Георгій ЛУК’ЯНЧУК
“…Ми виступаємо за три дні. Цю битву пам’ятатимуть у віках — як і її героїв. В Трої — Ви здобудете свою славу! Люди оспівуватимуть Ваші подвиги у піснях і легендах. Ваші імена зостануться в тисячоліттях… Але славу Вашу триматиме за руку — Ваша смерть…” (Девід Беніофф, “Троя”).
Національний музей літератури України спільно з видавництвом “Ярославів Вал” презентував роман Євгена Стеблівського “Кіборги. Сага про воїнів”. Це одна з перших художніх книг про війну на Донбасі. Книга, яка бере за серце. Герої роману — юнаки-студенти, які пішли захищати країну. Адже головний герой, Славко Рудинський, знає, що він нащадок легендарного холодно-ярського отамана Рудя, і так само, як його прадід, йде в бій під гаслом “Воля аб смерть!” Роман розповідає про козацький дух, що спить у кожному з нас, аж доки не прокинеться. Справжні герої виростають із крові своїх попередників: Гонти, Богуна, Болбочана, Коновальця, Шухевича… І вони знову виросли, — на книжках про Хмеля і Сагайдачного, про запорожців і упівців, про гайдамаків, холодноярців і січових стрільців. Виросли — і стали у Донецькому аеропорту проти споконвічного ворога. Це захопливий український бойовик про Батьківщину і кохання, які сильніші за смерть. Украй драматична історія війни Рудя і його семи побратимів із розвідувального взводу Старого. Рудь, Андріано, Кеп, снайпер Кохана, Дир, Єльчик, Старий, Америка — почали свою війну під Слов’янськом і пройшли пекельний шлях до Донецького аеропорту. Один із них загинув, рятуючи побратима на полі бою, другий — під час виходу з оточення з сектору “Д”, третій — в боях за аеропорт… Руд чекає з війни його кохана дівчина — Іванка — і, не витримавши напруги невідомості, приїжджає до нього на фронт разом з волонтерами…
Вже вийшли книжки про те, як билися за аеропорт. Роман “Кіборги…” — це відповідь на запитання, чому хлопці не здали ДАП. Адже ми як нація в неоціненному боргу перед своїми загиблими попередникам “…З цієї землі, з пролитої в неї крові — вже виросли нові герої, сину. Тому вона була, є і буде —
віч но. Вона може себе захистити. Себе — і тебе, малий. Хлопці не пустять ворога у твій дім. Вони стоятимуть насмерть. І ти захищатимеш її, коли виростеш. Бо ти створений з крові її воїнів. Все буде Україна, сину!” За словами автора, ідея написати книжку виникла з початком війни в Україні. Описував реальні події. Це другий роман у трилогії — першим був “Звенигора. Повстанці. Шабля на комісара”. У ньому описуються трагічні події Звенигородсько-Таращанського повстання 1918 року на території Центральної України. “Після першої книжки наступною мала вийти історія про Юрка Тютюнника. Вона уже на 50 % готова. Але так сталося, що я вирішив писати про війну, яка сьогодні в Україні. Писав про те, що болить”, — розповів автор Євген Стеблівський. У презентації роману Є. Стеблівського “Кіборги” взяли участь письменник, учасник АТО Борис Гуменюк, письменник, головний редактор видавництва “Ярославів Вал” Павло Щириця і автор роману Євген Стеблівський — журналіст, письменник, історик, літератор, автор серії “Український бойовик”. Завітав на презентацію кіборг Микола Тихонов. Розповів, що уже встиг прочитати книгу й упізнав у сюжеті свого товариша
з війни. Про надважливу роль добровольців на фронті і в тилу поділилася відома волонтерка-журналістка Тамара Лозова з Дніпра. Модерував захід знаний письменник і літературознавець Михайло Слабошпицький. Він пишається тим, що його черкаська земля має таких талановитих людей.