Рецензія на роман Л. Гончар і Р. Найди “Рейд” , “Ярославів Вал” , К.: 2016
Тетяна КУШТЕВСЬКА, Спілка письменників Німеччини, член Пен-клубу, Ессен, Німеччина
У давній і мудрій книзі сказано: блаженні голодні і спраглі правди. Герої, виписані Русланом Найдою і Лесею Гончар у новій книжці “Рейд”, шукають і прагнуть правди й справедливості. До такої міри, що зважуються на вбивство… Драматичний сюжет роману вміщує в собі й археологічну експедицію, і кримінальний сюжет із викраденими кіньми, і колоритно виписаних козаків, і життя “вершителя доль”, і багато іншого, що рухається від буття до небуття через кров, біль і невирішувані протиріччя життя.
Сюжет про перехід кордонів між добром і злом вічний, але після прочитання “Рейду” виникає потреба розібратися, чому, з волі авторів, суд Лінча виявився єдиним рішенням проблеми і чи не впали автори у кінці своєї історії в певне месіанство, взявши на себе роль Вищого Судді? І загалом — можна чи ні порушувати першу заповідь? А якщо герой драми бере на себе вину, то чи стає Бог ближчим? Як писав Барт: “Трагічний герой народжується невинним і бере на себе вину, щоб врятувати Бога…” Пригадуються і слова Шекспіра про те, що життя — це історія, розказана безумцем, сповнена шуму й люті. В усі часи, як і в часи “Гамлета”, людина проживає своє життя, сповнене шуму й люті, а лаштунки цього життя змінюються…
У романі “Рейд” ці лаштунки — Канівщина, Черкащина, села, пришляхове кафе “Париж”… Там тече життя просте і жорстоке водночас. Розповідаючи про це життя і життя героїв, розповідаючи до останнього драматизму — чесної точки сюжету, у повітрі висне німий крик: якщо Ти є — як допустив це? Роман “Рейд” примушує замислитись. І насамперед відповісти на непрості запитання: хто ми, звідки ми і куди йдемо?..
Автори книжки, письменниця Леся Гончар, уже відома читачеві своїми міфологічними книжками “Пам’ятниці Предків” та й іншими, і скульптор Руслан Найда. Найда, окрім своїх скульптурних звитяг, а також і самобутнього ілюстратора “Рейду”, ще й літературно обдарована людина. Його книжка “Редут”, про події на легендарному київському Майдані запам’яталася багатьом — у ній на шок правди бив такий струм зустрічного розуміння, що ставало зрозумілим: у літературі з’явилося явище і дай Бог йому сили й терпіння розвивати цей струм далі. І ось нова книга “Рейд”. Нехай кожен сам собі відповість на запитання авторів “Рейду”…