На Верецькому перевалі незабаром постане меморіальне кладовище січовиків Карпатської України

Ігор ГАЛУЩАК,
Львів
Роботи з будівництва та облаштування меморіального кладовища січовиків Карпатської України на Верецькому перевалі нині завершуються. Принаймні  цьому переконалися голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин і керівник КП “Доля” Святослав Шеремета, котрі разом із керівництвом Сколівського району та підрядниками виїхали на місце, аби перевірити стан та якість виконаних робіт.
У жовтні-листопаді 2008 р. комунальне підприємство Львівської обласної ради з питань здійснення пошуку поховань учасників національно-визвольних
змагань і жертв воєн, депортацій і політичних репресій “Доля” за дорученням Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій провело пошук місць поховань вояків Карпатської Січі на Верецькому перевалі. Дослідження проводилися в околиці сіл Жупани Сколівського р-ну Львівської області та Верб’яж Воловецького р-ну Закарпатської області. Як засвідчили знайдені під час розкопок матеріали, це були вояки Карпатської Січі — галичани, розстріляні на Верецькому перевалі у березні 1939 р. Зазначимо, що військовим органом Карпатської України була мілітарна організація “Карпатська Січ”, початки якої сягають листопада 1938 року. Своїм основним завданням організація вважала захист Закарпаття від нападів угорських і польських диверсійних загонів. Найбільша битва розгорнулася 15 березня на Красному полі — рівнині, що лежала на правому березі Тиси поблизу Хуста. В цьому бою загинуло близько 230 січовиків, чеських воїнів  і добровольців. На центральному напрямі бої відбулися на околиці міст Сваляви та Іршави. Січовики втратили близько 200 убитими і понад 400 пораненими; в полон було взято близько 300 осіб.
У боях по лінії фронту від Королева до Хуста угорці полонили багато чехів і 450 січовиків, серед яких було чимало галичан. 18 березня 1939 р. останні захисники Карпатської України припинили опір. Убитих січовиків поховали на Верецькому перевалі, за кілька метрів від лінії тодішнього кордону. На братській могилі поставили дерев’яний хрест. Інші групи січовиків розстріляли праворуч від перевалу з боку Глухівського верху та поблизу глибокої
долини. Тут було вбито 230 вояків Карпатської Січі. Загальна кількість січовиків, розстріляних на Верецькому перевалі, становила близько 600 осіб.
Нині на місці меморіального кладовища уже встановили кілька десятків хрестів, облаштували територію. Тепер ставитимуть великий центральний хрест. Поряд із пам’ятним місцем розташують інформаційний щит, написаний чотирма мовами: українською, англійською, угорською та польською. Окрім цього, проведуть роботи з благоустрою території.
Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment