Валентина ЄФРЕМОВА, мистецтвознавець, заслужений працівник культури України
Фото Сергія КОМІСАРОВА
У галереї “Митець” Київської організації НСХУ відбулася колективна виставка “Життєвим шляхом разом” до 100-річного ювілею Національної академії образотворчого мистецтва й архітектури. В експозиції представили роботи народного художника України Ісака Тартаковського, заслужених художників Генрі Ягодкіна, Анатолія Тартаковського, Вадима Михальчука, художників Світлани Аношкіної, Ольги Карпенко, Олени Паламарчук, Марини Громенко та ін.
Про внесок педагогів НАОМА в розвиток української культури на відкритті виставки говорили директор галереї “Митець” Ганна Лавреха, голова секції критики та мистецтвознавства, доктор мистецтвознавства Олексій Роготченко, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, про відний дослідник українського мистецтва Зоя Чегусова, член правління Київської організації НСХУ, заслужений скульптор України Аліса Забой, голова правління громадської органі зації “Жінки за мир у всьому світі” Тетяна Коцеба та інші. Серед представлених на виставці робіт — ліричні пейзажі І. Тартаковського “В Ботанічно му саду”, “Околиця Гурзуфа”, “Річка Псьол”. Викликають фі лософські роздуми та життєдайний настрій складні за композицією натюрморти “Літній букет” і “Тюльпани і море” пензля Г. Ягодкіна. Кличуть у подорож морські мотиви в роботах А. Тартаков ського, який вражає динамікою своєї палітри, сповненої мажор них акордів.
Приваблюють вишукані твори Г. Титова як спогад після подорожі до Парижа. А поруч зовсім інша тема з величним настроєм симфонічно го оркестру — яскраві композиції А. Кущик із варіаціями на тему води. Не залишають байдужими глядачів зворушливі пастелі Г. Носенко, кримські мотиви О. Масика, енергійні полотна О. Паламарчук. Сяють сонячними променями соняшники О. Карпенко, яка вміє своєю соковитою палітрою на дати акорд завершеності своєму твору. Галині Бодяковій до снаги глибокі філософські роздуми про сенс життя та споконвічні гуманні цінності. Саме такими є “Гуру Золотого саду”, “Вітер перемін” та серія творів про різні пори року. Органічно вплелися у яскравий вінок української культури й сучасні інновації молодих митців Олександри Сидорець, Юрія Качкіна, Марини Громенко, Ярослава Стеценка, Наталки Гончарової. Столична публіка добре знає твори цих художників, персональні вистав ки яких неодноразово прикрашали київські галереї.
Володимир Балибердін вміє одухотворити метал і своїми “Крилами” передати енергетику, яка піднімає людину над усіма життєвими не гараздами. У портфоліо майстрині декоративно-ужиткового мистецтва відомого флориста Галини Дюговської сотні першокласних художніх образів, в яких представлені християнські символи, кодові знаки українського народу, яскраві арт-об’єкти космічного виміру, але над усім панує образ Берегині роду людського. Привернула увагу й картина “Пасхальні тварини” В. Товкайла зі Світловодська. Художник обрав для себе композиційний прийом старовинних ікон, коли у клеймах навколо головного образу розкривалося житіє святого. Десятки писанок в орнаментальному обрамленні привносять благословенний настрій, як ознаки високої духовності і добра.