Нове українське кіно

Едуард ОВЧАРЕНКО

Фото Олени СКИДАН

У столиці, в фортеці “Косий капонір”, продюсерський центр “ІнсайтМедіа”, Одеська кіностудія та Tanaris Production (Казахстан) завершують зйомки художнього фільму “Тарас. Повернення”, який створюється за підтримки Держкіно. З цієї нагоди на знімальному майданчику стрічки відбулася зустріч її творців із представниками ЗМІ.

Фільм розповідає про останні три місяці заслання Тараса Шевченка у Казахстані. Того літа поет, засланий на військову службу в російській царській армії, отримує повідомлення від друзів із Петербурга, що його помилував особисто цар Олександр ІІ. Однак військове керівництво Новопетрівського форту не поспішає повідомляти Тарасу про це й видавати указ про звільнення. Більше того, таємний агент із Петербурга намагається зробити все, аби поет залишився тут назавжди.

Зйомки фільму відбувалися в Києві, Одесі, у Білгороді-Дністровському на території Аккерманської фортеці та Мангистауській і Алматинській областях Казахстану. Одеська кіностудія повністю забезпечила знімальний процес технічним обладнанням, унікальними історичними костюмами, а також організувала зйомки у своїх павільйонах.

Автор сценарію та режисер стрічки – актор, літератор і режисер Олександр Денисенко. Його сценарій 2012 року переміг на Міжнародному конкурсі кіносценаріїв, присвяченому 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка. Оператор — Олександр Кришталович. Ролі у фільмі виконують Борис Орлов (саме він грає Кобзаря), Богдан Бенюк, Олег Волощенко, Олександр Пожарський, Роман Луцький, Ганна Топчій, Акинет Оринтай та інші.

Роботу над фільмом має бути завершено восени 2017 року. Вихід картини на широкі екрани заплановано на березень 2018 року. А кінокомпанія “Дирекція кіно” представила Державному агентству України з питань кіно готовий повнометражний художній фільм режисера Володимира Тихого “Брама” (робоча назва “Баба Пріся”).

Фільм став одним із переможців VІІІ конкурсного відбору Держкіно і отримав 50 % державного фінансування. Автор сценарію – відомий український драматург Павло Ар’є, продюсери – Ігор Савиченко та Дмитро Кожема. Картина – це екранне втілення п’єси П. Ар’є “На початку і при кінці часів, або Баба Пріся”, що в постановках різних режисерів з успіхом йде на сценах українських і зарубіжних театрів.

Стрічка розповідає про сім’ю, яка мешкає в Чорнобильській зоні відчуження. Головує в ній Баба Пріся, котра начебто товаришує з русалками, їсть галюциногенні гриби і якось за часів війни зарізала дванадцятьох есесівців. З нею живуть онук Вовчик і хвороблива донька Слава, яку свого часу покинув чоловік. Неочікувано їхнє розмірене життя закінчується – Баба Пріся отримує містичне повідомлення про катастрофу, що станеться найближчим часом.

П’єса Павла Ар’є “На початку і при кінці часів, або Баба Пріся” писалася як документальний сценарій. Автор неодноразово їздив у зону відчуження. Жив із самоселами, досліджував їхній побут, записував мову. Опісля з багатогодинних записів монтували тканину майбутнього сценарію, будували образи героїв, які своєю чергою наповнювали енергією драматургію і рухали сюжет до фіналу.

Головні ролі у фільмі виконали Ірма Вітовська-Ванца, Віталіна Біблів, Ярослав Федорчук, Дмитро Ярошенко та Дмитро Тубольцев. Український глядач зможе побачити стрічку наприкінці 2017 року. Українсько-італійський комедійний фільм “Ізі”, створений за підтримки Держкіно, відібрано до конкурсної програми одного з найбільших кінофестивалів світу — Локарнського, що відбудеться з 2 по 12 серпня.

“Ізі” — комедія, що розповідає про пригоди в українських Карпатах 40-річного італійця Ісідоро — колишнього успішного пілота “Формули-3”. Зйомки відбувалися в Україні (Києві, Львові, Карпатах) та в Італії (Градо). У головних ролях – Остап Ступка, Вероніка Шостак, Орест Гарда, Нікола Ночелла, Барбара Буше. Автор сценарію і режисер-постановник картини – Андреа Маньяні. Сценарій створили за участю відомого грецького сценариста Нікоса Панайотопулоса. Продюсери – Олег Щербина, Юлія Чернявська, Кіара Барбо та Массімо Ді Рокко. Оператор фільму – Дмитро Недря.

В італійському прокаті стрічка стартує 31 серпня, а в українському – 14 вересня. Ще одну нову стрічку представила Держкіно кінокомпанія “Магіка-фільм”. Це анімаційний фільм “Причинна” за однойменним твором Тараса Шевченка. Автор сценарію і художник-постановник фільму Андрій Щербак, художній керівник – Олена Касавіна, продюсер – Геннадій Кофман.

Автори фільму намагалися донести до глядача ідею, що любов не терпить насилля і жорстокості, вона здатна подолати навіть смерть. Померти для закоханих є кращим вибором, ніж жити з війною у серці: краще стати Явором і Калиною і не бачити людського буття, але бути разом у природній тиші. Унікальність фільму полягає в експериментальному поєднанні традиційної анімації із нестандартними прийомами відеоарту й відеоінсталяцій.

Тема війни, що проходить через фільм “Причинна”, актуальна для багатьох українців. Цей фільм дуже важливий для всієї команди, проте найбільше для автора сценарію і художника-постановника Андрія Щербака: “Я родом з Луганська. Війна забрала в мене та моєї родини дім, який залишився тільки в дитячих спогадах, віддалила близьких колись людей”.

 

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment