Україна—Франція, історичні мости єднання

Едуард ОВЧАРЕНКО

У Франції, у місті Дюнкерк, відкрили меморіальну дошку на честь легендарного кошового отамана Запорізької Січі Івана Сірка та українських козаків, які брали участь у визволенні міста від ворога під час Тридцятилітньої війни 1646 року. Встановлено її на тріумфальній арці ХVІІ століття.

Ще 1644 року посол Франції граф де Брежі за дорученням фактичного правителя країни кардинала Джуліо Мазаріні найняв на французьку службу 2500 козаків. У жовтні 1645 року запорожців під орудою Богдана Хмельницького, Івана Сірка та старшини Солтенка переправили Балтійським морем із Гданська до Кале. Пізніше вони взяли участь в облозі іспанців у Дюнкерку, причому Іван Сірко вже тоді командував полком. І саме він запропонував взяти цю неприступну фортецю, якою багато років володіли іспанці, і вона була ключем від Ла-Маншу з моря і з суші. Щороку з нагоди вшанування пам’яті Івана Сірка відбуваються заходи в селі Капулівка Нікопольського району, що на Дніпропетровщині.

2011 року голові громадської організації “Всеукраїнський лицарський орден козаків імені Івана Сірка” Юрію Засядьвовку доручили дослідити історію взяття фортеці Дюнкерк (Франція) українськими козаками на чолі з кошовим Іваном Сірком та розробити план дій щодо встановлення пам’ятного знака на його честь. Після цього надіслали запити до історичних архівів Франції і отримали офіційне підтвердження участі українських козаків у боях за м. Дюнкерк та витяги з місцевих архівів, складені історичні довідки та написані наукові розвідки з цього питання. У Франції випустили поштову марку, присвячену 370-річчю визволення Дюнкерка, а український скульптор Микола Крижанівський розробив ескіз пам’ятного знака.

Юрій Засядьвовк узгодив місце для встановлення меморіальної дошки. Це тріумфальна арка ХVІІ століття, через яку у Дюнкерк заходили українські козаки разом із французькими мушкетерами. Допоміг у дослідженні історії перебування козаків у Дюнкерку колишній мер цього міста Мішель Делебару. Лицарі Ордену імені Івана Сірка оголосили збір коштів на виготовлення меморіальної дошки. За допомогою громадських організацій і діячів української культури цей пам’ятний знак виготовили і доставили у Францію.

В урочистостях із нагоди встановлення меморіальної дошки взяли участь Надзвичайний і Повноважний Посол України у Французькій Республіці Олег Шамшур, мер міста Патріс Вергрієт, представники муніципалітету, місцевої української громади, члени громадської організації “Всеукраїнський лицарський орден імені Івана Сірка” та представник цієї організації у Франції, заслужений артист України Анатолій Миронов. Також до складу української делегації входили члени ГО Міжнародного форуму “Обіймись Україно зі світом! Україна – Світ!” (керівник Олександр Карпенко), Університету “Майдан”, голова Національної ради жінок України Людмила Порохняк-Гановська.

Під час виступу Олег Шамшур наголосив, що Україна і Франція мають давні дружні зв’язки, й нагадав історію Анни Київської, королеви Франції. Він зазначив, що у ХVІІ сторіччі за свободу Франції самовіддано бо ролися й українські козаки. Юрій Засядьвовк розповів, що за даними архівних матеріалів у Тридцятилітній війні на боці французів воювали більше двох тисяч запорожців, яких вважали одними з найкращих воїнів у Європі. За взяття Дюнкерка Івана Сірка та інших отаманів нагородили французькими орденами. На заході виступив український музичний колектив “Козацькі джерела” під керівництвом Олександра Сніжка, народний артист України Анатолій Паламаренко, оперна співачка, лауреат міжнародних конкурсів Ірина Персанова. Помолився за козаків настоятель церкви Св. Симона (м. Париж) о. Іван Радевич (УАПЦ).

У день відкриття меморіального знака у Дюнкерку над будівлею мерії підняли державний прапор України. Про цю подію зробили запис у Золотій книзі міста Дюнкерк. Як розповів заступник Гетьмана Українського реєстрового козацтва Олександр Карпенко, з проханням надати допомогу у здійсненні цього проекту зверталися до Адміністрації Президента України, Міністерств культури і закордонних справ, КМДА, але це не дало жодних результатів. Встановити дошку вдалося лише завдяки участі громадських організацій.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment