Шаповалівське свято у Серебрянці на Бахмутчині

Валерій РОМАНЬКО, голова Донецької обласної організації НСКУ, член НСЖУ, НСПУ, м. Слов’янськ; Євген ШАПОВАЛОВ, голова ГО “Товариство імені Олекси Тихого”, член НСКУ, м. Дружківка

У селі Серебрянка Бахмутського району, що на Донеччині, 10 червня вшанували Микиту Юхимовича Шаповала, уродженця цього села, відомого діяча Української революції 1917—1921 років, публіциста, журналіста, соціолога, поета. Захід приурочено до 135-річчя від дня народження М. Ю. Шаповала та 100-річчя Української революції. Знаменна подія відбулася біля пам’ятника Микиті Шаповалу, який розташовано на подвір’ї місцевої школи.

Захід ініціювали Донецька обласна організація НСКУ, ГО “Товариство імені Олекси Тихо- го”, Управління культури і ту- ризму Донецької ОДА. Участь у святі взяли представники освітніх установ: Департаменту осві- ти Донецької ОДА, відділу освіти Бахмутської РДА, учні та вчителі Серебрянської школи, представники Сіверської об’єднаної громади, місцеві мешканці. Мистецько-краєзнавчий захід зацікавив і членів Фундації підтримки осіб старшого віку “Вік щастя” (керівник Наталія Бондаренко), які виявили бажання ознайомитися з історією та культурою рідного краю, та ідентифікують себе як українці.

Свято відкрив та був його ведучим очільник краєзнавців Донеччини, доцент Донбаського педуніверситету Валерій Романько. “У цей день, — наголосив Валерій Іванович, — ми повинні обов’язково згадати невтомного краєзнавця та педагога Василя Терещенка, завдяки великій пошуковій роботі якого забуте свого часу ім’я Микити Шаповала було повернуто нашим сучасникам.

Це багато в чому завдяки його організаторським здібностям та ентузіазму було створено Шаповалівську фундацію, відкрито пам’ятник і музейну кімнату М. Шаповалу, 2002 року проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію “Микита Шаповал — вірний син України”, видано книжки “Микита Шаповал — велетень із Донбасу” (2000) та “Донецькі світанки Микити Шаповала” (2002), тривалий час щорічно проводилися Шаповалівські читання. Внесок Василя Терещенка у збереження пам’яті Микити Шаповала неоціненний, світла йому пам’ять”. Школярі Серебрянської школи виступили з монтажем, у якому нагадали про події із життя відомого земляка, цитували уривки з віршів Микити Шаповала.

Про постать Микити Шаповала в українській історії розповів науковий працівник Бахмутсько- го краєзнавчого музею, заступ- ник голови правління Донецької краєзнавчої організації Ігор Корнацький. Начальник управління куль- тури і туризму Донецької ОДА Аліна Певна наголосила на ве- ликому виховному значенні для сучасного покоління тих націо- нально-патріотичних починань, які проводили на початку ХХ століття Микита Шаповал і йо- го однодумці. Нам сьогодні необхідно продовжувати справу зі збереження та укріплення неза- лежності нашої держави — це і є тісний зв’язок поколінь.

Голова громадської організації “Товариство імені Олекси Тихого”, краєзнавець Євген Шапо- валов звернувся до школярів із проханням знати правдиву й повну історію України, свого рідного краю, відчувати себе українцями. Для цього треба добре вчитися, багато читати. Він подарував школярам книги з історії України. Про Микиту Шаповала, важливість його творчої спадщини, про тісний зв’язок поколінь говорили у своїх виступах провідний спеціаліст департаменту освіти Донецької ОДА Тетяна Ремпель, директор Серебрянської школи Олександр Стешенко, голова Сіверської громади Василь Масюженко, громадський активіст Володимир Березін, представник Званівської громади Юлія Тимчак. Потім учасники свята оглянули музейну кімнату Микити Шаповала в Серебрянській школі; побували біля пам’ятного ка- меня, який 2001 року встановлено на місці садиби батьків М. Ю. Шаповала; відвідали Свято-Преображенський храм; піднялися на Мар’їну гору, з якої відкрилися прекрасні краєвиди цього чудового куточка донецької землі.

 

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment