Олександр Барвінський — педагог, історик

До 170річчя від дня народження

Романа ЧЕРЕМШИНСЬКА, співзасновниця, директор Етнографічно – меморіального музею Володимира Гнатюка, відмінник освіти України, член НТШ, НСКУ, НСЖУ. с. Велеснів Монастириського району, Тернопілля

Олександр Барвінський народився 8 червня 1847 року в селі Шляхтинцях Тернопільського району в родині священика. У 1857—1865 роках навчався в гімназії у Тернополі, по закінченні якої 1865 року вступив на філософський факультет Львівського університету. Там очолив місцевий осередок “Громади”. З 1867 року Олександр Барвінський працював постійним співробітником, а згодом — головним редактором літературно-наукового часопису “Правда” (першого українського друкованого органу), також співпрацював з іншими українськими періодичними виданнями: “Мета”, “Русь”, “Русалка”.

1868 року Олександр Барвінський заснував товариство “Просвіта”. Тоді за ініціативою Олександра Григоровича у Львові почали щорічно вшановувати пам’ять Тараса Шевченка. Із 1868 року він розпочав педагогічну діяльність – викладав у гімназіях Бережан, Тернополя. З 1888 року – професор державної учительської семінарії у Львові. Олександр Барвінський сприяв організації читалень “Просвіти” у селах, започаткував видання 20-томної “Руської історичної бібліотеки” (вийшло друком 24 томи), серії підручників для середньої школи. Його перу належать чимало праць з історії та культури України, серед яких – двотомна “Історія української літератури”. Особливою заслугою Олександра Барвінського стало запровадження в школах українського фонетичного правопису, на який незабаром перейшли й українська преса та видавництва.

Інтереси української школи Барвінський рішуче обстоював і як член Крайової шкільної ради та голова Українського педагогічного товариства. Прагнучи до всебічного розвитку української модерної науки й культури, Олександр Барвінський разом з О. Кониським та В. Антоновичем доклав чимало зусиль до перетворення в 1892 році Львівського літературного товариства імені Тараса Шевченка на Наукове товариство імені Шевченка (НТШ) і до 1898 року очолював його, розбудовуючи за зразком європейських академій наук. Саме він уклав перший науковий статут товариства. За його сприяння до Львова приїхав Михайло Грушевський, де очолив кафедру історії Східної Європи (історію України), який став головою НТШ, а науковим секретарем наш земляк – академік Володимир Гнатюк. Про тісні зв’язки Олександра Барвінського і Володимира Гнатюка можна судити з ось такого листа В. Гнатюка зі Львова до члена Крайової шкільної ради О. Барвінського у Львові про відмову від посади вчителя у зв’язку з поганим станом здоров’я:

3 жовтня 1900 р. Львів, 3.Х.1900 [р.] Високоповажаний пане после! Прошу не гніватися на мене, коли б мій поступок, про який напишу нижче, був некоректний або злучений з якими неприємностями… Не я тому винуватий… Я вніс подання до Ради шкільної, аби надала мені суплентуру у Львові. Тим часом учора був я у двох лікарів (один із них Гукевич) в справі свойого здоров’я, і вони оба порадили мені, аби я не тільки не брав суплентури, але взяв урльоп в Товаристві [ім] Шевченка і виїхав на довгий час до якогось курорту для покращення здоров’я. Коли б я не послухав, тоді вони ні за що не хотять ручити. Супроти такої заяви я мушу вицофати подання (не знаю тільки, як се зробити) і виїхати зі Львова, бо здоров’я мусить бути у мене перше, особливо з огляду на мою родину. Прошу проте не брати мені за зле цього кроку. Якби я мусив іти де вицофувати подання, то прошу ласкаво повідомити мене про те. Дякуючи рівночасно щиро за пороблені вже заходи, остаюся з глибоким поважанням.

Волод. Гнатюк

Олександр Барвінський залишив яскравий слід в історії України як громадсько-політичний діяч, один із лідерів українського національного руху в Галичині, педагог, історик, журналіст, автор і видавець численних історичних праць та підручників. У нашому музеї у четвертій кімнаті влаштовано книжково-ілюстративну виставку “Олександр Барвінський”, присвячену 170-річчю від дня його народження, за матеріалами якої проводимо тематичні екскурсії.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment