Почуйте нас!

Звернення до Президента України Порошенка П. О., Уряду України та Верховної Ради України

На рівні душі й серця хвилює і болить питання продажу землі сільсько-господарського призначення. Більша частина українських селян, що ще живуть у селах, або недавно поїхали в міста шукати заробітку і кращого життя, до землі ставляться, як до святині, і не допускають думки, щоб зробити її товаром. Але в тому, щоб не допустити запуску ринку землі, є і економічна доцільність для держави.

Питання ринку землі (продаж в одні руки не більше 200 га) малограмотне з точки зору сільськогосподарської науки і дуже лукаве щодо українського народу. Людей у селі меншає: старші вимирають, а молодь, не маючи роботи, покидає рідні місця. Складається враження, що уряд Гройсмана (не вірю, що він не розуміє справжнього становища в сільському господарстві) дотискує село, щоб там лишилося мінімум населення, а більшу частину земель обробляли великі агрохолдинги, яким байдуже і до сіл, і до українських чорноземів, і до українських селян. Якщо запрацює ринок земель сільгосппризначення, купити її зможуть тільки ті скоробагатьки, що закупили дорогу іноземну сільгосподарську техніку і вже тепер обробляють землю, яку оформили, як довгострокову оренду (до 50 років) найпростішим способом — посіяли, зібрали, підготували ґрунт до весняного чи осіннього посіву, розрахувались (не дуже щедро) з орендодавцями — і їх у селі не видно, бо вони живуть у великих мегаполісах, або за кордоном, маючи українські паспорти. Знищується чорнозем? Занепадає соціальна сфера? Немає робочих місць? Ну то й що!

Цих “хазяїв” такі дрібниці не турбують. Якщо і знайдеться хтось із фермерів, що зможе придбати ті 200 га, то яку передову агротехніку він на цьому клаптику застосує? Люди, посвячені в агрономічну науку і практику, розуміють, що українській землі загрожує велика небезпека. Чорноземи формувалися на нашій благодатній території тисячоліттями, а довести ґрунти до деградації можна за 50–100 років, а то й швидше. Не можна цього допустити! Справа не тільки в земельних ринкових відносинах, а в технологіях виробництва сільськогосподарських культур.

Ось основні засади господарювання на землі:

1. 10—12-пільні сівозміни;

2. зберегти, а де треба насадити нові лісосмуги, які збережуть ґрунти від вітрової ерозії;

3. забезпечити внесення органіки щороку в одне (як мінімум) поле сівозміни, а для цього відновити знищене тваринництво;

4. 15—20 % площ засіяти бобовими багаторічними травами (корм для тваринництва і незамінна користь для ґрунту);

5. в сівозміні 1—2 поля соняшнику та інших технічних культур;

6. для тваринництва сіяти кукурудзу на силос і зелений корм (корм і хороший попередник для озимої пшениці);

7. обмежити до розумних розмірів застосування мінеральних добрив, отрут для боротьби з хворобами, шкідниками та бур’янами;

8. не допускати до роботи в сільському господарстві людей, які не мають відповідної освіти;

9. підтримувати тісні зв’язки з науковими закладами;

10. дбати про інфраструктуру села, розвиток зеленого туризму (де можна створити умови), розвиток переробки сільськогосподарської продукції (робочі місця і економія на транспорті), розвиток народних промислів. Багато чого люди підкажуть, треба тільки повернути їм віру в те, що свою країну, державу, добробут, красу можна (і треба!) робити своїми руками, розумом, умінням, а не шукати кращої долі по чужинах. Звертаюся до Вас, керівників усіх рангів нашої Держави, від імені мого покоління, що вже відходить: не робіть зла Україні! Дослухайтесь наших голосів, порад, напутніх слів і (поки не пізно) рятуйте українське село — його землю, культуру, сільськогосподарську науку, звичаї. Це Україна, а ми всі її діти. Слава їй, рідній!

Від імені своїх ровесників і не тільки

Зінаїда ГРУШКО-КОЛІНЬКО, поетеса, агроном, економіст, почесна громадянка Синельниківського району Дніпропетровської обл.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment