Будуємо місто, непридатне для нормального життя?

Микола ЯРМОЛЕНКО, професор, лауреат державної премії, заслужений будівельник України

Сьогодні лише в Києві понад 100 недобудованих об’єктів, переважно житлових будинків, в які кияни вклали чималі гроші. Деякі з них стоять і потихеньку руйнуються майже два десятиліття. А ще майже стільки ж житлових будинків, закінчених будівельниками, не можуть бути введені в експлуатацію через неможливість їхнього під’єднання до існуючих інженерних мереж. А керівництво міста все вишукує найменші клаптики землі й дає дозволи на будівництво нових об’єктів, не задумуючись над наслідками таких рішень.

Проведення Євробачення виявило проблеми, які пов’язані з транспортною розв’язкою біля метро “Лівобережна”. Уже сьогодні, в годину пік, складно проїхати під мостами метро і автотранспорт- ним. А що буде, коли закінчать будувати новий масив на колишній Продбазі? Масив будують вздовж залізничних колій, і майбутнім мешканцям не буде спокою ні вдень, ні вночі. Але керівництво міста це не хвилює. Ніхто з них там за жодних обставин жити не буде, з огляду на умови життя біля залізниці. Будівництво цього масиву почалося з оформленням офісу по продажу квартир. Основне для нинішньої київської влади — зібрати гроші, а все інше — як буде. Бо, якби дбали про киян, то, перш ніж давати дозвіл на нове будівництво, вирішували б питання сотень недобудованих і не введених в експлуатацію житлових будинків.

Деякі дії викликають гіркий сміх: перед Євробаченням замість того, щоб добудувати об’єкт держплану біля метро “Лівобережна”, який стовбичить там уже 30 років, київське начальство витратило 5 млн грн, щоб заховати його від гостей… Сьогодні в столиці сотні аварійних будинків волають про допомогу. Тільки за останні півроку в Києві знищено 5 історичних будівель (вул. Дмитрівська, 60; вул. Михайлівська 10; вул. Спаська, 39; вул. Павлівська, 7; вул. Златоуська, 25), а столоначальники і Міністерство культури дивляться на все це крізь пальці. А як змінюються екстер’єри старих київських будинків через надбудови на них нових поверхів, самовільних реконструкцій дахів, балконів? З кожним роком Київ стає дедалі менше схожим на місто-сад, місто каштанів і дедалі більше нагадує місто-стоянку для автомобілів: від загазова- ності повітря кияни хворіють і щороку все більше…

Київ стає містом, майже непридатним для нормального життя, бо забудовники сьогодні витискають із будівельного майданчика максимум вигоди (на плані забу- дови ні парковки, ні дитячого майданчика, що вже казати про дитячі садочки та школи). При цьому знаходять хитрий хід: укладають договір із сусідом, який обіцяє все це побудувати. Але з часом… відмовляєть- ся від своїх обіцянок. Забудовники сьогодні дозволяють собі самочинно вносити зміни в проектну доку- ментацію (було 12 поверхів — стало 14 і т. ін.) Ось приклади. Сінний ринок — зводять житловий масив. При цьому руйнуються старі будинки, а чотирирівневі паркінги порушують гідрогеологію. Те саме на провулку Мар’яненка та в багатьох інших місцях.

Незважаючи на протести киян, київська влада робить усе можливе для продовження будівництва бу- динку по вул. Гончара, 17-23, з цинічною назвою “Фреско Софія”. Знаючи реакцію делегації ЮНЕСКО, їй навіть не показали цей об’єкт, мовляв, хай думають, що його вже не існує. Влада, яка зазіхає на святині українського народу, не має права на існування.

На Майдані Незалежності на очах киян розвалюється торговельний центр “Гло- бус”. Усе, що можна, з нього витисли спо- чатку наші бізнесмени, а потім англійські, а киянам залишаються руїни, і владці зно- ву вдають, що їх це не стосується. Ще в грудні 2016 року ми звернулися з офіційним запитом до мера міста Києва В. Кличка, де порушували ці питання, але відповіді так і не отримали. Здається, що в Києві житло буду- ють переважно для багатіїв, усі спортивні об’єкти теж для них, бо там усе за плату, недоступну для пересічного киянина. Все безкоштовне житло дістається не учасникам війни, чорнобильцям або афганцям, а прокурорам, депутатам, урядовцям і це при тому, що в них уже є по кілька квартир у найпрестижніших будинках. У двір до багатіїв так просто не втрапиш, там шлагбаум, спеціальний пропуск. Будинки обслуговують на високому рівні, у дворах є стоянки для автомобілів, паркінги. А там, де живуть прості кияни, будинки старі, занедбані. Хочете, щоб вони були кращими — збирайте гроші і замовляйте обстеження, капітальні ремонти, облаштовуйте двори тощо. Бо, як кажуть у народі, ситий голодному не товариш.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment