Костянтин Острозький: нове прочитання

Георгій ЛУК’ЯНЧУК

Фото автора

Виставка, присвячена представникам відомого шляхетного роду Князів Острозьких, які в XV — першій половині XVII ст. відігравали визначну роль у суспільно-політичному житті не лише України, а й усієї Східної та Центральної Європи, відкрилася в Національному Києво-Печерському культурному заповіднику. Династія Острозьких, які тривалий час активно впливали на державотворчі, релігійні й культурні процеси, презентує період історії, спільний для українського, польського, литовського і білоруських народів.

Про цей, важливий для нашого сьогодення історичний вибір тодішньої нашої еліти під час відкриття експозиції говорили міністр культури України Євген Нищук, почесний президент фонду сприяння міжнародному спілкуванню “Українське народне посольство” Леонід Кравчук, Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс, лідер Громадського руху “Рідна країна” Микола Томенко та інші громадські й політичні діячі, що прибули на відкриття виставки “Князі Острозькі: європейський вибір української історії”.

Міністр культури України, зокрема, наголосив, що представлені в експозиційній залі книги, видані у Острозькій друкарні, старовинні документи, церковні старожитності, лицарські обладунки і зброя XVI—XVII ст., картини, мапи є яскравим прикладом того, що українська нація вже давно є частиною європейської родини. Про спільну з нею історію розповідає і копія одного з найкращих баталь них полотен доби Відродження “Битва під Оршею” (оригінал у Національному музеї у Варшаві), присвяченого подіям 1514 р., коли об’єднане військо українців, литовців, поляків і білорусів на чолі з волинським князем Костянтином Острозьким завдало нещадної поразки втричі переважаючій армії Московського князівства. Князь Костянтин Іванович Острозький, що народився 1460 року на Волині, став одним із найвидатніших полководців XVI століття. Він провів 35 битв, програв лише 2; брав участь в успішних кампаніях проти татар, Московського князівства.

Василь-Костянтин Острозький був відомим і як політичний, і як культурний діяч. Він зумів сконцентрувати в Острозі “всіх видатних вчених”, яких поставив “на працю у своїй академії, у своїй друкарні, або на працю перекладів з чужих мов, або виготовлення біблійних текстів”. За словами І. Огієнка, це була перша висока наша школа, школа “вільних наук“ в Україні. Острог став культурним осередком, тут були академія, друкарня, що виготовила Біблію, нові виправлені Богослужбові Книги. Серед експонатів, що привертають увагу — перначі XVI—початку XVII ст., печатки Київського митрополита Йова Борецького та Києво-Печерської лаври, а також портрети визначних діячів тієї доби. Зацікавлюють старовинні карти з зображенням історичних земель України та її тодішніх сусідів. Зокрема тут представлено карту Польщі, князівства Литовського, Волині, Поділля, України, Прусії та Курляндії XVII ст., видрукувану в Європі.

— Ця виставка матиме продовження в Литві, відкриється в ті дні, коли українці зможуть пересікати європейські кордони за безвізовим режимом, — підкреслив Євген Нищук. Генеральний директор Києво-Печерського заповідника Любомир Михайлина розповів про відтворення надгробного пам’ятника Костянтину Острозькому, який був одним із найбільших благодійників лаври. Тут його коштом у XV ст. відбудовано Успенський собор і встановлено у ньому новий іконостас. Згідно із заповітом, князя поховали у соборі, а частина його маєтностей перейшла лаврі.

Коли 1941-го храм підірвали, знищили і величний пам’ятник — перлину мистецтва доби Ренесансу. В Україні скульптури цієї доби, на жаль, не збереглися. Звідси й особлива цінність та актуальність проекту. На виставці вперше, як зазначив гендиректор, експонується макет пам’ятника, який буде виготовлено з білого і червоного мармуру. Висота об’єкта — 7,5 метра! Над реалізацією проекту працюють українські та литовські скульптори Олекса Сидорук, Борис Крилов та Арунас Сакалаускас. “Дуже символічно, що виставка відбувається напередодні старту безвізового режиму між Україною та Європою, — сказав Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс.

— Костянтин Острозький — значима фігура в історії стосунків Литви і України, мені дуже приємно, що зараз обговорюється ідея назвати нашу спільну українсько-польсько-литовську військову бригаду ім’ям Костянтина Острозького”. А лідер Громадського руху “Рідна країна” Микола Томенко сказав, що вже найближчим часом буде розширено українську меценатську складову проекту з відтворення пам’ятника Костянтину Острозькому. Він підкреслив, що його реалізація має геополітичну та світоглядну цінність і закликав громадськість та представників ЗМІ об’єднатися задля утвердження українського духу в Києво-Печерській лаврі.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment