Прикарпатські амазонки

Дебютний роман Галини Максимів презентували в Долині
Наталія МАТОЛІНЕЦЬ,
член НСПУ
Коли ми говоримо про літературу, то зазвичай уявляємо, як вона живе в доволі замкненому колі, народжується десь поміж кав’ярнями, старовинними мурами і палацами. Проте — і на щастя! — їй вже давно тісно лише там, де всі звикли до мистецьких подій та заходів. Саме тому львівські письменники поїхали в Долину — презентувати Всеукраїнський літера-турний конкурс рукописів прози на кращу книгу року “Крилатий Лев”, переможницю конкурсу—2016 Галину Максимів та її дебютну “Книгу амазонок” у рідному місті авторки.
Містечко Долина на Франківщині за легендою було засноване ще 979 року. Мальовничі краєвиди, довга історія, близькість до містичних Карпат — таке місце не могло не стати багатим на таланти. Один із них — письменниця Галина Максимів, перша книжка якої побачила світ наприкінці 2016 року у львівському видавництві “Апріорі”. Після того, як фентезі-роман долинянки здобув першу премію “Крилатого Лева”. Знаково чи ні, та конкурс, який відбувся вперше, завершився перемогою молодої авторки, отож відкриттям нового імені. А також — і перемогою роману в жанрі фентезі, який лише здобуває популярність серед українських видавців. Зате на Заході він давно збирає і лаври премій, і серця читачів. Такий шлях може бути і у “Книги амазонок”, яка вже встигла побувати на презентації у Львові та районному Миколаєві у рамках літературного фестивалю “Книжкова толока”. А попереду — львівський Форум Видавців у вересні.
На зустрічі в долинському домі “Просвіти” зібралося багато охочих поговорити про сам Конкурс, літературу та привітати авторку з вдалим дебютом. Зі Львова завітали члени журі та організатор проекту письменник Олесь Дяк. За його словами, завдання “Крилатого Лева” — вписувати в сучасну українську літературу нові імена. І перший конкурс зробив це вельми успішно.
Головний редактор журналу “Дзвін” Юрій Коваль, він же і член журі, презентував також випуск часопису, який повністю присвячений молодому письменництву. У цьому числі — п’ятірка з десяти найкращих конкурсантів, кожен із яких був відзначений журі “Крилатого Лева”. Серед них — переможниця конкурсу Галина Максимів, володарка другої премії Наталія Дев’ятко з Дніпра та володарка третьої премії Роксолана Жаркова зі Львівщини.
Говорили багато і про книгу Галини Максимів, і про конкурс, який цього року відбудеться вдруге. Привітати авторку завітали також міський голова Долини Володимир
Гаразд, за підтримки якого відбулося літературне дійство, та долинські поети Ярослав Савчин, Надія Дичка та Оксана Сподар. Члени журі, доктор філософських наук Ігор Держко та письменник Василь Стефак ділилися власною творчістю, дискутували про фентезі та магічний реалізм, які яскраво
звучать у романі переможниці. Лунали різні думки — і від прихильників фантастичних жанрів, і від тих, хто вважає їх занадто поширеними під впливом західної культури. Втім, журі, яке обрало “Книгу амазонок” з-поміж кількох десятків інших рукописів, відзначило майстерне володіння словом, оригінальність та життєвий досвід уже сформованого автора. А також — безумовне відчуття зв’язку історії давніх амазонок із сучасністю, з українськими реаліями. Сама авторка зізналася, що робота над романом у новелах зайняла близько десяти років. Використовувала історичні джерела, біблійні тексти та власні фантазії, які приходили у снах. Амазонки Галини Максимів — сильні жінки. Українські жінки. І попри фантастичну складову книги, дуже легко провести паралелі між давніми воїнами та воїнами сучасними. Адже в непрості для України часи жінки знову стають міцною опорою. А фентезі-історії про могутніх амазонок, які зацікавлять і читача-підлітка, і читача-дорослого, — це врешті дуже потрібний нам жанр. Адже Галина Максимів майстерно струшує зі свого тексту пил гендерних стереотипів та української класики, де жінка переважно слабка, стражденна й узалежнена. Амазонки — це напротивагу. Амазонки — це синонім волі й енергії, це тяглість традиції з найдавніших часів, це твердження: “Ми — сильні!”.
Це історія, яку варто читати.
Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment