Український дух не змалів

Надія КИР’ЯН

22 травня 156 років тому відбулося перепоховання Тараса Шевченка в Каневі на Чернечій горі, яку тепер називають Тарасовою. З цієї нагоди відбулося традиційне зібрання у Києві, біля пам’ятника Тарасу Шевченку. Особливістю цьогорічних урочистостей було вручення письменниці Катерині Мотрич народної Шевченківської премії, яку заснувала Всеукраїнська ГО “Українська альтернатива”, до якої входять ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка, політична партія “Патріот”, Рух “Справедливість” Валентина Наливайченка та інші українські патріотичні організації.

Вручаючи премію, голова ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка Павло Мовчан сказав:
— Ми з Георгієм Філіпчуком щойно повернулися з Канева, з могили Тараса Шевченка. Ми побачили, що протягом трьох років глава держави не спромігся гідно пошанувати пам’ять нашого генія, без якого немислиме існування нашої нації. Бо Шевченко є наша програма, його присутність — зоряна! Це він нас наснажує, дає колосальну енергію, заряджає на боротьбу — адже сьогодні створюють Україну без українців, без української культури, без якої немислима держава й нація. Сьогодні нас роблять безсловесними, нас витісняють ті, хто “носить ДНК варвара”, як сказала Катерина Мотрич, що прочитала, проаналізувала і зрозуміла сутність ворогів, які не тільки на лінії фронту, а й тут, усередині держави, всередині нас. Це найбільша наша проблема, тут найтяжча наша боротьба. Катерина Вакулівна постійно на передовій лінії цієї боротьби.
Катерина Мотрич — авторка книжки оповідань “Соняхи” (1977), збірок оповідань і повістей “Час найкоротшої тіні” (1982), збірки “Чорнобиль: “Звізда Полин”. Її перу належать романи “Перед храмом любові і болю”, “Досвіток”, “Ніч після сходу сонця”, “Вавилонська вежа”. Письменниця 25 років тому написала твори, тепер уже хрестоматійні, “Молитва до мови”, “Молитва до убієнних голодом”, “Молитва до України”, які й нині не втрачають актуальності.
“Але найважливіше її гостре публіцистичне слово, на яке надихнув Шевченко, — наголосив Павло Мовчан. — Це її бачення, її розуміння нинішньої ситуації. Відомо, що щороку вручають дуже важливу Національну премію ім. Тараса Шевченка. Але не всі, достойні цієї нагороди, її отримують. Ось чому зараз новозаснована премія як вияв народної шани та поваги до своїх митців, така актуальна”.
Перша лауреатка щойно створеної премії подякувала всім, хто поцінував її слово, зокрема “Просвіті”. “Я вважаю, — сказала Катерина Мотрич, — що біля Шевченка збираються найдорожчі, найкращі, аби засвідчити Богу: український дух не змалів і не виродився. Господь усе це бачить, читає письмена наших душ і там прочитуються домінантні віхи: це любов до свободи, до України, до людей. По цьому нас відкриває і впізнає світ. І цей дух не здолали пекельні ворота Кремля, не уб’ють гради і не може знищити цей огидний, агресивний “русскій мір”. Ми пам’ятаємо часи, коли приходити до пам’ятника Шевченку 22 травня було за подвиг, коли за це відраховували з вишів, звільняли з роботи. Але люди йшли, навіть наражаючись на небезпеку. Хоч маємо чверть століття незалежності, боротьба за Україну триває, попереду дуже непрості часи. Дай Боже, щоб усі наші боріння увінчалися перемогою. Дай Боже, щоб прийшли до влади ті, на кого так чекаємо і на кого так сподіваємося, щоб ми дочекалися тієї України, якої ми всі варті”.
Руслан Колесніков, заступник голови Руху “Справедливість”, сказав, що вважає підтримку митців нині дуже потрібною, адже саме мова та культура — фундамент нашої нації. “На жаль, за 26 років мінялися тільки політичні прапорці, а зрадники завжди сиділи у владі. Але вони не можуть зрозуміти простої речі: що ті хлопці та дівчата, які свого часу виходили на майдани, які захищали і захищають нашу країну — незламні, бо в них живе дух Шевченка, це те, що нас гуртує. Я впевнений, що Революцію гідності ми зможемо закінчити лише Революцією свідомості, коли до влади приведемо тих людей, які відстоюють нашу незалежність. У цьому нам допоможе молодь, яка візьме на себе відповідальність відроджувати, творити країну. Я переконаний, що з такими людьми, як наш лідер Валентин Наливайченко, з партією “Патріот”, з “Просвітою” ми це зробимо”.
Лідер партії “Патріот” Микола Голомша нагадав, що наші предки завжди відстоювали свою землю завдяки силі духу. “Сьогодні ми розпочали велику справу — заснували народну Шевченківську премію і вручили Катерині Мотрич, яка зігріває душу українців своїми творами”.
Привітали письменницю також виконавчий директор “Української альтернативи” Георгій Філіпчук, лідер молодіжного крила “Народного руху України” Костянтин Новаленко, письменниця Антонія Цвіт, яка презентувала свою нову книжку — роман-тритомник, присвячений Шевченкові.
Хор Київської “Просвіти” Оболонського району виконав низку пісень на слова Шевченка.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment