Від сучасних краєвидів до стародавнього Єгипту

Едуард ОВЧАРЕНКО

Фото автора

У Музеї гетьманства за підтримки Всеукраїнського товариства “Просвіта” ім. Т.Г. Шевченка відкрили 174-ту персональну виставку народного художника України, лауреата Шевченківської премії та премії ім. В. Стуса Валерія Франчука “Незайманий рай”. На ній митець представив 21 пейзаж, створений протягом останніх років. Більшість робіт експонуються вперше.

З Музеєм гетьманства Валерія Франчука єднають роки творчої дружби. Тут він представляв персональну виставку, присвячену пам’яті жертв Голодомору (одну з картин художник тоді подарував музею) та дві виставки, пов’язаних з історичним минулим України.

“Про художника Валерія Франчука можна сказати, що він — Літописець України, адже все його життя пов’язане з долею народу. Цикли творів, присвячених історії козацької доби, пам’яті жертв Голодомору, тяжкій праці ліквідаторів Чорнобиля, не дають забути пройденої дороги життя України. Кожна картина — як придорожній хрест, біля якого потрібно спинитися, подумати, помолитися і піти далі.

Валерій Франчук не тільки художник, але й глибокодуховна Людина, яка своєю вірою у Творця і Спасителя хоче врятувати цей світ і кожну людину окремо. Цикл картин на біблійні сюжети повертає людей до першооснови, до осмислення існування Бога і Людини, Віри і Буття, — і все це для того, щоби впевнено йти обраною дорогою. Його можна порівняти із середньовічним Коб- зарем, що йде дорогами України і у своїх полотнах мовою фарб і кольорів “співає” поезію Тараса Шевченка і народні пісні.

Про нього можна сказати, що він — Чоловік-однолюб, навіки закоханий в Україну й у диво її землі. У своїх пейзажах він освідчується у коханні осіннім туманам, які огортають і пестять рідний край, лісовому джерельцю, яке омиває, очищає і живить його єдину Батьківщину. Кожна картина Валерія Франчука — це гімн Україні, це молитва за її долю. Все своє творче життя він присвячує Воскресінню України. Саме ця дорога обрала його…”, — зазначила мистецтво- знавець Олена Шовкова.

Всі експоновані картини присвячені малій батьківщині митця — Поділлю. “Це рай, який живе в моєму серці, це моє найбільше багатство. Я намагався втілити у цих роботах свої враження і переживання. “Незайманий рай” — це ті деревця, пагорби, краєвиди, яких ще не торкнулася людська цивілізація”, — зізнається митець.

Одне з центральних місць в експозиції належить картині “Розмова з мамою”, присвяченій найріднішій людині у житті кожного. Створюючи цю роботу, митець згадував ті часи, коли мама проводжали його на автобус до Києва, про задушевні розмови, які вони тоді вели.

Картина “Літо, прощай…” — данина пам’яті відомого українського поета, перекладача та публіциста Юрія Ряста (Каверіна). А епіграфом до неї стали слова Ю. Каверіна “Ти протираєш вікно рукою, Ніби махаєш літу прощай…”

У центрі виставки роботи, на яких зображено другу половину літа — “Вранішнє”, “Гомін нив”, “Горицвіт”. Справа та зліва осінні пейзажі — “І небо невмите”, “Вже трави скошені”, “Край озерний”, “Розлігся бурштиновий гай”, “Доли золотокосі” та інші. Якщо Валерій Франчук має у своєму мистецькому доробку понад 170 персональних виставок, то виставка живопису молодої художниці з Києва Катерини Калин “В обіймах рідної землі” — перша в її творчій біографії.

Катерина з дитинства захоплювалася живописом. Після закінчення школи спочатку здобула юридичну освіту, а потім навчалася у Київській приватній академії мистецтв під керівництвом художника Віктора Семеняка. Ще одне захоплення молодої мисткині — фотографії. Її світлини неодноразово займали призові місця у різноманітних фотоконкурсах.

Спогади про свої подорожі мальовничими місцями Києва Катерина втілила в картинах “Маріїнські втіхи” та “Нічне Марево”, а Львову присвятила полотно “Високий замок”. Після поїздки до Карпат створила картини “Таємничий замок”, “Закарпатська пісня” і триптих “Нічна варта”. Краєвиди центральної України зображено у творах “Водограй” та “День на Дніпрі”. Видатному українському письменнику Василю Стусу присвячено полотно “У цьому полі синьому, як льон”. Пошуки істини відобразилися в картині “Спаситель”. Та найбільше художниця любить малювати квіти. Їх можна побачити на живописних роботах “Ейфорія літа”, “Біла півонія”, “В Крижанівському”, “Квітка Душа”, “Зимовий ранок у Києві”, “Теплий дощ”, “Світло буття”.

У день відкриття виставки Катерини Калин провели майстер-класи для юних киян, які мріють стати відомими живописцями.

Також у Музеї гетьманства працює виставка “Таємниця фараонів”, що є частиною відомої в багатьох країнах експозиції “Історія життя Тутанхамона”. Тут представлені сучасні копії давньоєгипетських скульптур і мистецьких пам’яток, пов’язаних із життям фараона Тутанхамона (саркофаг і трон Тутанхамона, його портретна маска, погруддя цариці Нефертіті, скульптурні зображення єгипетських міфологічних божеств — Осіріса, Ісіди, Гора, Сета тощо).

Експозицію прикрашають папіруси з нанесеними сюжетними малюнками (реконструкції портретних зображень фараонів, краєвиди найвідоміших давньоєгипетських храмів, фрагменти міфологічних скульптурних композицій). Усі експонати виставки виготовили в Арабській Республіці Єгипет. Експозиція викликала неабиякий інтерес у школярів і студентів, які вивчають всесвітню історію, яскравою сторінкою якої є історія Давньоєгипетської держави, а також усіх відвідувачів, що цікавляться культурою стародавніх цивілізацій.

Після Музею гетьманства виставка “Таємниці фараонів” продовжить свою подорож містами України.

 

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment