Готуємося до з’їзду

Марія ПЕЛЕХ, м. Чернівці

У Чернівцях відбулося засідання Ради обласного об’єднання ВУТ “Просвіта”. Учасників зібрання привітав почесний голова Віктор Косяченко. Він наголосив на основних завданнях, які стоять перед просвітянами сьогодні. Про роботу обласного об’єднання прозвітувала відповідальний секретар Марія Пелех. Вона сказала: — Дуже прикро, що сьогодні, на початку ХХІ століття і на 25-му році Незалежності України, ми маємо захищати українську мову, українську церкву — в Україні. Бо не може бути держави без національної мови і національної церкви.

Отже, головна проблема, яку ми широко обговорювали, це “Єдина мова, єдина церква – єдина держава”. Цю важливу тему обговорювали активісти у Заставні, Вижниці, Чернівецькому національному університеті ім. Ю. Федьковича, а відтак в обласній “Просвіті” провели засідання “круглого столу” на тему “Становлення національної держави через школу, виш і церкву” із залученням широкого кола громадськості, науковців, духовенства, освітян. У результаті направили Звернення щодо захисту української мови як державної та сприяння створенню Єдиної Помісної Української Православної Церкви на розгляд депутатів обласної ради, яке передали до Верховної Ради України. Вже стало традицією у просвітян краю у День української писемності проводити урочисту Академію на площі, де зусиллями просвітян споруджено стелу сподвижникам українського письменства “Руси-України”. Тут і нагороджують кращих просвітян.

Творчо обдаровані молоді просвітяни демонструють свій талант у літературно-мистецьких конкурсах — Всеукраїнському “Я гордий тим, що українець зроду” (лише цього року ми маємо 8 призерів) та обласному “Ми діти землі, що Вкраїною зветься”. Кращі роботи публікуємо у журналі “Українська ластівка”. До Дня писемності щорічно організовуємо мистецький “десант” — “Урок веде письменник” у закладах профтехосвіти, що дає позитивний результат.

Традиційно вшановуємо ювілярів. Цього року відзначали юві- леї шановані, поважні, активні просвітяни — Віктор Косяченко, якому виповнилося 85, Богдан Мельничук та Олександра Приходько-Возняк, які перейшли вісімдесятирічний рубіж. У літературно-мистецькій світлиці “Оберіг” (керівник Іванна Стеф’юк) відбуваються презентації книг письменників краю. От і нещодавно презентували творчість Світлани Яреми та молодої поетеси Юлії Боднар. Функціонує при “Просвіті” дискусійний молодіжний клуб “Гарт” під керівництвом політолога Ігоря Буркута. Крім того, просвітяни спільно з науковцями, студентами Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича та працівниками обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М. Івасюка проводять різноманітні тематичні семінари, “круглі столи” тощо.

Випробували нову форму роботи — інтернет-конференцію просвітян краю з головним редактором газети “Слово Просвіти” Любов’ю Голотою. Зусиллями Григорія Кожолянка та Тамари Мінченко була проведена міжнародна науково-практична конференція “Кайндлівські читання”, присвячена 150-річчю з дня народження Раймонда Кайндля, науково-практична конференція до 108-ї річниці з дня народження Степана Бандери. Також відбувся конкурс на краще читання творів Юрія Федьковича, який ініціювала Тамара Мінченко.

З ініціативи “Просвіти” в області запроваджено літературно-мистецьку премію ім. Юрія Федьковича, якою нагороджують просвітян та митців краю. Одним з лауреатів, зокрема, стала обласна громадсько-політична газета “Буковина” — найдавніший українськомовний часопис, першим редактором якого був Юрій Федькович.

Найактивніше проводиться просвітянська робота Застав- нівським, Вижницьким, Глибоцьким, Сторожинецьким районними об’єднаннями та міста Чернівці. Цікавими і змістовними були виступи окремих голів районних об’єднань, професора, завідувача кафедри літератури ЧНУ ім. Ю. Федьковича Володимира Антофійчука, професора Надії Бабич, заступника начальника департаменту освіти і науки облдержадміністрації Ірини Ісопенко. На завершення засідання було ухвалено резолюцію, у якій пропонувалося зосередити роботу районних об’єднань навколо бібліотек, навчальних закладів, активізувати роботу “Молодої Просвіти”. Учасники засідання отримали рекомендації щодо проведення районних, міських та обласних звітно-виборних конференцій.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment