За професіоналізм і милосердя

Микола ТАБОРИТ

У День Святого великомученика і цілителя Пантелеймона, 9 серпня, в Національній філармонії України відбулася урочиста церемонія нагородження і вшанування новообраних кавалерів “Ордена Святого Пантелеймона” — цього, за словами президента НАМУ, академіка, просвітянина Віталія Цимбалюка, медичного Оскару найпрестижнішої неурядової, громадської відзнаки за професіоналізм і милосердя. Вона має професійно-фахову спрямованість і присуджується за гуманістичну й шляхетну діяльність у галузі охорони здоров’я, яка позитивно впливає на свідомість і духовний розвиток українського народу та держави загалом, спрямована на збереження та зміцнення здоров’я наших громадян, а також виховує повагу один до одного, надихає на нові звершення.

Відзнака має тривалу історію. Ще 2009 р. Міністерство охорони здоров’я,дотримуючись основоположних засад заснування Державної нагороди, заснувало в Україні відомчу заохочувальну відзнаку “Хрест Пантелеймона Цілителя”. Її вручали тим, хто має видатні особисті заслуги та сприяє розвитку галузі охорони здоров’я, медичної науки, в благодійній, гуманістичній та громадській діяльності, а також за інші здобутки в царині охорони фізичного та духовного здоров’я населення. Нагороду погодили та благословили предстоятелі трьох найбільших християнських Церков України — УПЦ КП, УГКЦ та УПЦ МП. За час існування відзнаки нею було нагороджено більше двадцяти видатних вчених, лікарів, громадських діячів та благодійників, представників духовенства. Серед кавалерів Ордену такі визначні особистості, як М. М. Амосов (посмертно), О. О. Шалімов (посмертно), О. М. Лук’янова, Л. А. Пиріг (доктор медичних наук, просвітянин), Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет, Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Володимир, Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженнійший Любомир (Гузар) та ін.

— Цього року престижна нагорода набула вищого рівня, — сказав екс-міністр Міністерства охорони здоров’я України, а нині завідувач кафедри управління охорони суспільного здоров’я Національної академії державного управління при Президентові України, доктор медичних наук Василь Князевич. — Свого часу ми задумували її як найвищу державну відзнаку для медиків. Через низку причин не вдалося реалізувати цю ідею. Але ми не зупинилися, ставлячи собі за мету відновлення в нашому суспільстві засади милосердя, гуманізму, любові до ближнього та недужого, із 2017 року започатковується громадська відзнака за професіоналізм та милосердя “Орден Святого Пантелеймона”. Крім того, кожному вручатимуть по 100 тис. грн.

Цьогоріч відзнаку присуджували у таких номінаціях: “Кращий лікар”, “Кращий медик”, “Новатор охорони здоров’я”, “Міжнародне співробітництво у галузі охорони здоров’я”, “Служіння суспільству”. Цьому передувала копітка і прозора робота з визначення переможців. Створено сайт, на якому можна заздалегідь ознайомитися з процедурою пошуку кандидатів та визначення переможців. Це було так: у кожній області, великому місті України створено експертні ради, які мають відібрати 125 кандидатів. З них Національна експертна комісія з поданих кандидатур відібрала 25 найдостойніших і найавторитетніших. Останнє слово було за Поважною радою, до якої входять шановані і знані в Україні та за її межами люди, наші моральні авторитети. Це, зокрема, перший Президент України Леонід Кравчук, президент НАМУ Віталій Цимбалюк, Народна артистка України Ада Роговцева, екс-міністр закордонних справ Володимир Огризко, Святійший патріарх Філарет, Блаженніший Святослав та ін. У кожній із 5 номінацій Рада відібрала одного переможця, тобто, орденом Святого Пантелеймона цього року нагородили 5 осіб. Ці імена мусить знати вся Україна.

У номінації “Кращий лікар” кавалером ордена Святого Пантелеймона став Михайло Каштальян, доктор медичних наук, завідувач кафедри загальної хірургії та військової медицини Одеського національного медичного університету. З перших днів російсько-української війни він організовував розгортання військових шпиталів у зоні воєнних дій на сході країни. Першим у польових умовах запропонував використання ендоскопічної апаратури. Особисто прооперував і врятував життя сотням бійців.

У номінації “Кращий медик” — Мирослава Савчак, фельдшер пункту екстреної медичної допомоги “Чижики” Пустомитівського району Львівської області. Понад чверть віку вона працювала медичною сестрою, нині — сільський фельдшер. 2015 року взяла відпустку і добровольцем поїхала працювати в “Першу медичну роту” Нацгвардії України. Пізніше її мобілізували, службу проходила в батальйоні ім. генерала Кульчицького.

У номінації “Новатор охорони здоров’я” — Сергій Слєсаренко, доктор медичних наук, керівник Дніпропетровського центру термічної травми і пластичної хірургії. За 30 з лишком років оперував пацієнтів з множинними опіковими травмами. За час бойових дій на східному фронті через його відділення пройшло понад 400 бійців із численними опіковими травмами різного ступеня.

У номінації “Міжнародне співробітництво в охороні здоров’я” — Хубертус фон Фосс, німецький педіатр і благодійник, керівник Мюнхенського дитячого реабілітаційного центру. За його сприяння в Україні створено понад 100 реабілітаційних центрів для дітей з ураженнями нервової системи, у яких пройшли лікування та реабілітацію кілька десятків тисяч дітей. За часів української незалежності за його допомогою і безпосередньою участю було реалізовано медичні проекти, загальна вартість яких становить 25 млрд. євро.

У номінації “Служіння суспільству” — Ігор Зінич (посмертно),санітарний інструктор 80-ї окремої десантно-штурмової бригади, кіборг, провів у Донецькому аеропорту рекордні 34 дні. У підвалах терміналу облаштував медичний пункт, витягував поранених із позицій і надавав першу допомогу. Під час оборони аеропорту був поранений, але відмовився від ротації. Загинув 20 січня 2015 р. під завалами в новому терміналі.

Церемонія “медичного Оскара” — вручення і вшанування кавалерів ордена Святого Пантелеймона і сімнадцяти “посвячених номінантів в Орден” відбулася на високому рівні. У цікавій і насиченій концертній програмі взяв участь голова Київської “Просвіти” Кирило Стеценко, який полонив учасників церемонії своєю віртуозною грою на скрипці. Він передав вітання і поздоровлення учасникам і переможцям від голови Товариства “Просвіта” ім. Тараса Шевченка Павла Мовчана. Не почула привітання українська медична еліта лише від очільника українського Уряду Володимира Гройсмана. Хоча, як зізнався Василь Князевич, напередодні він особисто йому телефонував і запрошував на церемонію. Що ж, це, можливо, зайве свідчить про ставлення і турботу влади до проблем охорони здоров’я української нації, її — саме так — подвижників у медичній галузі, героїв у білих халатах, найгуманніших, найталановитіших із професіоналів, наймилосердніших…

 

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment