Виставка-сповідь «Молитва за Україну» українського живописця Євгена Гули

О. В. КОЛІСНИК, доктор філософських наук, професор КНУКіМ

Чарівним травневим вечором у приміщенні Інституту міжнародних відносин КНУ, де навчається й виховується майбутня еліта українського суспільства, відбулася дивовижна за своєю актуальністю й знаковістю подія — відкриття виставки “Молитва за Україну” відомого українського живописця й графіка, професора кафедри рисунка та живопису Київського національного університету технології і дизайну Євгена Петровича Гули. Роботи майстра ілюструють його належність до когорти художників, які демонструють внутрішні інтонаційні колористичні звучання авторської інтерпретації образності європейських і світових традицій живопису. Мовою професійно-незбаг- ненного образотворчого мистецтва художник у своєму творчому задумі втілив глибинні, загальнолюдські, філософські наративи, які надзвичайно актуальні для сучасної України.

З позиції академічного рівня професіоналізму й власного, такого сучасного, сприйняття культурної спадщини та сьогодення України й світу митець розкриває глобальну проблематику життя і смерті, миру, гармонійного співіснування та взаємодії різних національних Світів-Систем. Об’єднання людства на щаблях планетарного, а не вузько-суб’єктивного мислення, тяжіння до світу загальних божествених істин, яскраво-мальовничо представлені талантом мистецького модернізму Євгена Гули у триптихах “Молитва за Україну”, “Глинська пустинь”, а також у роботах “Розмова”, “Молитва янгола”, в яких символічно закодовано головну концепцію заходу.

Художник Євген Гула вдало акцентує увагу глядачів на актуальній для кожного загальнолюдській проблематиці розкриття транс- цендентного у собі, розмежу ванні швидкоплинного й вічного. Тому що доти, поки людина не відчує справжнього, болюча дійсність нав’язуватиме свої пріоритети та шаблони поведінки, які лише продовжують оману ілюзією, а в реальному житті вони просто не здатні привести людину до відчуття задоволення життям і спокою та радості від досягнутого.

У триптиху “Пророцтво” автор напрочуд вдало та виважено доносить до глядачів символічні старозавітні образи-наративи Мойсея, Соломона, цариці Савської, які слугують для передачі авторської концепції відчуття мінливої ілюзорності оточуючої соціальної реальності й пошуку справжнього духовного Шляху як пошуку Свого, й усвідомлення Чужого, нав’язаного. Майстер через могутні образи-символи у своїх роботах “Воскресіння”, “Благословіння”, “Шевченкові думи”, “Пам’яті Михайла Бойчука”, “Менора” та інших, здійснює історико-проблемне осмислення вартості життя, вміння розрізняти головне від швидкоплинного у конкретному соціокультурному вимірі українського суспільства.

Соціокультурний аналіз виставки-сповіді Євгена Петровича Гули свідчить, що вона є значимим художнім і соціальним явищем, оскільки професійне й філософічне мистецтво знаного майстра об’єктивно демонструє тісний взаємозв’язок його творчих задумів із реаліями та актуальними проблемами дорогого й вагомого для усіх нас українського суспільства й сучасної людини загалом.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment