії” (№ 7 від 12 січня 2015 р.). На презентації першого тому на адресу видавництва пролунали привітання, подяки від представників найвищих органів влади, побажання не збавляти обертів — випускати наступні книги. Колектив видавництва прагне того самого. Не взявши великої паузи на перепочинок, редактори почали розроблювати концепцію портальної версії “Великої української енциклопедії”. Обсяг матеріалів, рубрикація, стиль — усе має слугувати інформативності, бути зручним за навігацією, естетичним і сучасним. Але робота обірвалася: видавництво виселяють.

Приміщення по вул. Богдана Хмельницького, 51-А, розташову” ється в історичному центрі столиці. Тиха, затишна (як для міста-мільйонника) вулиця, географічна близькість до станції метро “Університет”. Але справдешня значущість цієї будівлі в іншому — це пам’ятка історії кінця ХІХ—початку ХХ ст. Тут працювали свого часу Вищі жіночі курси. У 1957—1983 рр. розташовувалася Головна редакція “Української радянської енциклопедії”, яку очолював академік Микола Бажан. У цих кабінетах із високими вікнами творили Борис Патон і Віктор Глушков, Максим Рильський і Павло Тичина, Олександр Богомолець і Петро Тронько, та багато інших академіків і професорів, що закладали основи української енциклопедистики.

У під” вальному приміщенні будівлі зберігаються безцінні архіви, які ще треба ретельно вивчати й упорядковувати. Тут усе дихає історією… Та на все можна дивитися ще й по”іншому — як на ласий шматок. Із 1989 до 2013 рр. у приміщенні по вул. Богдана Хмельницького, 51-А, розташовувалося Державне підприємство “Всеукраїнське державне спеціалізоване видавництво “Українська енциклопедія” імені М. П. Бажана”. Наказом Державного комітету телебачення і радіомовлення України № 114 від 1 червня 2013 року на його базі створено Державну наукову установу “Енциклопедичне видавництво”.

Новостворена установа успадкувала не тільки комунальні борги попередників, а й здобула критичну проблему: київська влада (а згадане приміщення перебуває в комунальній власності) не підписувала видавництву акт оренди. Відтак зацікавлені у відчуженні приміщення особи використали цю ситуацію для рейдерської атаки. 27 квітня 2017 р. о 12:15 у ДНУ “Енциклопедичне видавництво” прибула група людей.

Без будь-якого попередження вони зламали ломами вхідні двері та потрапили до приміщення. Так само зламали двері бухгалтерії. На запитання, хто вони й що роблять, представилися державними виконавцями та представниками “Київжитлоспецексплуатації”. Спочатку нападники відмовлялися надати документи, однак згодом усе-таки показали рішення суду, згідно з яким виселенню підлягає ДП “Всеукраїнське державне спеціалізоване видавництво “Українська енциклопедія” імені М. П. Бажана”.

Підстава для тлумачення подій того дня як рейдерської атаки така: відбулося порушення Закону України “Про виконавче провадження”. 27 квітня 2017 р. о 12 год. 15 хв. представники Відділу державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві Полісак Олександр Олександрович і Білінська Ілона Віталіївна разом із присутнім представником “Київжитлоспецексплуатації” Ковальчуком Валерієм Михайловичем — керівником групи відселення орендарів, робітниками “Київжитлоспецексплуатації” та поліцією на виконання судового наказу про виселення Боржника зламали вхідні двері “Енциклопедичного видавництва” та розпочали виконавчі дії щодо його виселення.

Активну участь у захопленні приміщення брали представники громадської організації при КМДА Захарченко М. М., Чуріков Ю. І. (одночасно виступав як понятий) та колишній перший заступник директора ДНУ “Енциклопедичне видавництво” Воробйов В. І. Зазначені особи поводилися брутально, по-хамськи. Понятим був і головний редактор журналу “Радуга” Ю. В. Ковальський.

Представники Відділу державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві мали виконати судове рішення про виселення ДП “Всеукраїнське державне спеціалізоване видавництво “Українська енциклопедія” імені М. П. Бажана”, а насправді виселили і вилучили майно іншої юридичної особи — ДНУ “Енциклопедичне видавництво”. Відповідно до частини третьої статті 66 Закону України “Про виконавче провадження” примусовому виселенню підлягають лише особи, зазначені у виконавчому документі.

Зазначених представників державної виконавчої служби було поінформовано про те, що на площах, зазначених у судовому наказі, Боржник не перебуває та не здійснює господарську діяльність. Апеляція колективу ДНУ “Енциклопедичне видавництво” до Указів Президента та розпорядження Кабміну щодо створення ДНУ “Енциклопедичне видавництво” та проекту видання “Великої української енциклопедії” в рейдерів викликали лише іронію. Хіба органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи не зобов’язані діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 19 Основного Закону)?

Для з’ясування ситуації на місце події прибув юрист Державного комітету телерадіомовлення України (головний розпорядник). На його запитання, чому відбувається примусове виселення іншої установи, чітких пояснень надано не було. Згідно із Законом України “Про виконавче провадження”, виселенню підлягає установа, зазначена в рішенні суду. Тому виселення ДНУ “Енциклопедичне видавництво” — це, власне, рейдерське захоплення приміщення.

Зважаючи на наведені норми та беручи до уваги те, що державними виконавцями, всупереч Закону України “Про виконавче провадження”, було виселено Державну наукову установу “Енциклопедичне видавництво”, яка не зазначена у виконавчому документі, вважаємо, що дії державних виконавців є такими, що не відповідають закону, і заявляємо про рейдерську атаку за адресою: вул. Б. Хмельницького, 51-А.

Крім того, в державних виконавців був відсутній опис майна Боржника, а інвентаризаційний опис майна, яке перебуває на балансі “Енциклопедичного видавництва”, вони відмовилися брати до уваги. Тож було проведено опис майна “Енциклопедичного видавництва”, що не є боржником і передано його на зберігання.

Аналізуючи положення Закону України “Про виконавче провадження”, зокрема частин п’ятої та сьомої статті 66, можна дійти висновку, що опис майна, який проводиться державним виконавцем при примусовому виселенні, стосується безпосередньо і тільки майна самого Боржника. При цьому законом не передбачено можливості опису майна третіх осіб при примусовому виселенні і, відповідно, державні виконавці не мають таких повноважень.

Таким чином, зазначеними діями державних виконавців щодо опису майна “Енциклопедичного видавництва” були порушені речові права останньої, зокрема право володіння та користування, що призвело до призупинення господарської діяльності “Енциклопедичного видавництва”. Але найголовніше — ніхто не подумав про членів колективу, які фактично опинилися “на вулиці”.

Журналісти запитували рейдерів: “А що буде з колективом?” У відповідь — байдужість, погрози та залякування. Державна наукова установа “Енциклопедичне видавництво” як особа, права якої порушені в зв’язку з виконанням згаданого судового наказу, щоб забезпечити своєчасне виконання Указів Президента України щодо підготовки “Великої української енциклопедії”, звернулася до Начальника відділу державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві Гоція Б. І. з проханням дати оцінку діям державних виконавців та у межах повноважень вжити заходів щодо поновлення порушених прав Державної наукової установи “Енциклопедичне видавництво”.

Також подано відповідний позов до суду. Сьогодні видавництво розвивається. Колектив ДНУ “Енциклопедичне видавництво” готовий реалізовувати проект “Велика українська енциклопедія” й представити громадськості універсальну національну енциклопедію, гідну видань такого ґатунку. Біля видавництва згуртувався авторський колектив у кілька сотень авторів з усіх регіонів країни. Постійно долучаються нові. Удосконалюється “Словник” та “Методичні рекомендації з підготовки, редагування та оформлення статей до Великої української енциклопедії”.

Готуються статті для друкованих томів ВУЕ. Але пріоритетом стає портальна її версія. Планів багато, а можливостей працювати — катма. Усі речі видавництва наразі нагромаджені в одній із колишніх його кімнат: папки з документацією, комп’ютери, книги, записники, особисті речі редакторів… Тож постає риторичне запитання: хто за цим стоїть і чи треба цим людям українська енциклопедистика?

Колектив видавництва певний: підготовка україноцентричного інтелектуального інформаційного продукту в умовах агресії Російської Федерації є справою державної ваги і потребує державницького підходу. Вважаємо, що забезпечення умов для підготовки “Великої української енциклопедії” ДНУ “Енциклопедичне видавництво” є тестом для влади — оприявненням її готовності дієво та ефективно розбудовувати національний інформаційний простір.

КОМЕНТАР

Державна наукова установа “Енциклопедичне видавництво” продовжує працювати над Великою українською енциклопедією

У ЗМІ поширюється інформація про силове захоплення приміщення Державної наукової установи “Енциклопедичне видавництво”. Насправді, 27. 04. 2017 року представники відділу Державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві в супроводі так званих “громадських активістів” без будь-якого попередження проникли в приміщення за адресою вул. Богдана Хмельницького, 51-А, та представили документи, відповідно до яких виселенню підлягає ДП “Всеукраїнське державне спеціалізоване видавництво “Українська енциклопедія” імені М. П. Бажана”, якого насправді там немає. За цією адресою перебуває Державна наукова установа “Енциклопедичне видавництво”, яку створено відповідно до Указу Президента України №1/2013 “Про Велику українську енциклопедію” та Указу Президента України №7/2015 “Питання підготовки та видання Великої української енциклопедії”.

У результаті дій виконавчої служби Шевченківського району було вилучили матеріальні цінності та майно, яке належить ДНУ “Енциклопедичне видавництво”. Оскільки відбулося порушення Закону України “Про виконавче провадження”, ДНУ “Енциклопедичне видавництво” вже звернулася з оскарженням дій державних виконавців до Державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві та до Головного територіального управління юстиції у м. Києві.

Не виключено, що йдеться про рейдерське захоплення приміщення, а тому готуються відповідні звернення до правоохоронних органів. Станом на 28.04.2017 ДНУ “Енциклопедичне видавництво” продовжує свою діяльність, триває робота над проектом “Великої української енциклопедії” — першої універсальної енциклопедії незалежної України.

Як відомо, вже побачили світ “Методичні рекомендації з підготовки, редагування та оформлення статей до Великої української енциклопедії”, “Наукові засади та теоретико”методологічні принципи створення сучасних енциклопедій”, “Словник ВУЕ”, який є базовою основою змістовного наповнення ВУЕ.

2016 року вийшов друком перший том Великої української енциклопедії, презентація якого відбулась 28 березня 2017 року.

Прес-служба Держкомтелерадіо

 

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment