Обурені повідомленням на сайті Міністерства культури України від 24 липня 2017 року про “Результати жеребкування для відбору кандидатур від громадських організацій у сфері культури для включення до складу конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду генерального директора Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника 24.07.2017, 16:30 У Міністерстві культури 24 липня 2017 року у встановленому Законом України “Про культуру” порядку проведено жеребкування з визначення кандидатур від громадських організацій у сфері культури для включення до складу конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду генерального директора Національного Києво-Печерського історико- культурного заповідника.
За результатами жеребкування до складу комісії обрано кандидатури: Федоренко Олександр Вікторович — Громадська організація “Муніципальна ліга Києва”; Кдирова Інеш Осербаївна — Громадська організація “Рада національних спільнот України”; Пономаренко Наталія Анатоліївна — Громадська організація “Реформи заради прогресу”.
Приголомшила відсутність серед кандидатів до конкурсної комісії з обрання керівника Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника архітекторів, художників, представників Національної академії образотворчих мистецтв та архітектури, Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, представників інших профільних громадських організацій, які спроможні об’єктивно, фахово (!) взяти участь у цьому кон курсі.
Натомість суддями будуть ГО “Клуб шанувальників балету” та ГО “Балетна спілка Україна”. Нині заповідник, зважаючи на його стан, потребує господаря, фахівця, патріота, який зможе зупинити вандалізм, його спотворення забудовами, перебудовами й зне сеннями будівель та споруд цього архітектурного комплексу, взятого під охорону ЮНЕСКО. Адже на його території, а саме на “Нижній Лаврі”, з’явилося вже 16 нових споруд, серед яких і декілька бага топоверхових будівель, не врахо вуючи забудови, яка з’являється в охоронній зоні Заповідника. Це свідчить про те, що свідомо ігноруються вимоги закону про відокремлення церкви від держави.
Враховуючи вказані проблеми довкола Заповідника, маємо запитати: якою є подальша перспектива збереження й розвитку всесвітньо відомого Національного заповідника “Києво-Печерська лавра” й на якого генерального директора, фахівця можна сподіватися? Замість виконання нещодавно змінених вимог Закону України “Про культуру”, яким передбачено долучати до процесу обрання керівників закладів культури найкращих представників фахових про фільних громадських організацій, Міністерство культури України залучає до участі в конкурсній комісії танцюристів, акторів, спортсменів та інші абсолютно не компетентні громадські організації, навмисно усуваючи від цього процесу тих, хто може покласти край безладу в Києво-Печерській лаврі.
Лідія ОРЕЛ, заслужений працівник культури України;
Петро ВОВЧЕНКО, старший науковий співробітник Національного музею народної архітектури та побуту України, архітектор