Дні пам’яті Миколи Вінграновського

Георгій ЛУК’ЯНЧУК

Дні пам’яті видатного поета і прозаїка, актора, кінорежисера Миколи Вінграновського відбулися у Сосниці Чернігівської області, Білій Церкві та в Києві на Національній кіностудії художніх фільмів імені Олександра Довженка.
У день заходів на кіностудії учасники відвідали могилу Миколи Вінграновського на Байковому кладовищі і поклали до неї квіти. Організатор заходу, виконавчий директор Благодійного фонду М. Вінграновського Зоя Голота зазначила, що творчі зустрічі, присвячені авторові чудової поетичної лірики, неперевершеного історичного роману “Северин Наливайко” та фільмів минулої епохи відбуваються вже дванадцять років поспіль.
У них традиційно беруть участь не тільки літератори й режисери, які працювали разом з Миколою Вінграновським, а й ті, хто лише відкриває для себе неповторну поезію й історичну прозу геніального митця — школярі й студенти. Тож напередодні зустрічі на кіностудії — у Білій Церкві, куди Микола Вінграновський часто приїздив зі своїми новими творами, вчергове відбувся конкурс знавців поезії “Маєстат слова”. Завідувачка бібліотеки Ганна Нагорна розповіла, що цього року у ньому взяли участь понад 30 юних читців, наймолодшому з них виповнилося лише чотири роки. На вечір до кіностудії, де старий сад і знімальні павільйони пам’ятають легку ходу митця та його мелодійний сильний голос, приїхали переможці конкурсу: Павло Пасічник, учень Білоцерківського профтехучилища, та Анна Агалієва, учениця загальноосвітньої школи No7, які декламували гостям вечора лірику Вінграновського.
Своїми спогадами про геніального художника слова та кіно поділилися відомі літератори й режисери: поетка Світлана Йовенко, режисер, актор, сценарист, заслужений діяч мистецтв України Микола Засєєв-Руденко, режисер Олександр Муратов, фотограф і громадський діяч Станіслав Черній та інші. А режисер Лариса Єфименко, у творчому доробку якої документальні фільми, зняті разом з Миколою Вінграновським, розповіла присутнім, режисером він був як рентген — бачив людей наскрізь, і міг дати правдиву оцінку кожному. Пригадує, як Вінграновський любив природу — дощ, рослина, хмарина могли підказати йому тему чи рядки нових віршів або кінообраз. Читаєш його лірику і поринаєш у прекрасний світ степів і лісів, у яких, народжений на Миколаївщині, зачарований Південним Бугом і Россю, черпав своє натхення митець.
Учасники кінолітературної зустрічі говорили і про високу місію митця. Вінграновський бачив її у поверненні національної гідності своєму народу, який має свою чудову мову, пісню і культуру. І його звернення до постаті козацького ватажка Северина Наливайка теж було надважливим етапом на шляху консолідації української нації під час поневолення. Митець писав: “Відчуваю себе в боргу і перед історією, і перед сучасністю свого народу”. У романі “Северин Наливайко” Микола Вінграновський виявив себе чи не найбільшим баталістом у сучасному українському мистецтві, майстром геніальної оповіді. Про це розповіла Зоя Голота і повідомила, що фонд заснував митецьку премію, якою відзначатимуть кіномитців за краще висвітлення постаті Вінграновського. На вечорі була запланована презентація першого фільму першого лауреата цієї премії, кінорежисера Людмили Михайлевич — “Губами теплими і оком золотим”. Заступник директора кіностудії Єлизавета Плесконос провела надзвичайно цікаву екскурсію для шанувальників поезії та кінотворчості Миколи Вінграновського у Музеї кіно та знімальними майданчиками, на яких творили свої шедеври знані кіномитці, а також розповіла про роботу режисера на студії.
Заплановані нові літературні й кінозустрічі, зокрема, у Лубнах на Полтавщині, де на ріці Солониця 1596 року відбулася вирішальна битва повстанського війська Северина Наливайка. Його ім’я стало символом визвольних змагань українського народу за свободу, взірцем для наступних поколінь у боротьбі за незалежність.
Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment