Напівзаходи не допоможуть

Олексій ДОБКО

Слово — найсильніший вплив і наймогутніша зброя у світі. Світ творений Словом. Без мови націй не існує, а території без націй є. Ізраїль відбувся як держава саме тоді, коли закликали вивчити іврит всю націю, яка розмов- ляла мовами всього світу. І тепер в обороні цього народу стоїть їхня мова, яка зовсім зникла і знову відродилася. В основі багатовікової агресії Московської Орди проти Украї- ни, її ненависті і в цій війні, теж лежить мова. Пошкреби найбільш інтелігентного і просунутого мешканця Росії, чи просто “принципово русскаязичного” — і з-під культурних нашарувань університетської освіти і поезії вилізе наколка “Разгаварівай па-чєлавєчєскі, хахол!”

Ви думаєте, що росіяни не здатні вивчити українську мову, тому не розмовляють нею, навіть проживши в Україні по тридцять років? Здатні. Коли треба отримати грін-карту чи вид на проживання в “клятій” Європі, то вивчають англійську і німецьку мови аж бігом. А щойно стає питання про українську (чи білоруську), то весь ін- телект ніби кудись зникає, а з’являється російський імперський шовінізм. Альтернативи для них не існує. Так як сталося на Кубані, куди перебралися запорозькі козаки. А тепер їхні нащадки, російськомовні “казачкі” з українськими прізвищами, приїздять на Донбас “убі- вать хахлов”. Захистом України є не тільки артилерія, ракети і армія, і не тільки добровольчі батальони із волонтерами, а насамперед українська мова. Туди, де є українська мова, ворог не йде.

Наслідком практичної реалізації мовної концепції “російського світу” є захоплення РФ зросійщених Криму і Донбасу. Ми в Україні живемо у спотвореному світі. Українськомовні громадяни не мають достатньо книжок українською, фільмів, інтернет-контенту, а на Сході України часто взагалі відсутня можливість спілкуватися, навчати і виховувати дітей рідною мовою. А росіяни створили привілейовані умови для розвитку своєї мови. Адже законодавство РФ вимагає від усіх, хто претендує на життя, роботу чи навчання у цій країні, надати сертифікат про володіння російською, знання істо- рії Росії та основ законодавства. У РФ навіть від щойно прибулих іноземців вимагають занурення у мовний простір країни.

І водночас — заперечують утвердження українства в Україні. Тому наша держава повинна встановити такі правила: українська мова державна, це мова спілкування та навчання. Слід зробити так, щоб без неї не могли обійтися. Як це в Ізраїлі чи у будь-якій іншій країні. Тоді все стане на свої місця. Люди солідаризуватимуться довкола своєї мови, культури та духовності. Солідарна нація — то зовсім не те розпорошене суспільство, яке ми маємо нині. Дорогі браття-українці! Бережімо українську мову, учімо нею дітей. Розмовляймо між собою українською! Творімо український світ. А напівзаходи й угодовство тут неприпустимі, бо повзуче зросійщення починається із запопадливого переходу на російську в спілкуванні між українцями, а закінчується сепаратистами й окупованими територіями. Із церквою тяжче. Це консервативна основа людської свідомості, мовляв, я йду не до московського попа, я йду до Бога. Це велика омана. Багатьох московських церковних служителів ловили на підтримці війни, на підтримці путінської політики. З тим треба діяти на основі закону. Ми маємо повне моральне право зараз повестися з “російським світом” дуже радикально.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment